Dysk zewnętrzny ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.10.19

 

Dysk zewnętrzny – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Seagate Expansion Portable 1TB to dysk zewnętrzny o pojemności 1 TB, który pozwala przechowywać wiele różnych plików, zabezpieczając je przed uszkodzeniem. Akcesorium łatwo się obsługuje, jest szybkie i niezawodne. Wielu osobom podoba się wygląd dysku, poza tym jest to lekki produkt, do tego mały, więc łatwo się go przenosi. Wiadomo jednak, że każdy ma inne potrzeby i chociaż 1 TB pamięci to bardzo dużo, są osoby, które potrzebują czegoś większego i im polecamy 2 TB dysk Adata HD650 Durable Lite 2TB, a na którym można zapisać bardzo dużą ilość ważnych plików. Akcesorium też ma solidną obudowę, łatwo się je obsługuje, jest niepodatne na wstrząsy i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze dyski zewnętrzne w 2019 roku

 

Zdecydowaliśmy się przygotować ranking dysków zewnętrznych. Wiele osób korzysta ze sprzętu tego typu, aby przechować ważne pliki i jednocześnie nie zaśmiecać pamięci w komputerze. Dzięki naszej liście możesz porównać wiele produktów.

 

Nasze zalecenia

 

Dysk zewnętrzny 1TB 

 

Seagate Expansion Portable 1TB


Osobom, które nie mają zbyt zaawansowanej w wiedzy na temat technologii, polecamy Seagate Expansion Portable 1TB, czyli dysk zewnętrzny 1 TB, który jest bardzo łatwy w obsłudze. Ma on wbudowany kabel USB, który wystarczy podłączyć do komputera, a do uruchomienia sprzęt wymaga wyłącznie instalacji sterowników. Aby przenieść pliki z folderu w komputerze do dysku zewnętrznego, wystarczy je przeciągnąć do okienka, które pojawia się po jego otworzeniu na pulpicie. 

Sprzęt nie pobiera zbyt dużo energii, dlatego można go połączyć z komputerem na długo. Wielu osobom podoba się to, że dysk zewnętrzny ma dużą pojemność. Według producenta można na niego wgrać dużą ilość filmów, a także piosenek.

Obudowa jest czarna, a na jej powierzchni znajdują się stylowe kafelki. Zapisywanie przeniesionych plików trwa zazwyczaj kilka sekund. Ze względu na niewielkie gabaryty przechowywanie akcesorium nie jest trudne, co chwali wielu konsumentów. Sprzęt jest solidnie wykonany i możesz przechowywać na nim dane przez wiele lat. Ten dysk HDD można podłączyć nie tylko do laptopa i komputera, ale też do konsoli i telewizora. Większość osób docenia łatwą obsługę oraz szybką pracę akcesorium. 

 

 

 

 

WD Elements Portable 1TB

 

WD Elements Portable 1TB to jeden z najczęściej wybieranych dysków zewnętrznych. Jest to dobry sprzęt, z którego większość osób jest bardzo zadowolonych. Wiele z nich uważa, że dane przeniesione na sprzęt są bezpieczne, a wszystko dlatego, że ten dysk zewnętrzny 1 TB jest odporny na wstrząsy i nie ulega zniszczeniu nawet na skutek upadku. Jest to zasługa wytrzymałej i dobrze skonstruowanej obudowy.

Wielu konsumentom podoba się to, że do sprzętu jest dodawana próbna wersja programu WD Smartware Pro, dzięki któremu można zabezpieczać pliki tworząc ich kopie w chmurze albo w innym miejscu. Udogodnieniem jest możliwość podłączania akcesorium do dwóch rodzajów portu USB – 2.0 oraz 3.0. Dysk zewnętrzny HDD może być sparowany z różnymi urządzeniami. Wiele osób chwali szybkość przenoszenia plików, operacja zazwyczaj trwa tylko kilka sekund, nawet jeśli plik jest dość duży. 

Dysk zewnętrzny ma pojemność 1 TB. Oznacza to, że możesz w nim przechowywać wiele piosenek i video nagrywanego w formacie HD. Format produktu to 2,5 cala. Posługiwanie się nim jest łatwe, a instalacja nie trwa dłużej niż kilka sekund. Najwięcej osób docenia to, że dysk zapewnia bezpieczeństwo plikom i jest solidnie wykonane. Konsumenci uważają też, że gadżet nie jest zbyt ciężki i łatwo się go przenosi. 

