Kalkulator naukowy ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.10.19

 

Kalkulator naukowy – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Jednym z częściej polecanych kalkulatorów naukowych jest Casio FX-991ES PLUS. Urządzenie jest zasilane bateriami, ma też niewielki panel gromadzący energię słoneczną. Sprzęt wyposażono w ponad 400 funkcji, w tym: wykonywanie operacji na macierzach, obliczanie wartości bezwzględnej, wykonywanie działań na ułamkach zwykłych oraz wyznaczane wartości pochodnej w punkcie. Kalkulator jest solidny, a przy tym lekki. Ma on 2-wierszowy wyświetlacz i dobrze opisane przyciski. Osobom szukającym sprzętu, który można podłączyć do komputera, polecamy model Casio FX-CP400. Ma on kolorowy wyświetlacz o przekątnej równej prawie 5 cali, z którego można bez trudu odczytać wynik działania. W rankingu znajdziesz też opisy kilku innych, równie użytecznych kalkulatorów naukowych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze kalkulatory naukowe w 2019 roku

 

Kalkulator naukowy przyda się nie tylko w szkole, ale także na uczelni oraz w firmie. Szybkie obliczenie trudnego zadania może mieć pozytywne rezultaty nauce oraz prawidłowym liczeniu przychodów i różnic finansowych. Przeczytaj ranking kalkulatorów naukowych i  wybierz produkt, który najbardziej Ci odpowiada.

 

Nasze zalecenia

 

Kalkulator naukowy Casio

 

Casio FX-991ES PLUS

 

Casio FX-991ES PLUS to jeden z najchętniej wybieranych kalkulatorów na rynku. Jego popularność to rezultat zastosowania dużej ilości funkcji oraz wygodnych klawiszy. Kalkulator jest zasilany bateriami oraz słonecznie, a wymiana baterii nie jest wymagana przez wiele miesięcy. Przyciski są wykonane z dobrego gatunkowo plastiku. Użytkownikom podoba się to, że rysunki na klawiszach nie ścierają się i przez długi czas wyglądają estetycznie. 

Ten kalkulator naukowy Casio ma wiele funkcji matematycznych, a wśród nich znajdują się: tablica liczbowa z funkcji, działania trygonometryczne oraz na ułamkach zwykłych. W przypadku działań statystycznych można używać kombinacji, permutacji, listy danych, analizy regresji i innych. Poza tym sprzęt pozwala na prowadzenie notacji inżynierskich oraz wielokrotnego powtarzania. Wszystkich funkcji jest 417. Oprócz tego mamy możliwość konwersji 20 jednostek i mamy dostęp do 40 stałych naukowych. 

Na wyświetlaczu znajdują się dwie linijki do prowadzenia równania, więc podczas liczenia widzi się całe równanie. Ekran pozwala też na regulację kontrastu, więc liczby są widoczne w każdych warunkach. Wyświetlacz jest czarno-biały, a jego rozdzielczość wynosi 31 x 96 punktów. Kalkulator ma funkcję automatycznego wyłączania. Użytkownikom bardzo podoba się twarda, nasuwana zasłona, dzięki której można osłonić klawisze przed zniszczeniem podczas przenoszenia sprzętu. 

 

 

 

 

Casio CLASSWIZ FX-991EX

 

Osobom szukającym profesjonalnego sprzętu do różnego rodzaju obliczeń, polecamy Casio CLASSWIZ FX-991EX. Prezentowany kalkulator może być używany przez studentów kierunków matematycznych i fizycznych, a także przez handlowców. Kalkulator ma aż 47 stałych naukowych oraz separator tysięcy, który znacząco ułatwia obliczenia. Wymiary sprzętu to 7 cm x 16 cm x 1 cm. Waga kalkulatora to 90 g. 

Użytkownicy są zadowoleni obecnością wielu funkcji do obliczania różnych działań. Wśród nich są: operacje na macierzach i wektorach, ułamkach zwykłych, pierwiastkach, całce oznaczonej, logarytmach, liczbach zespolonych i wielu innych. Kalkulator pomoże w rozwiązywaniu układów do 4 niewiadomych, działań z zakresu funkcji trygonometrycznej i hiperbolicznej, a także daje możliwość konwersji współrzędnych. Studenci szczególnie chwalą system V.P.A.M, dzięki któremu działania są obliczane zgodnie z zasadami matematyki. 

