Klawiatura mechaniczna ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.10.19

 

Klawiatura mechaniczna – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Wśród klawiatur mechanicznych bardzo dużą popularnością cieszy się model Razer BlackWidow Elite Green Switch. Jest on kompatybilny z komputerami z systemem Windows, jak i Mac OS X. Sprzęt jest polecany m.in. graczom. Ponieważ klawiatura jest przewodowa, nie trzeba się obawiać o opóźnienie reakcji po wciśnięciu wybranych klawiszy. Do jej atutów zalicza się: kolorowe podświetlenie, wielofunkcyjne pokrętło cyfrowe oraz odpinaną podpórkę pod nadgarstek. Osoby chcące kupić klawiaturę bez bloku numerycznego powinny bliżej przyjrzeć się modelowi Genesis Thor 300 TKL. Sprzęt ten ma antypoślizgowe nóżki w podstawie, dlatego nie przesuwa się na blacie. To, co go wyróżnia, to 20 trybów podświetlenia do wyboru przez użytkownika.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze klawiatury mechaniczne w 2019 roku 

 

Ranking klawiatur mechanicznych obejmuje opisy sprzętów różnych producentów. Wszystkie modele łączy to, że są one bardzo dobrze oceniane przez konsumentów. Jesteśmy przekonani, że z przygotowanej przez nas listy wybierzesz urządzenie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. 

 

Nasze zalecenia

 

Klawiatura mechaniczna Razer

 

Razer BlackWidow Elite Green Switch

 

Klawiatura mechaniczna Razer BlackWidow Elite Green Switch to model, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Sprzęt ma czarny kolor, a jego dokładne wymiary to: 44,7 cm x 23,3 cm x 4,3 cm. Waga urządzenia wynosi 1,69 kg. Klawiatura jest kompatybilna z następującymi systemami operacyjnymi: Mac OS X, Windows XP, Vista, 7, 8 i 10. Oznacza to, że można ją używać prawie do każdego komputera, co z kolei czyni ją uniwersalnym modelem.

Prezentowany sprzęt jest polecany szczególnie dla graczy. Urządzenie ma przełączniki mechaniczne, które pozwalają na bardzo szybką reakcję. Jest to bardzo ważne dla osób lubiących rozgrywki online. Ścianki boczne przełączników zostały wykonane w ten sposób, aby zapewnić użytkownikowi maksymalną stabilność, a także chronić sprzęt przed osadzaniem się na nim trudnego do usunięcia kurzu. Urządzenie wyposażono w pokrętło cyfrowe z trzema klawiszami multimedialnymi. Każdy przycisk można dostosować do swoich potrzeb, odpowiednio go programując. W tym celu wystarczy skorzystać z programu Synapse 3. 

Sporym atutem wpływającym w dużym stopniu na komfort użytkowania klawiatury jest to, że ma ona miękką podpórkę pod nadgarstki. Jest ona wykonana z przyjemnego w dotyku materiału. Ciekawym rozwiązaniem jest także podświetlenie Razer Chroma (16,8 miliona kolorów) z wieloma efektami.

 

 

 

 

Razer Huntsman Elite

 

Wybrana przez nas klawiatura mechaniczna Razer Huntsman Elite cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów i jest przez nich dobrze oceniana. Trzeba przyznać, że urządzenie jest nieco drogie, jednak jakość jego wykonania, a także funkcjonalność sprawiają, że wiele osób decyduje się na zakup tego modelu. Sprzęt jest podłączany do komputera za pomocą kabla USB. Jego długość wynosi ponad 2 m. Dokładne wymiary produktu to: 44,8 cm x 3,6 cm x 23,4 cm. Waga urządzenia jest równa 1,7 kg.

Klawiatura Razer Huntsman Elite ma optomechaniczne przełączniku wykorzystujące technologię optyczną. To gwarantuje szybki czas reakcji, a tym samym sprawną pracę na komputerze. Urządzenie bez wątpienia spodoba się graczom komputerowym. Producent zapewnia, że klawisze są bardzo solidne (wytrzymują nawet do 100 milionów kliknięć). Na uwagę zasługują metalowe stabilizatory znajdujące się przy każdym klawiszu. W zestawie znajduje się podpórka pod nadgarstki chroniąca nasze dłonie przed przeciążeniem.