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny 2 TB

 

Adata HD650 Durable Lite 2TB


Jeżeli szukasz bardzo szybkiego dysku twardego, to polecamy Ci Adata HD650 Durable Lite 2TB. Nie wymaga on żadnej specjalnej instalacji na komputerze, wystarczy, że podłączysz go do komputera przez USB i zaczniesz przenosić pliki. Wiele osób chwali to, że na ten dysk zewnętrzny 2 TB szybko przesyła się nawet duże pliki. Ze względu na dużą pojemność (2 TB) można przechowywać na nim bardzo wiele plików. 

Dysk HDD mieści wiele filmików HD, dużą ilość piosenek i wiele zdjęć. Dlatego możesz śmiało przenieść wszystkie pliki na dysk, bez martwienia się, że na zabraknie na nim miejsca. Obudowa wykonana z silikonu skutecznie amortyzuje akcesorium podczas upadku, więc dysk nie zostanie uszkodzony. 

Wiele osób jest zadowolonych z dobrze wykonanego kabla, który jest na tyle gruby, że nie wygina się i nie ulega uszkodzeniu. W efekcie po pewnym czasie nie będzie konieczna jego wymiana. Gadżet jest dostępny w kilku kolorach: czarnym, czerwonym i niebieskim. Jego format wynosi 2,5 cala. Akcesorium pracuje w temperaturze od 5 st. C do 50 st. C. Jego wymiary to 126 mm x 98 mm x 26 mm. 

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny SSD

 

GOODRAM CX400 256GB

 

Na naszej liście zdecydowaliśmy się umieścić GOODRAM CX400 256GB, czyli dobry dysk zewnętrzny SSD. Według opinii kupujących jest on solidnie wykonany i idealnie nadaje się do zabezpieczania danych. Praca sprzętu jest stabilna, co oznacza, że wszystkie pliki zostaną poprawnie zapisane. Jest to dysk, dzięki któremu włączanie gier, praca systemu oraz włączanie aplikacji przebiega sprawnie i szybko. 

Dysk SSD może być też zainstalowany wewnątrz komputera, a jego montaż nie jest skomplikowany, gdyż do zestawu dodano instrukcję, która szczegółowo wyjaśnia, jak samodzielnie wykonać montaż. Nie trzeba więc korzystać z pomocy fachowca. Dysk SSD jest dobrze wykonany z najwyższych jakościowo materiałów, co daje pewność, że Twoje pliki będą bezpieczne przez wiele lat. Prędkość zapisu danych na dysku jest stosunkowo duża i wynosi 550 Mb/s. Akcesorium ma pojemność 256 GB. 

Ten dobry i tani dysk zewnętrzny nie ma żadnych ruchomych części. Dlatego nie musisz się obawiać, że jeden z elementów się od niego nagle odłączy i konieczny będzie serwis. Prezentowany dysk zewnętrzny jest dobrym wsparciem dla dysku istniejącego twardego HDD i dzięki niemu komputer będzie działał efektywniej i szybciej, co zauważyła duża ilość osób, która zdecydowała się w niego zaopatrzyć. Kupując go wspierasz polską gospodarkę, ponieważ jest on produkowany przez polską firmę.

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny 500GB

 

Samsung SSDex USB3.1 Portable T5 Serie

 

Na naszej liście postanowiliśmy umieścić Samsung SSDex USB3.1 Portable T5 Serie, czyli jeden z najbardziej wytrzymałych sprzętów typu SSD. Test dysków zewnętrznych wykazał, że nie zostaje on uszkodzony nawet na skutek upadku z 2 metrów. Urządzenie jest wykonane z jednego kawałka materiału, więc nic się nie odłączy. Poza tym warto pamiętać, że dysk jest wykonany w 90% z metalu, więc ryzyko uszkodzenia jest niewielkie. Podczas użytkowania dysk jest odporny na wysokie temperatury.