Wyświetlacz ma aż 5 kolumn, w których mieści się 45 wierszy. Ciekawa jest funkcja, która pozwala na zapoznanie się z wynikiem na smartfonie. Wystarczy użyć klawisza QR Code. Z kolei, jeżeli przez przypadek skasujesz wynik, możesz użyć funkcji UNDO, która go przywróci. Kalkulator ma metalowe i plastikowe przyciski. Dodatkowo są one chronione osłoną zabezpieczającą. Użytkownicy doceniają solidne wykonanie sprzętu. Kalkulator jest zasilany bateriami i słonecznie, z czego same baterie pozwalają na 2 letnie działanie (zakładając, że każdego dnia będziesz używał sprzętu przez około godzinę). 

 

 

 

 

Kalkulator naukowy stopnie i minuty

 

Casio FX-CP400

 

Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości, kolorowym wyświetlaczu, to powinieneś wybrać Casio FX-CP400. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych kalkulatorów na rynku. Użytkownicy są najbardziej zadowoleni właśnie z wyświetlacza. Ma on aż 16 linii, co sprawia, że możesz obliczać skomplikowane działania, które zawierają wiele liczb. Wyświetlacz ma przekątną prawie 5 cali i wyświetla nawet 65 tysięcy kolorów. Zakup tego sprzętu jest idealnym pomysłem dla wzrokowców. 

Prezentowany kalkulator naukowy wyświetla stopnie i minuty, ciągi, macierze, wektory i wiele innych znaków matematycznych. Z jego pomocą można obliczyć równania liniowe, działania całkowe i różniczkowe, funkcje logarytmiczne i wykładnicze, równania wielomianowe i wiele innych rodzajów obliczeń. Poza tym możesz tworzyć statystyki, obliczenia kapitałowe i finansowe, a co może zaskoczyć niektórych – możesz tworzyć prezentacje. Na dodatek kalkulator ma funkcję generatora liczb losowych. 

W zestawie znajduje się kabel USB, dzięki któremu połączenie kalkulatora z komputerem lub innymi urządzeniami jest łatwe. Ekran może być obsługiwany z pomocą wskaźnika lub palca. Sprzęt ma również wirtualną klawiaturę, na której znajdują się zarówno cyferki, literki, jak i znaki matematyczne. Studenci doceniają to, że urządzenie nie jest ciężkie (320 g), a także nie jest zbyt duże 2 cm x 8 cm x 20 cm.  

 

 

 

 

Kalkulator naukowy ułamki zwykłe

 

Casio FX-350ES PLUS

 

Na naszej liście postanowiliśmy umieścić Casio FX-350ES PLUS, czyli podręczny kalkulator przydający się podczas szybkich lub bardziej skomplikowanych obliczeń. Jest on wyposażony w dwuliniowy wyświetlacz. Warto dodać, że jest on czarno-biały, dzięki czemu cyferki wyraźnie odznaczają się od tła. Rozdzielczość ekranu wynosi 31 x 96 punktów. Sprzęt jest zasilany bateriami. 

Ten dobry kalkulator naukowy wyświetla ułamki zwykłe, permutacje, a także notacje inżynierskie. Sprzęt z pewnością przyda się osobom, które chcą obliczać kombinacje, odchylenia standardowe, a także funkcje trygonometryczne, funkcje listy danych oraz chcą tworzyć tablicę liczbową z funkcji. Z pomocą urządzenia można analizować regresję. Kalkulator ma 9 pamięci podręcznych, więc można wrócić do ostatnich wyników. 