Opinie na temat rekomendowanego przez nas sprzętu są pozytywne, a jego użytkownicy zapewniają, że trudno znaleźć na rynku równie wygodną klawiaturę. Urządzenie wyróżnia krótki czas reakcji umożliwiający podejmowanie szybkich decyzji w grach komputerowych. Zaletą jest również to, że nie trzeba mocno naciskać przycisków, więc nie obciążamy nadmiernie swoich dłoni.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna Genesis

 

Genesis Thor 300 TKL

 

Z opublikowanych w Internecie opinii wynika, że Genesis Thor 300 TKL to dobra i tania klawiatura mechaniczna. Ma ona wiele rozwiązań wpływających na funkcjonalność i komfort użytkowania. Przy produkcji urządzenia wykorzystano technologię N-Key rollover, która gwarantuje sprawność pracy. Nie ma obaw o to, że w ważnym momencie np. w trakcie rozgrywki sprzęt nie prześle informacji z klawiatury do komputera i nie będzie możliwości wykonania konkretnego ruchu.

Klawiatura mechaniczna Genesis ma następujące wymiary: 33,5 cm x 13,4 cm x 3,8 cm. Urządzenie jest podłączane do komputera za pomocą przewodu o długości równej 160 cm. Znajdujący się w nazwie skrót TKL oznacza Tenkeyless Mechanical Keyboard, czyli mechaniczną klawiaturę bez części numerycznej. Dzięki temu sprzęt zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i jest bardziej mobilny. Użytkownikom bardzo podoba się to, że znajdujące się u podstawy niewielkie nóżki są pokryte antypoślizgowym materiałem chroniącym przed ślizganiem się urządzenia po powierzchni biurka.

Sporo osób decyduje się na zakup rekomendowanego przez nas produktu, a powodem takiej decyzji jest przede wszystkim atrakcyjny stosunek ceny do jakości wykonania modelu. Kupującym podoba się to, że urządzenie jest podświetlane, a możliwości ustawień w tym zakresie są szerokie. 

 

 

 

 

Genesis RX85 US Kailh Brown

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy klawiaturę mechaniczną Genesis RX85 US Kailh Brown przeznaczoną w szczególności dla graczy. Urządzenie jest podłączane do komputera za pomocą długiego kabla USB (2 m). Dokładne wymiary sprzętu są następujące: 44,5 cm c 21 cm x 3,6 cm. W zestawie znajduje się podpórka na nadgarstki wykonana z przyjemnego w dotyku materiału. Jest on odpowiednio miękki, więc zapewnia maksymalną wygodę.

Naciskając jednocześnie klawisz Fn i Del użytkownik może uruchomić funkcję N-Key rollover nazywaną inaczej anti-ghosting. W ten sposób zyskuje on pewność, że niezależnie od naciskanych klawiszy i ich kombinacji, wszystko zostanie sprawnie odczytane przez system. Tym samym podczas rozgrywki nie trzeba będzie się obawiać o zakłócenia. Dobrym rozwiązaniem jest także możliwość blokady przycisku Windows. W ten sposób można zabezpieczyć się przed przypadkowym wyjściem z gry. Umieszczone na klawiszach nadruki są solidne wykonane, a potwierdzeniem tego jest przeprowadzony przez konsumentów test klawiatur mechanicznych.

Zastanawiasz się nad tym, czy warto inwestować w ten sprzęt? Z opinii wielu konsumentów wynika, że tak. Klawiatura mechaniczna Genesis RX85 US Kailh Brown jest solidne wykonana, sprawnie działa i ładnie prezentuje się na biurku. Urządzenie ma kilka gotowych trybów podświetlenia. Dodatkowo użytkownik może wybrać także własne ustawienia.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna do 200 zł

 

MODECOM Volcano Lanparty RGB Outemu Blue

 

Klawiatura mechaniczna do 200 zł to coś, czego szukasz? MODECOM Volcano Lanparty RGB Outemu Blue to idealna propozycja dla Ciebie. Urządzenie ma podświetlane klawisze, a do wyboru użytkownika jest wiele atrakcyjnych kolorów. Istnieje także możliwość ustawienia własnych motywów dostosowanych np. do rodzaju gry. Zastosowane w procesie produkcji nakładki na klawisze cechują się wytrzymałością (metoda double-injection molding). Nie ma obaw, że wskutek intensywnego użytkowania nadruk szybko się zetrze i będziemy mieć problem z odczytaniem oznakowań.