Wiele osób chwali to, że przesyłanie danych z pomocą sprzętu przebiega szybko. Testy pokazują, że jest to 540 MB/s, czyli statystycznie 4 razy szybciej niż w przypadku wewnętrznego dysku HDD. Warto zaopatrzyć się w prezentowany dysk zewnętrzny 500GB. Sprzęt jest dostępny w dwóch kolorach: niebieskim i czarnym. Wielu osobom podoba się to, że dysk jest lekki, waży on jedynie 51 g. Dlatego przenoszenie go ze sobą w kieszeni lub w torbie jest łatwe.

Warto wspomnieć o tym, że urządzenie szybko łączy się ze sprzętami hostowymi. W zestawie znajduje się komplet kabli, dzięki którym dysk można podłączać nie tylko do laptopów, ale też do telefonów różnych marek. W rezultacie nie trzeba dokupować dodatkowych złączy. Wymiary sprzętu wynoszą 74 mm x 57 mm x 10 mm.

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny 4TB

 

Seagate Expansion STEA4000400

 

Seagate Expansion STEA4000400 to sprzęt, dzięki któremu w ciągu kilku sekund możesz przenieść pliki, wystarczy użyć kabla USB, który reaguje szybko i pozwala natychmiast przesłać pliki wideo, piosenki, zdjęcia oraz filmy. Ten dysk 4TB jest w stanie pomieścić nawet wiele filmów (o średniej długości 2 godzin) i dużo zdjęć cyfrowych.

Wiele osób docenia to, że instalacja sprzętu nie zabiera dużo czasu. Jedyne, co trzeba zrobić, to podłączyć ten dobry dysk zewnętrzny do danego urządzenia, poczekać aż zostanie rozpoznany i rozpocząć przesyłanie plików. Kolejnym razem podczas podłączania do tego samego urządzenia nie trzeba będzie przechodzić przez proces rozpoznawania dysku.

Użytkownicy uważają , że produkt jest solidnie wykonany. Port USB jest dobrze schowany i nie można go łatwo uszkodzić. Z kolei obudowa  jest wykonana z metalu oraz plastiku. Jest ona wytrzymała na wstrząsy i nie pojawiają się na niej żadne rysy, które mogłyby oszpecić dysk. Wiele osób docenia ciekawy design oraz kompaktowe wymiary prezentowanego dysku HDD.

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny PS4

 

Seagate Game Drive do PS4 2TB 

 

Ranking dysków zewnętrznych zawiera Seagate Game Drive do PS4 2TB, czyli akcesorium  zaprojektowane z myślą o konsoli gier PlayStation 4. Sprzęt tego typu przydaje się szczególnie wtedy, kiedy brakuje Ci miejsca na gry. Producent zapewnia, że z pomocą dysku można bezpiecznie przenieść wszystkie gry. Pojemność sprzętu wynosi 2 TB, co wystarcza na przechowanie kilku większych gier oraz dodatków do niej.

Konfiguracja dysku HDD jest opisywana przez użytkowników jako bardzo prosta. W zestawie znajduje się kabel USB, z którego pomocą wystarczy podłączyć do jednego z portów USB w konsoli. PlayStation 4 powinno od razu rozpoznać dysk zewnętrzny ps4, a sama konfiguracja trwa kilka sekund. Przenoszenie gier zależy od ich wagi, lecz użytkownicy uważają, że nie jest to więcej niż kilka minut.

Ważne jest to, że dysk jest dobrze wykonany. Metalowe i plastikowe części nie ulegają uszkodzeniu i nawet po dłuższym czasie korzystania ze sprzętu nie widać śladów użytkowania. Urządzenie nie jest zbyt duże, bez trudu zmieścisz je w kieszeni, torbie lub w szufladzie. Masz pewność, że gry na dysku są zupełnie bezpieczne i w każdym momencie możesz w nie zagrać.

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny 250GB

 

SanDisk 250GB Extreme Portable 

 

Na naszej liście nie mogło zabraknąć SanDisk 250GB Extreme Portable, czyli jednego z najszybszych dysków zewnętrznych SSD. Jego szybkość wynosi nawet do 550 Mb/s, co oznacza, że przesyłanie nawet większych plików to kwestia kilku sekund. Pojemność sprzętu wynosi 250 GB, więc możesz w nim przechowywać wiele plików (wideo, zdjęcia, filmy). Ten dysk zewnętrzny 250 GB pozwoli Ci oczyścić pamięć komputera lub telefonu.