Technologia S.V.P.A.M oznacza, że sprzęt rozwiązuje równania zgodnym z zasadami matematycznymi. Urządzenie ma funkcję automatycznego wyłączania, więc nie będzie on zabierał dodatkowej energii, jeżeli zapomnisz go wyłączyć. Plastikowe przyciski są starannie wykonane. Podczas gdy nie używasz kalkulatora, możesz zakryć przyciski twardą, nasuwaną osłoną. Użytkownicy chwalą solidne wykonanie oraz niewielkie wymiary sprzętu. Studenci doceniają naturalny zapis wyrażeń matematycznych, co oznacza, że wyglądają one dokładnie tak, jak w podręczniku.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy Vector

 

Vector DK-206

 

Dla osób szukających prostego kalkulatora mamy ciekawą propozycję, Vector DK-206. Prezentowany sprzęt ma podstawowe opcje obliczania oraz jest solidnie wykonany, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup. Na wyświetlaczu może pojawić się maksymalnie 12 liczb. Osobom korzystającym ze sprzętu podoba się to, że cyferki są bardzo duże i widać je wyraźnie. Dlatego użytkowanie prezentowanego kalkulatora jest wygodne.

Urządzenie ma kilka funkcji, które pomogą Ci w codziennych obliczeniach. Wśród nich znajdują się zaokrąglanie wyników, obliczanie sumy końcowej, możliwość dodawania, mnożenia, dzielenia i dodawania, a także możliwość cofania. Ten kalkulator naukowy Vector jest również wyposażony w klawisz podwójnego zera, który często okazuje się bardzo przydatny. Z pomocą sprzętu można też łatwo obliczać procenty. Wiele osób chwali ten dobry i tani kalkulator naukowy za to, że nie ma on zbyt wiele funkcji, które nie są im na co dzień potrzebne.

Dodatkową funkcją jest pokazywanie miejsc dziesiętnych, dla ułatwienia obliczeń z większymi cyframi. Sprzęt jest zasilany bateriami oraz słonecznie, a producent oświadcza, że nie trzeba wymieniać baterii przez około 4 lata (nawet przy codziennym używaniu). Klawisze kalkulatora są solidnie wykonane i się nie zużywają. Wymiary modelu wynoszą 20 cm x 15 cm x 2,5 cm. Opinie o kalkulatorach naukowych tej marki zachęcają do zakupu tego i innych modeli. Użytkownikom podoba się, że sprzęt ma regulowany kąt nachylenia wyświetlacza.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy potęgi

 

Casio FX-991CEX

 

Casio FX-991CEX to lekki i wytrzymały kalkulator, który może posłużyć do rozwiązania skomplikowanych zadań matematycznych. Waga modelu wynosi 90 g, ma on kształt telefonu, więc można go ze sobą nosić w kieszeni. Jest to szczególnie wygodne, jeżeli musisz wykonywać obliczenia będąc na budowie, w miejscu, gdzie nie ma szans, na wygodne obliczenia przy biurku. Zaletą, o której wspomina wielu użytkowników jest możliwość przesłania danych z kalkulatora do komputera. Można to zrobić używając kabla USB.

Prezentowany kalkulator ma wiele funkcji, tych zaawansowanych oraz podstawowych. Sprzęt pozwala na wykonanie wykresów nierówności, wykresów kołowych i słupkowych, daje możliwość programowania, prowadzenia notacji inżynierskiej, z jego pomocą można też generować losowe liczby. Kalkulator naukowy pokazuje potęgi i inne symbole matematyczne. Urządzenie gwarantuje konwersję jednostek, a także ma ciekawą funkcję UNDO, czyli możliwość cofania ostatniej operacji.

Warto wspomnieć o wyświetlaczu, który jest często chwalony przez użytkowników. Test kalkulatorów naukowych poświadcza, że ma on wyraźny kontrast ekranu, dzięki czemu odczytanie wyniku jest łatwe. Poza tym ekran jest podświetlany. Naturalny zapis działań matematycznych, sprawia że wyglądają one tak samo, jak w podręcznikach. Ciekawe jest to, że kalkulator można połączyć z projektorem i pokazywać wyniki oraz obliczenia większej liczbie osób. Sprzęt ma pamięć aż 20 funkcji, więc nawet jeżeli nie zdążysz ich spisać, to nie jest to zawsze możesz do nich wrócić.

 

 

 

 

Kalkulator naukowy pierwiastek 3 stopnia

 

Casio FX-82ES Plus

 

Casio FX-82ES Plus to dobry kalkulator naukowy do użytku domowego z 252 funkcjami. Jest to dobrze wykonany sprzęt, z którego można korzystać w każdym momencie. Kalkulator jest zasilany bateriami, a według producenta wymiana baterii nie jest konieczna przez około 3 lata. Waga urządzenia wynosi około 95 g. Ma ono funkcję automatycznego wyłączania się, dzięki czemu nie pobiera niepotrzebnie energii. Wiele osób uważa, że z modelu wygodnie się korzysta.