Prezentowana klawiatura mechaniczna ma wymiary: 35,8 cm x 13,8 cm x 3,8 cm, a jej waga wynosi 710 g. Długość przewodu USB to 180 cm. Górną część obudowy wykonano z dobrej jakości aluminium. Materiał ten nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i estetycznie się prezentuje. Użytkownicy przyznają, że klawiatura ma stabilną konstrukcję i nie ślizga się po biurku. Sprzęt nie zacina się nawet w trakcie intensywnego użytkowania, dlatego stanowi idealny wybór dla graczy komputerowych, dla których czas reakcji ma kluczowe znaczenie.

Zdaniem kupujących klawiatura MODECOM Volcano Lanparty RGB Outemu Blue to jeden z lepszych modeli dostępnych na rynku. Docenić należy to, że nie ma konieczności zbyt mocnego naciskania klawiszy, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia dłoni. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a wszystkie istotne zagadnienia zostały wyjaśnione w instrukcji.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna Steelseries

 

Steelseries APEX M750 

 

Klawiatura mechaniczna Steelseries APEX M750 to urządzenie, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Jest to model przeznaczony dla wymagających użytkowników, poszukujących niezawodnego sprzętu. Klawiatura jest podłączana do komputera za pomocą przewodu o długości 2 m zakończonego złączem USB. Wymiary produktu to: długość – 37 cm, szerokość – 16 cm i wysokość – 3,5 cm. Jego waga wynosi 860 g. Urządzenie jest kompatybilne z systemami Windows i Mac OS X.

Klawiaturę mechaniczną Apex M750 TKL wykonano z najlepszego gatunkowo aluminium (seria 5000), które jest wyjątkowo wytrzymałe. Nawet uderzając mocno palcami o klawiaturę, nie ma obaw o jej uszkodzenie. Model wyposażono w przełączniki mechaniczne QX2, które cechuje dokładność i szybkość działania. Przełączniki mają miedzianą listwę, przezroczystą obudowę i termoplastyczny trzon, co przekłada się na sporą wytrzymałość. Aby odpowiedni klawisz zadziałał, nie trzeba wciskać go zbyt mocno. Urządzenie ma funkcję podświetlania przełączników. Użytkownik może wybrać kolory z szerokiej palety i skorzystać z wielu gotowych trybów działania.

Jeśli jesteś wymagającym graczem komputerowym lubiącym rozgrywki online, w których kluczowy jest czas reakcji, klawiatura mechaniczna Steelseries APEX M750 to propozycja dla Ciebie. Urządzenie jest wytrzymałe i zachwyca prostym designem. Jakość wykonania sprzętu jest oceniana jako bardzo dobra.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna RGB

 

SPC Gear GK530 Tournament Kailh Red RGB 

 

Klawiatura mechaniczna RGB to urządzenie, którego szukasz? W takim razie powinieneś zastanowić się nad zakupem modelu SPC Gear GK530 Tournament Kailh Red RGB. Sprzęt ma punktowe oświetlenie, które można dowolnie konfigurować. Wybór odpowiednich kolorów pozwala lepiej spersonalizować urządzenie. Do wyboru jest 18 gotowych efektów podświetlenia stałego, a także ruchome wzory i podświetlenie aktywowane po naciśnięciu konkretnego przycisku.

SPC Gear GK530 Tournament Kailh Red RGB to tania klawiatura mechaniczna o wymiarach: 36,2 cm x 13,4 cm x 2,3 cm. Długość przewodu zasilającego wynosi 1,8 m. Konstrukcja urządzenia została wzmocniona przy użyciu metalu. Klawiatura jest stabilna i odznacza się odpowiednią sztywnością. Model nie ma bloku numerycznego. Dzięki funkcji N-Key Rollover mamy zagwarantowany pełny anti-ghosting. Oznacza to, że niezależnie od tego, ile klawiszy wciśniesz, każdy z nich zostanie zarejestrowany przez urządzenie.