Najczęściej chwalona jest wytrzymałość produktu, klasa ochrony to IP55. Dlatego dysk jest odporny na pył oraz wilgoć. Urządzenie jest odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych oraz na wstrząsy, a na skutek upadku nie ulega zniszczeniu. Wiele osób ceni kompatybilność sprzętu. Z pomocą kabla USB można podłączyć go do telefonów oraz do laptopów i komputerów różnych marek.

Ze względu na niewielkie wymiary dysk łatwo się przechowuje. Zmieści się on nawet w większej kieszeni. Warto zauważyć, że dysk nie wymaga żadnej specjalnej konfiguracji, więc od razu po podłączeniu kabelka można przenosić na niego pliki. Warto zaznaczyć, że nie tylko dysk został solidnie wykonany, wytrzymały jest też kabel USB, który z biegiem czasu nie kruszy się i nie trzeba go niczym zabezpieczać. 

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny 3TB

 

Intenso Memory Centre 3TB 

 

Osobom szukającym dysku, który zmieści dużo plików polecamy Intenso Memory Centre 3TB, jego pojemność wynosi 3 TB. Na dysku możesz zapisać wiele piosenek, gier i innych plików. Urządzenie jest w większości wykonane z plastiku. To dlatego nie waży ono zbyt wiele i można je łatwo przenosić w torebce, a nawet w kieszeni. Umożliwiają to niewielkie wymiary modelu.

Prezentowany dysk zewnętrzny 3TB jest czarny i wygląda stylowo. Duża liczba użytkowników chwali go ze względu na dobre wykonanie, a także za mocny oraz stosunkowo długi kabel USB. Na skutek częstego użytkowania kabel nie odkształca się, a co najważniejsze, można łatwo go zwinąć oraz schować. Przewód jest kompatybilny z większością portów USB, możesz podłączyć go do każdego laptopa, do telefonu jednak będzie Ci potrzebne inne złącze.

Prędkość odczytu danych z dysku HDD wynosi około 85 mb/s, więc sprzęt reaguje stosunkowo szybko. Dla użytkowników ważne jest to, że urządzenie nie musi być specjalnie konfigurowane, dzięki czemu od razu po zakupie można od razu przenosić pliki z komputera na dysk. Warto dodać, że prędkość przesyłania plików jest wystarczająca do tego, aby w niecałą minutę przenieść kilku gigabajtowe filmy. 

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny Seagate

 

Seagate 2TB USB 3.0 Bulk

 

Jeżeli szukasz dysku zewnętrznego, którego będziesz mógł wszędzie ze sobą zabrać, to polecamy Seagate 2TB USB 3.0 Bulk, sprzęt o wadze 140 g, do tego niewielki i poręczny. Dysk HDD ma nowoczesny design,  jest cienki (jego grubość to zaledwie 12 mm) oraz niewielki.

Pojemność sprzętu wynosi 2 TB, co wystarcza aby pomieścić tysiące zdjęć, wiele nagrań wideo, a także dużą ilość filmów. Dysk zewnętrzny Seagate pomoże Ci oczyścić komputer z plików, które nie są potrzebne na co dzień, a do których możesz w każdej chwili wrócić podłączając dysk do laptopa. Kabel USB jest kompatybilny z wieloma urządzeniami, a co najważniejsze, jest dobrze wykonany.

Wiele osób uważa, że z pomocą prezentowanego sprzętu można w miarę szybko przenieść wybrane pliki na dysk. Użytkownicy doceniają to, że proces konfiguracji dysku nie jest skomplikowany, a rozpoznanie dysku przez dany laptop co najwyżej kilka sekund. Już przy drugim uruchomieniu można od razu przejść do przesyłania plików, bez konfiguracji, co pozwala zaoszczędzić czas użytkownikom. Oprócz tego chwalone jest solidne wykonanie dysku.

 

 

 

 

Dysk zewnętrzny WD

 

WD My Passport 2TB USB 3.1

 

WD My Passport 2TB USB 3.1 to pozycja dla osób nieobojętnych nie tylko na funkcjonalność, ale też na wygląd gadżetu. Wybierając prezentowany dysk możesz też wybrać jego kolor, a wśród dostępnych są też dość niestandardowe opcje, jak biała. Ten dysk zewnętrzny WD ma pojemność 2 TB, więc możesz przenieść na niego wiele plików.