Kalkulator ma kilka funkcji, które mogą przydać się, gdy w pracy, w szkole czy w domu prowadzimy codzienne obliczenia. Z jego pomocą można obliczać działania na ułamkach zwykłych, odchylenia standardowe, kombinacje, a także tworzyć listę danych. Poza tym sprzęt przyda się do tworzenia tablicy liczbowej z funkcji, prowadzenia notacji inżynierskich oraz analizy regresji. Ten kalkulator naukowy pokazuje pierwiastek 3 stopnia, drugiego i inne matematyczne symbole. 

Urządzenie ma 9 pamięci podręcznych, co jest wystarczające do domowego korzystania z kalkulatora. Czarno-biały, dwuliniowy wyświetlacz jest wyraźny, a jeżeli chcesz, to możesz zmienić jego kontrast, aby lepiej widzieć. Jego rozdzielczość wynosi 36 x 96 dpi. Plastikowe przyciski są dobrze wykonane, a podczas naduszania wydają dźwięk, który potwierdza, że dany przycisk został naciśnięty. Dźwięk oczywiście można wyłączyć.

 

 

 

 

Jaki kalkulator naukowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Mając kalkulator naukowy, możemy szybko wykonać nie tylko proste, ale też bardziej skomplikowane obliczenia, oparte na ułamkach, potęgowaniu czy macierzach. Jednak nie wszystkie tego typu sprzęty są równie praktyczne oraz wygodne w użyciu. Przygotowaliśmy poradnik pełen podpowiedzi, za sprawą którego na pewno wybierzesz kalkulator spełniający wszystkie oczekiwania.

 

 

Rodzaje

Kalkulatory naukowe klasyfikowane są do dwóch podstawowych grup: szkolnej oraz inżynierskiej. Modele należące do tej pierwszej przydają się głównie licealistom oraz studentom. Dzięki szkolnym sprzętom znacznie łatwiejsze staje się wykonywanie bardziej skomplikowanych obliczeń, przykładowo funkcji logarytmicznych czy trygonometrycznych. Umożliwiają one też liczenie odwrotności, wykonywanie działań na ułamkach zwykłych oraz w układach dwójkowych, ósemkowych i szesnastkowych. Kalkulatory inżynierskie są bardziej zaawansowane, dlatego pozwalają m.in. na liczenie z wykorzystaniem liczb zespolonych czy pisanie programów. Warto wspomnieć też o sprzętach przeznaczonych dla osób specjalizujących się w konkretnych dziedzinach, takich jak chemia i fizyka. Kalkulatory te mają specjalne funkcje, które ułatwiają pracę.

 

Wyświetlacz – jaki kalkulator naukowy wybrać?

Robiąc zakupy, trzeba przyjrzeć się budowie kalkulatora, a zwłaszcza wyświetlaczowi. Od niego w dużej mierze zależy komfort wykonywania obliczeń, jak również odczytywania wyników. Zwykłe kalkulatory najczęściej wyposażone są w jednoliniowy wyświetlacz, a modele naukowe w dwu- lub trzyliniowy, na którym mieści się dłuższy ciąg cyfr. W jednym wierszu standardowo wyświetla się od 10 do 15 znaków.

 

Zasilanie

Standardowo kalkulatory zasilane są bateriami, np. zegarkowymi, AA lub AAA. To sprawia, że sprzęt działa niezawodnie przez długi czas. Co więcej, przy wyświetlaczu często znajduje się niewielki panel słoneczny, za sprawą którego możemy używać kalkulatora, nawet gdy dojdzie do całkowitego rozładowania baterii. Wyposażony w niego model jest bardziej praktyczny od tego zasilanego tylko energią słoneczną, gdyż nie musimy się obawiać, że nagle przestanie działać i stracimy wyniki ważnych obliczeń.