Produkt cieszy się popularnością wśród konsumentów z kilku powodów. Przede wszystkim kupujący doceniają atrakcyjną cenę klawiatury mechanicznej. Duże znaczenie ma również to, że sprzęt wykonano z najlepszych gatunkowo materiałów. Klawisze nie ścierają się, więc korzystanie z urządzenia jest komfortowe niezależnie od długości użytkowania.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna do 300 zł

 

Sharkoon Skiller MECH SGK3 RGB Kailh Brown

 

Interesuje Cię klawiatura mechaniczna do 300 zł? Z naszej analizy wynika, że jednym z najlepszych modeli w tej cenie jest Sharkoon Skiller MECH SGK3 RGB Kailh Brown. Wymiary produktu są następujące: długość – 44,6 cm, szerokość – 17 cm i wysokość – 4,5 cm. Urządzenie waży 1,46 kg i jest kompatybilne z komputerami z wgranym systemem operacyjnym Windows 7, 8 i 10. Kabel zasilający ma długość równą 1,8 m.

Ta dobra klawiatura mechaniczna spełni przede wszystkim oczekiwania graczy. Będzie także odpowiednia do codziennego zastosowania. Model występuje w 3 wersjach: z przełącznikami czerwonymi do gier, niebieskimi, które są polecane do pisania i brązowymi będącymi niejako połączeniem dwóch poprzednich. Klawiatura mechaniczna jest podświetlana, a użytkownik ma do wyboru 20 gotowych trybów. Może także regulować jasność świecenia i wybierać spośród wielu dostępnych kolorów.

Sprzęt ma metalową obudowę, która zwiększa jego wytrzymałość. Klawiatura jest stosunkowo ciężka, ale dzięki temu nie ma obaw, że wskutek każdego dotknięcia będzie lekko przesuwała się po powierzchni biurka. Model wyposażono także w antypoślizgowe hamulce będące dodatkową gwarancją stabilności. Urządzenie ma tryb anti-ghosting, więc rejestruje każde dotknięcie klawisza.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna podświetlana

 

iBOX Aurora K-3 KRGD Brown RGB

 

iBOX Aurora K-3 KRGD Brown RGB to podświetlana klawiatura mechaniczna podłączana do komputera za pomocą kabla USB o długości równej 1,6 m. Sprzęt jest kompatybilny z następującymi systemami operacyjnymi: Windows XP, Windows Vista, Windows 7, 8, 8.1 i 10. Wymiary modelu są następujące: 43,5 cm x 12,3 cm x 3,9 cm. W zestawie znajduje się miękka podkładka pod nadgarstki (43,5 cm x 6,8 cm x 1,5 cm).

Górną obudowę wykonano z dobrego gatunkowo aluminium wykazującego odporność na odkształcenia. Klawiatura ma brązowe przełączniki, które są wyjątkowo ciche i zachowują sprawność nawet do 50 milionów naciśnięć. Model ma system podświetlenia, który można dowolnie konfigurować. W ten sposób każdy użytkownik ma możliwość dostosowania sprzętu do swoich preferencji wizualnych, a także aktualnie wykonywanych czynności. Sprzęt ma 20 gotowych efektów podświetlenia. Można także aktywować podświetlenie określonych klawiszy, a także regulować ich jasność.

Obsługa sprzętu jest łatwa. W zestawie znajduje się oprogramowanie do klawiatury dostępne w języku polskim i angielskim. Dzięki niemu możemy m.in. ustawiać polecenia makro i wybierać tryby podświetlenia. Graczom podoba się to, że istnieje możliwość blokowania kombinacji klawiszy Win+L, więc nie ma obaw o przypadkowe zablokowanie komputera.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna Logitech

 

Logitech G Pro

 

Opinie o klawiaturach mechanicznych Logitech są pozytywne. Wielu konsumentów ma tego typu sprzęty w swoich domach. Polecanym przez użytkowników modelem jest G Pro, który ma bardzo wytrzymałą konstrukcję. Gwarancją niezawodności jest metalowa płyta, która dodatkowo zwiększa stabilność sprzętu. Nawet w trakcie intensywnej rozgrywki urządzenie nie przesuwa się po powierzchni biurka, co mogłoby być bardzo denerwujące i wpływać negatywnie na wynik gry.