Wymiary akcesorium wynoszą 81 mm x 20 mm x 110 mm, a jego waga to 250 g. Przenoszenie go z miejsca na miejsce nie jest trudne czy męczące. Model SSD jest w całości wykonany z tworzywa sztucznego, które jest dobre gatunkowo, dlatego sprzęt nie ulega zniszczeniu nawet na skutek upadku. Dodatkowo akcesorium jest kurzoodporne, więc w każdym momencie będzie ono wyglądało reprezentacyjnie.

Opinie o dyskach zewnętrznych tej marki zachęcają do kupna. Wielu osobom podoba się forma podpinania gadżetu do komputera, nazywana Plug & Play. Polega ona na tym, że dysk nie potrzebuje żadnej konfiguracji i może łatwo połączyć się z różnymi urządzeniami po prostu przez USB. Poza tym przesyłanie plików przebiega bardzo szybko. Dlatego użytkownicy uważają dysk za łatwy oraz szybki w obsłudze i często go polecają.

 

 

 

 

Jaki dysk zewnętrzny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Dysk zewnętrzny to urządzenie przydatne dla osób, które chcą zabezpieczyć ważne dla siebie dane przed przypadkowym usunięciem z komputera i móc szybko je przenosić z jednego sprzętu na drugi. O tym, jak wybrać wytrzymały i pojemny model, doradzamy w poradniku. Zebrane przez nas informacje pomogą Ci zdecydować, jaki dysk zewnętrzny wybrać, aby nie rozczarować się zakupem.

 

 

HDD czy SSD?

Są dwa podstawowe rodzaje dysków zewnętrznych, czyli HDD (Hard Disc Drive) i SSD (Solid State Drive). Różnią się one budową, a także głośnością pracy, wytrzymałością oraz ceną. Nieco mniej wydamy na zakup modelu HDD, jednak może się okazać, że wydawane przez niego dźwięki są zbyt irytujące. Wynika to z talerzowej budowy dysku. Ma on ruchome głowice, które są umieszczone na ramieniu pozycjonującym i przesuwają się nad talerzami (dyskami magnetycznymi). W ten sposób możliwe jest zapisywanie i odczytywanie danych. Sprzęty HDD mogą mieć pojemność od 128 GB do 1 TB. Są one wrażliwe Qna wstrząsy i upadki, dlatego trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, aby przypadkowo nie stracić ważnych plików.

Dyski SSD pracują znacznie ciszej niż modele HDD, gdyż nie mają żadnych ruchomych elementów budowy. Ich konstrukcja opiera się na pamięci flash. To sprawia, że tego typu sprzęty są bardziej odporne na wstrząsy i ryzyko utraty danych na skutek upadku jest mniejsze. Zaletą dysków SSD jest też duża prędkość odczytywania i zapisywania plików, co jest odczuwalne zwłaszcza podczas kopiowania większej ilości danych. Jednak warto pamiętać, że nośniki te są o wiele droższe niż modele HDD.

 

Rozmiar

Pod względem rozmiaru wyróżnia się dwa rodzaje dysków zewnętrznych, czyli 2,5- oraz 3,5-calowe. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, ponieważ są mniejsze i lżejsze. Istotne jest też to, że nośniki w rozmiarze 2,5 cala nie wymagają dodatkowego zasilacza do prawidłowego działania. 3,5-calowe modele są większe i cięższe, jednak pracują nieco szybciej. Aby móc używać takiego sprzętu, nie można zapomnieć o podłączeniu do niego zewnętrznego zasilacza, co może być kłopotliwe, np. w podróży.

 

Pojemność – jaki jest najlepszy dysk zewnętrzny?

Bardzo często to na podstawie pojemności dokonuje się wyboru dysku zewnętrznego. Dostępne są nośniki mieszczące 128, 250, 320, 500, 640 i 750 GB, a nawet 1 TB danych lub znacznie więcej (niektóre marki oferują 3,4 i 5 TB modele). Im bardziej pojemny jest dysk, tym więcej trzeba za niego zapłacić. Musimy się zastanowić, jak dużo plików chcemy przechowywać na nośniku, aby nie okazało się, że np. wybrany sprzęt nie mieści wszystkich istotnych dla nas danych.