 

Obudowa

Najlepszy kalkulator naukowy musi być solidny, zwłaszcza jeśli ma być używany codziennie. Obudowa powinna być wykonana z materiału, który nie jest podatny na zarysowania, pęknięcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Inaczej sprzęt szybko się zniszczy na skutek ciągłego noszenia, wyjmowania oraz ponownego wkładania do torby. Najczęściej kalkulatory, także naukowe, mają plastikową obudowę. Część modeli jest dodatkowo wyposażona w specjalną zaślepkę, która zabezpiecza przed uszkodzeniami klawiaturę oraz wyświetlacz.

 

 

Pamięć

Sprzęty naukowe zwykle umożliwiają zapisanie wyników obliczeń w dwóch rodzajach pamięci, a więc sumarycznej i kilku bieżących. Bardzo często pozwalają one ponadto na wykorzystanie aktualnych, wyświetlanych na ekranie wartości do wykonywania dalszych obliczeń. Przeważnie to wystarcza, aby kalkulator okazał się wystarczająco użyteczny i ułatwiał pracę.

 

Wymiary i waga

Całkowite wymiary kalkulatora mają wpływ na sposób przenoszenia go. Niewielki sprzęt bez trudu mieści się np. w kieszeni spodni, większy wymaga przechowywania w torbie lub plecaku. Rozmiar kalkulatora uzależniony jest od wielkości wyświetlacza oraz klawiatury. Im więcej przycisków mamy do dyspozycji, tym większy pod względem gabarytów jest sprzęt. Jednak zakup modelu o bardzo dużych wymiarach nie zawsze jest złą decyzją, w szczególności, gdy jest używany tylko w jednym miejscu i nie nosimy go przy sobie.

Poza samym rozmiarem wiele osób sprawdza też wagę kalkulatora. Zazwyczaj jest to kilkaset gramów, co oznacza, że możemy z łatwością utrzymać sprzęt w jednej dłoni. Tak lekki kalkulator nie przyczynia się do nadmiernego obciążenia plecaka.

 

Ilość dostępnych funkcji

Przeważnie naukowe sprzęty mają kilkaset różnych funkcji i znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach. Do podstawowych zalicza się m.in.: rozwiązywanie równań oraz układów równań, konwersję jednostek, operacje na macierzach, sumowanie wyrazów ciągu i obliczanie wartości wyrażeń. Ponieważ w czasie wykonywania bardzo długich obliczeń można się zdekoncentrować i popełnić błąd, kalkulator powinien umożliwiać wprowadzenie poprawek, a więc usunięcie konkretnych cyfr. To pozwala uniknąć konieczności ponownego wprowadzania całego wiersza.

Duży wpływ na to, jaki jest najlepszy kalkulator naukowy, nierzadko ma możliwość programowania. Modele inżynierskie zazwyczaj dają możliwość automatyzacji wybranych obliczeń, wystarczy podać podstawowe parametry (nie musimy wtedy przepisywać długiego ciągu znaków). Niektóre kalkulatory, np. te przeznaczone do biur rachunkowych, mają funkcję drukowania wyników. Są one wyposażone w drukarkę, najczęściej dwukolorową. Takie sprzęty pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ nie ma potrzeby przepisywania działań oraz wyników na komputerze czy ręcznie.

 

 

Łatwość obsługi

W porównaniu do zwykłych kalkulatorów modele naukowe są bardziej rozbudowane, dlatego na początku możemy mieć problem z obsługą zakupionego sprzętu. Do zestawu powinna być dołączona instrukcja, która pozwoli na szybkie zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi funkcjami. 

 

Kalkulatory naukowe w dobrych cenach

Zakup naukowego kalkulatora z wieloma przydatnymi funkcjami nie musi wiązać się z bardzo dużym wydatkiem. Znaczna część sprzętów kosztuje mniej niż 100 zł, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą. Cena za bardziej zaawansowane modele przekracza kwotę 500 zł. To nowoczesne kalkulatory, które przypominają nieco smartfony, gdyż są wyposażone w kolorowy, dotykowy wyświetlacz LCD oraz pamięć o dużej pojemności.

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje kalkulator naukowy?