Klawiatura mechaniczna Logitech ma wymiary: 15,3 cm x 36 cm x 3,4 cm, a jej waga wynosi 980 g. Długość kabla jest równa 1,8 m. Model jest kompatybilny z następującymi systemami operacyjnymi: Windows 7, 8, 8.1 i 10. Przełącznik klawiszy Romer-G wyróżnia szybki czas reakcji i trwałość. Jak wskazuje producent, jest on nawet o 25% szybszy od standardowych przełączników mechanicznych, jakie są dostępne na rynku. 

Zdaniem użytkowników klawiatura mechaniczna Logitech G Pro ma wiele zalet. Jedną z nich są kompaktowe wymiary (brak bloku numerycznego), dzięki czemu możliwe jest łatwe przenoszenie sprzętu. Na uwagę zasługują także precyzyjnie działające klawisze, które nie wydają nieprzyjemnego dźwięku. Sprzęt ma prosty design, a jakość jego wykonania jest bardzo dobra. Model jest dobrze oceniany przez wymagających graczy komputerowych.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna do 100 zł

 

Dexxer

 

Dexxer to klawiatura mechaniczna do 100 zł, która jest polecana zarówno dla miłośników gier komputerowych, jak i pracowników biurowych. Urządzenie ma ładny design, dlatego łatwo dopasować je do reszty sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu. Wymiary produktu są następujące: 44,3 cm x 13,7 cm x 3,7 cm, a jego waga wynosi ok. 885 g. Przewód USB ma długość równą 1,6 m. Konfiguracja klawiatury mechanicznej zajmuje niewiele czasu. 

Model ma metalową ramkę, którą cechuje spora wytrzymałość. Zakup tego urządzenia to inwestycja na długi czas. Nadruk na klawiszach wykonano laserowo, więc nie jest on podatny na ścieranie. Nawet jeśli korzystamy z klawiatury kilka do kilkunastu godzin dziennie, nie musimy się obawiać o jej szybkie zniszczenie. Sprzęt ma kilka trybów podświetlenia i wbudowane klawisze multimedialne. Gracze z pewnością docenią funkcję anti-ghosting, która gwarantuje skuteczność każdego z klawiszy (brak ryzyka blokady klawiatury podczas wciskania wielu przycisków jednocześnie).

Model wyposażono w podwyższające nóżki umieszczone u podstawy. Pozwalają one na lepsze dostosowanie ułożenia klawiatury. Wiele osób docenia także solidne wykonanie sprzętu, a także szybki czas reakcji. Duże znaczenie ma także atrakcyjny stosunek ceny do jakości urządzenia.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna Hyperx

 

HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Blue

 

Alloy FPS Pro Cherry MX Blue to klawiatura mechaniczna HyperX o wymiarach: głębokość – 35,9 cm, wysokość – 3,5 cm i szerokość – 13 cm. Waga modelu nie przekracza 1 kg. Urządzenie ma czarną obudowę i jest pozbawione bloku numerycznego. Model wyposażono w solidnie wykonany kabel USB, który nie ulega uszkodzeniom mechanicznym. 

Klawiatura ma ciekawe efekty świetlne, które czynią rozgrywkę bardziej przyjemną. Podświetlenie można łatwo dostosowywać do swoich preferencji. Użytkownikom bardzo podoba się to, że model wyposażono w solidne przełączniki klawiaturowe Cherry MX, które odznaczają się precyzją. Zgodnie z przekazanymi przez producenta informacjami, przełączniki wytrzymują do 50 milionów uderzeń. Sprzęt wykonano z solidnych materiałów. Stalowa rama zapewnia długi czas użytkowania, a także gwarantuje odpowiednie podparcie. Klawiatura nie przesuwa się po powierzchni biurka, dzięki czemu korzystanie z niej jest łatwiejsze. Użytkownik ma możliwość skorzystania z funkcji anti-ghosting, która jest niezbędna podczas ekscytującej rozgrywki online.

Opublikowane w Internecie opinie na temat klawiatury mechanicznej HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Blue są pozytywne, co zachęca kupujących do inwestycji w ten sprzęt. Użytkownicy podzielają zdanie, że jest to model odznaczający się maksymalną precyzją. Urządzenie jest nie tylko niezawodne, ale też ładnie się prezentuje. Możliwość wyboru trybu podświetlenia jest dodatkowym atutem.