 

 

Interfejs

Interfejs to inaczej sposób podłączania nośnika do komputera. Najbardziej uniwersalne są dyski wyposażone w port USB (2.0 lub 3.0), gdyż można je połączyć z każdym urządzeniem mającym takie samo złącze. Coraz częściej spotyka się też modele z innymi interfejsami, takimi jak eSATA, FireWire czy Thunderbolt. Dysk zewnętrzny wyposażony w Wi-Fi może nawiązywać bezprzewodowe połączenie z komputerem, smartfonem itp., możemy więc zrezygnować z używania przewodów.

 

Prędkość 

Dyski zewnętrzne przetwarzają dane z różną prędkością. Może to być 5400 obr./min, 7200 obr./min, a nawet znacznie więcej, 1000 obr./min. To, jak szybko będziemy przesyłać i zapisywać dane na nośniku, uzależnione jest od interfejsu. W przypadku portu USB 3.0 jest to 600 MB/s, a USB 2.0 – 60 MB/s. Modele ze złączem eSATA zapewniają prędkość transferu plików do 150 MB/s, z kolei FireWire – 400 lub 800 MB/s. W przypadku podłączenia nośnika do komputera za pośrednictwem Wi-Fi maksymalna prędkość przesyłania danych to 300 MB/s.

 

Obudowa

Nośnik używany głównie w domu czy biurze nie musi mieć wzmocnionej konstrukcji, ponieważ ryzyko przypadkowego zniszczenia go nie jest tak duże. Niemniej jednak osoby zamierzające podróżować ze swoim dyskiem muszą poszukać modelu wykazującego podwyższoną odporność na wstrząsy. To bardzo ważna kwestia, mająca wpływ na bezpieczeństwo przechowywanych na nośniku danych. Obudowa dysków zewnętrznych zwykle jest wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu, może mieć silikonowe wykończenia tłumiące drgania i wibracje. Takie rozwiązanie zapobiega też przypadkowemu wypuszczeniu sprzętu z dłoni, a gdy jednak to się stanie,  sprzęt ma łagodniejszy upadek.

 

Kompatybilność z komputerem

Zakupiony dysk musi być kompatybilny z komputerem, do którego zamierzamy go podłączać. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego modelu, gdyż większość nośników współpracuje z komputerami z systemem operacyjnym Windows (starszymi i nowszymi wersjami), a także Linux i Mac OS. Ciekawe jest to, że dyski wykorzystujące nowoczesne technologie można też podłączyć do konsoli do gier, a także bezprzewodowo połączyć z urządzeniami mobilnymi, czyli smartfonami i tabletami. Najlepszy dysk zewnętrzny jest kompatybilny z wieloma różnymi sprzętami.

 

 

Dodatkowe funkcje

Zewnętrzny nośnik służy nie tylko do przechowywania plików, ale i np. ładowania baterii w smartfonie lub innym urządzeniu. Dyski pełniące funkcję powerbanka są coraz chętniej kupowane, gdyż są to sprzęty 2w1. Poza wbudowanym modułem Wi-Fi sprzęt może też mieć czytnik kart SD. W przypadku, gdy chcemy dobrze zabezpieczyć ważne dane, do których nie powinny mieć dostępu niepowołane osoby, należy poszukać nośnika umożliwiającego zaszyfrowanie plików. Czasem dyski zewnętrzne mają zintegrowane oprogramowanie służące do automatycznego tworzenia kopii zapasowych danych (to tzw. backup). Powstają one automatycznie, według ustalonego harmonogramu.

 

Dyski zewnętrzne w dobrych cenach

Na cenę dysków zewnętrznych wpływa m.in. ich budowa. Jak już zostało wspomniane, modele HDD są tańsze niż SSD. Nośniki z talerzową konstrukcją przeciętnie kosztują nie więcej niż 500 zł, I dotyczy to tych o największej pojemności – 1 TB. Zakup dysku SSD jest większym wydatkiem. Choć za sprzęt mieszczący 256 GB danych zapłacimy ok. 250 zł (co nie jest zbyt dużą kwotą), to cena za bardziej pojemny model może wynosić 800 zł lub więcej. Wybierając zewnętrzny nośnik, należy się zastanowić, na czym nam bardziej zależy – pojemności czy wytrzymałości. To może nam nieco ułatwić podjęcie decyzji.