Ceny kalkulatorów naukowych są bardzo zróżnicowane i zależą od zawartych funkcji. Musimy liczyć się w większym wydatkiem niż w przypadku tradycyjnych kalkulatorów. Najtańsze urządzenia z kilkudziesięcioma funkcjami mogą kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Warto jednak zainwestować w przyrząd, który wytrzyma kilka lat pracy. To wiąże się z wydatkiem rzędu 50 – 90 zł. Ceny są wyższe w przypadku kalkulatorów graficznych i inżynierskich. Taki model może kosztować do 200 zł, a cena zależy od tego, jakie dokładnie obliczenia chcemy wykonywać. Zdecydowanie najdroższe są kalkulatory z wbudowaną drukarką, które kupimy za około 400 zł. 

 

 

P2: Jak dbać o kalkulator naukowy?

Aby kalkulator naukowy służył nam przez kilka lat, warto o niego odpowiednio zadbać. Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, należy unikać wszelkich upadków i uszkodzeń mechanicznych. Chowając produkt do torebki czy plecaka, zawsze upewnijmy się, że ma nałożoną klapkę ochronną. Oprócz ochrony przed uszkodzeniami klapka zapobiega szybkiemu rozładowaniu baterii przez przypadkowe przyciskanie guzików. Unikajmy także zalania kalkulatora wodą. Jeśli jesteś geodetą lub inżynierem i musisz używać kalkulatora w wilgotnych warunkach, zastanów się nad zakupem wersji wodoodpornej. Ma ona specjalnie skonstruowane przyciski, pod które nie dostaje się woda. 

 

P3: Co zrobić, gdy kalkulator naukowy nie działa poprawnie?

Czasami zdarza się, że kalkulator naukowy pokazuje wynik inny od spodziewanego lub wyświetli błąd. Na początku zawsze powinniśmy się upewnić, czy błąd nie wynika z naszej pomyłki lub przeoczenia cyfry w wyrażeniu obliczeniowym.  Warto także sprawdzić, czy wybrany tryb obliczeń odpowiada wykonywanym działaniom. Jeśli to nie pomoże, należy przytrzymać przycisk „ON”. Spowoduje to, że kalkulator sprawdzi, czy funkcje urządzenia działają poprawnie. Jeśli przyrząd wykryje nieprawidłowość, automatycznie wykasuje zawartość pamięci. Czasami przyczyną błędnego działania kalkulatora może być wyczerpująca się bateria, którą należy wymienić. Słaba bateria jest sygnalizowana przyciemnieniem wyświetlacza. 

 

P4: Jak jest zasilany kalkulator naukowy?

W zależności od rodzaju i producenta kalkulatora naukowego może być on zasilany bateriami AAA lub baterią typu LR-44. W urządzeniach standardowo znajduje się także bateria słoneczna. To właśnie dzięki niej możemy wydłużyć czas działania baterii w kalkulatorze. Tak wyposażone modele rzadziej wymagają wymiany baterii, a nawet mogą działać bez niej. Urządzenia z wbudowaną drukarką zasilane są sieciowo. W zależności od częstotliwości użytkowania kalkulatora naukowego, jego bateria zużywa się szybciej lub wolniej. Jednak większość producentów szacuje, że bateria całkowicie rozładuje się dopiero po dwóch latach intensywnego użytkowania. 

 

 

P5: Czy kalkulator naukowy z dużą liczbą funkcji jest lepszy?

Okazuje się, że nie zawsze duża liczba funkcji świadczy o praktyczności i przydatności urządzenia. Wszystko jest uzależnione od tego, do jakich celów potrzebny nam będzie kalkulator. Jeśli skupiamy się na obliczaniu liczb zespolonych i całek, z pewnością przyda nam się model z rozbudowanym zasobem wzorów i funkcji, które pomogą nam w wykonywaniu działań. Można zatem stwierdzić, że ważna jest jakość opcji, a nie ich ilość. Jeśli zdecydujemy się na zakup kalkulatora naukowego z myślą o studiach, warto dokładnie zapoznać się z programem nauczania. W ten sposób upewnimy się, czy wybrany model będzie przydatny do każdego przedmiotu i w pełni wykorzystamy jego potencjał.

 

Dla kogo kalkulator naukowy?