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna Corsair

 

Corsair K95 Platinum Cherry MX

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy klawiaturę mechaniczną Corsair K95 Platinum Cherry MX. Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ wskazany przez nas model zyskał wiele pozytywnych opinii konsumentów. Sprzęt ma wymiary: wysokość – 3,6 cm, długość – 17,1 cm i szerokość – 46,5 cm, a jego waga wynosi ok. 1,3 kg. Urządzenie jest polecane szczególnie dla graczy komputerowych. 

Model ma lekką, aluminiową ramę, która mimo swojej niewielkie wagi jest wytrzymała i niepodatna na odkształcenia. Klawiaturę mechaniczną wyposażono w solidnie działające przyciski, które reagują nawet na delikatny ruch. Sprzęt ma 6 programowalnych klawiszy, a ich ustawienie nie wymaga korzystania ze skomplikowanego oprogramowania. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania podświetleniem. Użytkownik może wybierać efekty świetlne i dostosowywać je do swoich preferencji. Wbudowana pamięć 8 mb pozwala na przechowywanie do trzech zapisanych profili. W efekcie nie trzeba tracić czasu na ustawianie sprzętu przed każdą rozgrywką.

Klawiatura mechaniczna Corsair otrzymała wiele pozytywnych recenzji konsumentów, co stanowi dowód na jej solidność. W swoich opiniach użytkownicy podkreślają, że sprzęt wyróżnia szybki czas reakcji. Warto wspomnieć, że w zestawie znajduje się miękka podpórka na nadgarstki zapewniająca komfort w trakcie użytkowania urządzenia. 

 

 

 

 

Klawiatura mechaniczna Hykker

 

Hykker X Range

 

Model X Range to propozycja dla osób szukających sprawnie działającego, a przy tym ładnie wyglądającego sprzętu. Prezentowana klawiatura mechaniczna Hykker jest utrzymana w jasnej kolorystyce, dlatego wyróżnia się na tle innych dostępnych na rynku urządzeń. Model jest kompatybilny z różnymi systemami operacyjnymi, więc nie powinniśmy mieć problemu z jego podłączeniem do naszego komputera. 

Klawiatura ma wymiary: 35,5 cm x 13 cm x 3,6 cm, a długość kabla zasilającego jest równa 145 cm. Każdy z przycisków wyposażono w przełącznik UnionBest Blue, który cechuje bardzo szybki czas reakcji. W rezultacie nie ma problemu z szybkim pisaniem na klawiaturze czy poruszaniem się w grze. Klawisze zrobiono z odpornego na zarysowania tworzywa ABS. Do wykonania urządzenia wykorzystano także dobrej jakości aluminium. Sprzęt ma technologię podświetlenia Color-LED, która zapewnia ładny efekt (dostępnych 6 trybów pracy).

Czytając recenzje dotyczące klawiatury mechanicznej Hykker X Range, można dojść do wniosku, że jest to godny uwagi model. Produkt ma wszystkie cechy, którymi powinien wyróżniać się tego typu sprzęt. Model jest precyzyjny, szybki, łatwy w konfiguracji, a dodatkowo ładnie się prezentuje. Oznaczenia na klawiszach nie ścierają się, więc nie mamy problemu z wyborem odpowiedniego przycisku.

 

 

 

 

Jaką klawiaturę mechaniczną kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Klawiatura mechaniczna to dobry sprzęt dla pracowników biurowych, programistów, a także graczy. Jej podstawowe zalety to solidność oraz komfort pisania. Aby nie żałować zakupu, trzeba wiedzieć, czym się kierować, szukając odpowiedniego modelu. Podpowiemy Ci, jaką klawiaturę mechaniczną wybrać. 

 

 

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Podobnie jak inne typy,  klawiatury mechaniczne dzielone są na przewodowe i bezprzewodowe. Na który model się zdecydować, aby być zadowolonym z zakupu? To zależy m.in. od tego, na czym najbardziej nam zależy. Jeśli chcemy uniknąć opóźnień reakcji komputera na wciskane klawisze, prawdopodobnie lepszym wyborem okaże się sprzęt przewodowy. Wymaga on podłączenia poprzez kabel, co może nieco ograniczać swobodę ruchów (często trudno jest zdjąć klawiaturę z biurka i ułożyć ją wygodnie na kolanach), ale jednocześnie możemy mieć pewność, że komputer będzie szybko reagował. Przeważnie tego typu modele podłącza się do portu USB. Korzystają z nich m.in. gracze, dla których nawet niewielkie zakłócenia łączności mogą przyczynić się do poniesienia porażki. 