 

 

FAQ

 

P1: Jak sformatować dysk zewnętrzny?

Czasem zdarza się, że trzeba sformatować dysk zewnętrzny. Niektórzy nie są pewni, co do procesu formatowania, ponieważ wydaje się on skomplikowany. Na szczęście nie jest tak w przypadku dysku zewnętrznego. Na samym początku należy przenieść wszystkie pliki z dysku w bezpieczne miejsce (jeżeli nie chcesz ich stracić podczas formatowania). Pusty dysk zewnętrzny podłącz do komputera i przejdź do funkcji “Komputer”. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz “Zarządzaj dyskami”. Znajdź swój dysk zewnętrzny (w rubryce “wolumin”), kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz “formatuj”. Po wybraniu tej opcji możesz zdecydować,  w jakim standardzie będzie pracował dysk, a do wyboru jest FAT32 (możliwość podłączania dysku do wielu nośników, ograniczenie wagi 1 pliku do 4 GB) oraz NTFS (możliwość przechowywania bardzo dużych plików). Na tym formatowanie jest zakończone. 

 

 

P2. Co zrobić, jeżeli dysk zewnętrzny się nie pojawia?

Niektóre urządzenia nie od razu rozpoznają dysk zewnętrzny. Jeżeli jest to pierwszy raz, kiedy wsuwasz dysk zewnętrzny do komputera, to może być on uszkodzony. W takim wypadku koniecznie sprawdź, czy zostanie on rozpoznany na innym urządzeniu. Możesz również spróbować kilka razy wyjmować go i wkładać w port USB. Jeżeli dysk zewnętrzny nie pojawia się, mimo że wcześniej z niego korzystałeś, to możliwe, że jego sterowniki są przestarzałe. Musisz wtedy przejść do panelu sterowników i sprawdzić, czy potrzebują one odświeżenia. Jeżeli problem nie znika, a dysk nie odpowiada na żadnym urządzeniu, to najlepiej zabrać go do specjalisty. 

 

P3: Jak naprawić zalany dysk zewnętrzny?

W przypadku kiedy przez nieuwagę zalałeś swój dysk zewnętrzny, nie martw się, są szanse, że uda się go odratować. Postaraj się o to, aby jak najszybciej wysuszyć urządzenie. Niektóre osoby polecają położenie dysku zewnętrznego na kaloryfer. Jeżeli jednak wolisz działać szybciej, to możesz użyć wiatraka (nakierować strumień zimnego lub ciepłego powietrza na sprzęt) albo suszarki. Uważaj jednak, aby ciepłe powietrze nie dmuchało bezpośrednio na dysk, ponieważ można go tym samym spalić. Po pewnym czasie osuszania zostaw go na pewien czas w suchym miejscu. Jeżeli ustalisz, że dysk jest kompletnie suchy, to spróbuj podłączyć go do laptopa lub innego urządzenia. W wielu wypadkach, po wysuszeniu dysk działa prawidłowo. Jeżeli jednak nie odpowiada, to najlepiej zanieść go do specjalisty. 

 

P4: Jak podłączyć dysk zewnętrzny do laptopa?

Zazwyczaj podłączenie dysku zewnętrznego do laptopa nie jest trudne. Prawie każde urządzenie tego typu ma kabel USB. Wprowadź kabel do portu USB w laptopie i poczekaj chwilę. W większości komputerów pojawi się informacja, że wykryto nowy sprzęt i czy pozwalasz na jego działanie w laptopie. W tym momencie instalują się sterowniki dysku. Potrzebne są one do tego, aby można było z niego swobodnie korzystać w obrębie komputera. Po zainstalowaniu możesz już używać sprzętu. 

 

 

P5: Jak przenieść pliki na dysk zewnętrzny?

Przenoszenie plików na dysk zewnętrzny nie jest skomplikowanym procesem. Na początku podłącz dysk do komputera lub laptopa przez kabel USB. Otwórz dysk zewnętrzny. Następnie otwórz swoją galerię ze zdjęciami, folder z dokumentami lub poszukaj pliki, które chcesz przenieść na dysk zewnętrzny. Przeciągnij dany plik, grupę plików lub nawet cały folder do okienka z otwartym dyskiem zewnętrznym. Jeżeli plik jest duży, to pokaże Ci się okienko, które informuje o czasie oczekiwania na przeniesienie go. Zawsze czekaj do samego końca, ponieważ w przeciwnym razie plik zostanie nie zapisany. Na samym końcu pamiętaj o tym, aby bezpiecznie usunąć sprzęt. 