 

Z naszego artykułu dowiedziałeś się już, jaki kalkulator naukowy jest polecany. Jeśli nadal wahasz się nad zakupem i nie jesteś pewien, czy wykorzystasz jego wszystkie opcje, koniecznie zapoznaj się z tą częścią tekstu. Podpowiadamy w niej, dla kogo są przeznaczone poszczególne modele kalkulatorów oraz, który rodzaj najbardziej się przyda i spełni Twoje oczekiwania. 

 

 

Podstawowy kalkulator naukowy

Najprostszy kalkulator naukowy przyda się uczniom szkoły podstawowej i średniej. Sprawdzi się również w każdym domu, na przykład do podsumowania comiesięcznych wydatków. Tego typu przyrząd jest w stanie uwzględnić kolejność wykonywania działań, realizuje skomplikowane polecenia i to, co odróżnia go od najzwyklejszych kalkulatorów to obliczenie funkcji trygonometrycznych, logarytmicznych czy wykładniczych dowolnej potęgi, a także liczenie odwrotności. Modele podstawowe są niewielkie, mają proste wyświetlacze, trochę bardziej rozbudowaną klawiaturę oraz najczęściej działają na baterie zegarkowe.

 

Kalkulator inżynieryjny

Jest to model z bardziej skomplikowanymi opcjami matematycznymi i jest odpowiedni dla księgowych, studentów matematyki czy pracowników biura rachunkowego. Urządzenie zazwyczaj ma duży wyświetlacz, a z dodatkowych przycisków wyróżnić możemy zmianę znaku, podwójne zero i trzy przyciski pamięci. Poza tym kalkulator ma funkcję pierwiastka kwadratowego, obliczania podatków i procentów, opcję konwersji walut, sumy łącznej czy zaokrąglania obliczeń w górę lub w dół. Dla komfortowego użytkowania urządzenie umożliwia przeglądanie i poprawianie poprzednich wpisów. Ponadto, sprzedawcy z pewnością docenią opcję koszt-sprzedaż-marża, dzięki której możemy obliczyć brakującą wartość przy znanej cenie sprzedaży, cenie kosztu lub marży. 

 

Specjalistyczne kalkulatory naukowe

Specjalistyczne kalkulatory naukowe dostępne są w trzech rodzajach: programowalnej, graficznej oraz specjalizowanej. Pierwszy typ daje możliwość zapisania programu, a także wykonanie skomplikowanych obliczeń. Możliwościami i wyglądem przypomina mały komputer. Modele graficzne są wyposażone w duży wyświetlacz, na którym możemy zobaczyć obliczane funkcje oraz wyrysować macierze. Urządzenia te pracują również w zakresie liczb urojonych. Kalkulatory specjalizowane są dostosowane do określonego zawodu lub dziedziny. W sklepach dostępne są wersje chemiczne lub fizyczne, które od podstawowej wersji różnią się dużo większym zasobem zaprogramowanych stałych, które sprawiają, że obliczenia są szybsze i dokładniejsze. Takie kalkulatory wyróżniają się także specjalną konstrukcją i wysokimi standardami technicznymi, do których można zaliczyć na przykład wodoodporność.

 

 

Kalkulator z wbudowaną drukarką

Osobom, którym zależy na zachowaniu obliczeń, polecamy modele kalkulatorów naukowych z wbudowaną drukarką. Jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które piszą wolno albo niewyraźnie. Z takim kalkulatorem nie będzie wątpliwości, jaka cyfra widnieje na papierze. Wszystkie informacje są zebrane w jednym ciągu, dlatego nie przeoczymy żadnej kalkulacji.

Na pierwszy rzut oka produkt wygląda jak kasa fiskalna, z której wychodzi długi papierek z szeregiem cyfr i działań. Urządzenia takie nie tylko umożliwiają wykonywanie skomplikowanych obliczeń takich jak konwersja walut czy obliczanie pierwiastka kwadratowego, ale gwarantują też szybkie drukowanie wyników. Przyrząd jest wyposażony w wymienne rolki papieru, na których drukują się obliczenia. Kalkulator z drukarką przyda się przede wszystkim osobom, które dużo rachują, a potem zapisują wyniki. Trzeba się jednak liczyć z jego wyższą ceną, jeśli jednak mamy pewność, że w pełni wykorzystamy możliwości urządzenia, jest to opłacalna inwestycja. 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...