Klawiatury bezprzewodowe są przystosowane do obsługi kilku urządzeń, a więc nie tylko komputera, ale i np. telewizora. Nie mają one kabla, najczęściej są zasilane bateriami (AA lub AAA). Do nawiązania połączenia sprzęty te zwykle wykorzystują moduł Bluetooth, a ich zasięg to nawet 10 m. Są też klawiatury działające na podczerwień i Wi-Fi. Te drugie swoje działanie opierają na wykorzystywaniu częstotliwości 2,4 GHz, ewentualnie 5 GHz. Decydując się na model bezprzewodowy, należy liczyć się z tym, że od czasu do czasu mogą pojawić się problemy z łącznością i opóźnioną reakcją komputera.

 

Profil

Profil klawiatury wpływa na komfort pracy przed komputerem. Wysokie przyciski sprawiają, że nadgarstki są bardziej obciążone. Muszą o tym pamiętać w szczególności osoby, które wiele godzin dziennie spędzają choćby na pisaniu tekstów. Dla nich polecamy modele o niskim profilu. Na zakup sprzętu z wyższymi klawiszami decydują się głównie gracze, bo ich skok jest bardziej wyczuwalny, co pozytywnie wpływa na efektywność rozgrywki.

Bardzo często klawisze są wyprofilowane tak, aby dopasowywały się do palców. To oznacza, że są lekko wygięte do środka. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze i bezwzrokowe pisanie. Niektóre klawiatury są podzielone na dwie osobne części, każdą z nich możemy ułożyć na biurku tak, aby zapewniały większy komfort użycia. Trzeba też wspomnieć o tzw. modelach ergonomicznych, które są wygięte w łuk, część z nich ma regulację szerokości i wysokości. Z uwagi na nietypowy kształt, początkowo pisanie na takiej klawiaturze może sprawiać trudność, ale z czasem staje się bardzo wygodne.

 

Liczba klawiszy

Standardowo klawiatury są wyposażone w 101 lub 104 klawisze, łącznie z numerycznymi i specjalnymi, dla menu Windows. To modele dobrze sprawdzające się w domach i biurach. Ponieważ gracze rzadko potrzebują przycisków numerycznych, przeznaczone dla nich klawiatury są nieco mniejsze i mają maksymalnie 87 podstawowych klawiszy. Są też profesjonalne sprzęty z multimedialnymi przyciskami, których może być od kilku do kilkunastu. Można je samodzielnie zaprogramować, aby zyskać szybki dostęp do przydatnych funkcji, takich jak na przykład zmiana poziomu głośności dźwięków.

 

 

Trwałość

Uważa się, że najlepsza klawiatura mechaniczna jest trwała i działa niezawodnie nawet po kilku latach użytkowania. Należące do tej grupy sprzęty nie mają membrany pod klawiszami, każdy przycisk jest wyposażony w osobny przełącznik. Z tego względu trwałość modeli mechanicznych zwykle określana jest na kilkadziesiąt milionów kliknięć. 

Nie tylko technologia wciskania klawiszy wpływa na jej wytrzymałość. W tej kwestii ważną rolę odgrywa materiał wykonania obudowy oraz odporność na wilgoć i kurz. Najbardziej popularne są modele z tworzyw sztucznych, jednak nie wszystkie są tak samo solidne. Osoby chcące znaleźć odporną na uszkodzenia klawiaturę często decydują się na zakup modelu wykonanego z aluminium, który jest nie tylko trwały, ale i lekki. Dodatkowe zabezpieczenie przed zalaniem sprawia, że sprzęt nawet po przypadkowym rozlaniu wody czy innego napoju nie ulega awarii. 

 

Waga i wymiary

To, ile waży klawiatura, nie jest aż tak istotne, jeśli ma być ona używana w jednym miejscu. Jednak gracze powinni zwrócić na to uwagę, jeżeli planują wozić ze sobą sprzęt np. na turnieje gamingowe. Na szczęście większość modeli waży mniej niż 1 kg. Pod względem wymiarów klawiatura nie powinna być za mała ani zbyt duża. Nie może ona znacząco ograniczać wolnej przestrzeni na biurku, bo trudno będzie nam dobrze zorganizować swoje stanowisko pracy.