 

 

Jak podzielić dysk zewnętrzny na partycje w Windows 10

 

Po zakupieniu wysoko-pojemnościowego dysku zewnętrznego wiele osób chce go podzielić na partycje. Nie jest to zbyt skomplikowany proces, lecz zdecydowaliśmy się go dokładnie opisać, abyś nie miał żadnych wątpliwości. W naszym artykule poruszamy kwestię dzielenia na partycje w Windows 10, więc zapraszamy do lektury osoby, które używają właśnie tej wersji oprogramowania. 

 

 

Dlaczego warto dzielić dysk zewnętrzny na partycje?

Niektórzy decydują się na zakup pojemnego dysku zewnętrznego, na przykład 1 TB albo 4 TB. Jeżeli masz tylko jeden dysk zewnętrzny, to dobrym pomysłem jest podzielenie go na kilka mniejszych części (tylko w przypadku, jeżeli jesteś pewien, że nie będziesz musiał przenosić na niego bardzo dużego pliku). Podzielenie na mniejsze części zabezpiecza pliki, a także sprawia, że łatwiej jest je znaleźć. 

 

Dzielenie dysku zewnętrznego na partycje wykorzystując funkcje Windowsa 10

Wiele osób zastanawia się, jaki dysk zewnętrzny jest polecany. Konsumenci uważają, że jest nim taki, który można łatwo podzielić bez konieczności pobierania specjalnego oprogramowania. Nie każdy sprzęt na to pozwala, więc przed zakupem warto się upewnić, czy jest to możliwe. 

Na początku konieczne jest podłączenie dysku zewnętrznego do komputera, najczęściej dzieje się to poprzez USB. Następnie trzeba odnaleźć “Zarządzanie dyskami”. Aby znaleźć tę opcję, wystarczy kliknąć na “Komputer” prawym przyciskiem myszy.  “Zarządzaj dyskami” powinno pojawić się automatycznie. Po wybraniu tej opcji ukaże się okienko, w którym znajdują się wszystkie dyski (wewnętrzne np. C i D oraz zewnętrzne, czyli ten, który podłączyłeś do komputera. Wszystkie są wyświetlane w zakładce “wolumin”. Aby podzielić dysk zewnętrzny, wystarczy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy, a wśród wyświetlanych opcji znajdzie się “podziel”. Następnie pojawi się okienko, które pokazuje całkowitą liczbę miejsca na dysku w megabajtach, a zaraz pod tą informacją można wprowadzić liczbę pojemności, jaką powinien zawierać nowy dysk. Po zatwierdzeniu nowy dysk po partycji pojawi się w zakładce “wolumin”. 

 

 

Podzielenie dysku zewnętrznego z pomocą programu

Jeżeli bardziej ufasz programom, ponieważ boisz się, że zmienisz coś na stałe w ustawieniach komputera, to polecamy ściągniecie takiego, który to zrobi za Ciebie. Większość programów łatwo się obsługuje i stosunkowo szybko się je pobiera. Jednymi z najpopularniejszych są Aomei Partition Assistant, EaseUs Partition Master, Paragon Partition Manager i wiele innych. Z ich pomocą można bardzo szybko podzielić każdy dysk, nie tylko zewnętrzny, ale i wewnętrzny. W większości wypadków wystarczy sprawić, aby to pobrany program był administratorem i używając go, przejść do ustawień. Tam wystarczy wybrać opcję “partycja” i zaznaczyć, o który dysk nam chodzi. 

Warto jednak pamiętać, aby przed ściągnięciem programu zabezpieczyć się antywirusem. Można też podzielić dysk na partycje manualnie. Niektóre z programów mają zaawansowane opcje, dzięki którym będziesz mógł profesjonalnie podzielić dysk bez konieczności tracenia czasu, czego nie może zapewnić Ci zwykłe dzielenie w Windowsie. Programy pozwalają na utworzenie dwóch lub więcej partycji w tym samym czasie.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...