 

Podświetlenie

Podświetlenie klawiszy to przydatna opcja, jeśli często zdarza nam się pracować przy komputerze wieczorami lub w niedostatecznie oświetlonym pokoju. Słabo widoczne przyciski spowalniają pisanie. Poza tym ciągłe szukanie właściwych klawiszy przyczynia się do szybkiego zmęczenia wzroku. Podświetlenie ma większość modeli dla graczy. Zazwyczaj można samodzielnie zmieniać jego kolor.

 

 

Dodatkowe wyposażenie i funkcje

Bardzo często do klawiatury dołączona jest podpórka pod nadgarstki, umożliwiająca utrzymanie rąk w odpowiedniej pozycji. To przydatny element, który zwykle w razie potrzeby można zdemontować, bo jest mocowany na magnes. Inne dodatki to port USB, pozwalający na podłączenie słuchawek czy podobnego sprzętu, a także touchpad zastępujący myszkę. Często mówi się, że sprawdzenie ilości dodatkowych funkcji może znacząco ułatwić podjęcie decyzji, jaka jest najlepsza klawiatura mechaniczna. W przypadku modeli dla graczy najważniejszą opcją jest Anti-ghosting, czyli technologia umożliwiająca wciśnięcie do kilkunastu klawiszy jednocześnie, bez ryzyka opóźnienia reakcji. 

 

Klawiatury mechaniczne w dobrych cenach

Klawiatury mechaniczne są zróżnicowane pod względem cen. Te bez zaawansowanych technologii kosztują nie więcej niż 300 zł, bardziej profesjonalne modele są znacznie droższe. Za sprzęt znanej marki, który ma podświetlenie, praktyczne dodatki i funkcje, zapłacimy nawet 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest klawiatura mechaniczna?

Klawiatury mechaniczne cieszą się dużą popularnością wśród graczy oraz osób, które pisaniem zarabiają na życie. Produkt ma indywidualne przyciski mechaniczne, rozmieszczone pod każdym klawiszem. Największą zaletą tego typu klawiatury jest jej trwałość, która może być nawet 10-krotnie większa od modeli nożycowych czy membranowych. Przyjmuje się, że każdy klawisz wytrzymuje od 10 do 15 mln naciśnięć. Jest to więcej, niż człowiek jest w stanie wykonać podczas całego swojego życia. Klawiatury mechaniczne mogą mieć różne rodzaje przycisków. Obecnie na rynku niekwestionowanym liderem są przyciski firmy Cherry MX, które nadają się do długotrwałego pisania. 

 

 

P2: Ile kosztuje klawiatura mechaniczna?

Klawiatury mechaniczne są najczęściej i najchętniej wybieranym rodzajem klawiatury, dlatego ich ceny są także wyższe niż w przypadku modeli membranowych czy nożycowych. Najtańsze modele możemy kupić już za około 50-100 zł, jednak jeśli zależy nam na wysokiej jakości sprzętu, powinniśmy przeznaczyć na nie nawet kilkaset złotych. Płacąc więcej, możemy mieć pewność, że produkt będzie wykonany z solidnych materiałów oraz będzie wyposażony w oryginalne przyciski i przydatne dodatki, na przykład oświetlenie czy czytnik USB. Droższy sprzęt zapewni nam większy komfort użycia oraz z pewnością posłuży nam przez kilka kolejnych lat. 

 

P3: Jak czyścić klawiaturę mechaniczną?

Istnieje kilka sprawdzonych sposób, dzięki którym dokładnie wyczyścimy naszą klawiaturę. Jednym z nich jest użycie alkoholu izopropylenowego. Patyczki do uszu moczymy w płynie i delikatnie czyścimy klawisze, bez obaw o usunięcie z nich napisów. Dobrze się sprawdza sprężone powietrze. Podczas jego używania należy zachować kilkucentymetrową odległość, aby skraplająca się woda nie zalała klawiatury. Kolejnym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzacza USB, za pomocą którego usuniemy resztki jedzenia i okruchy spomiędzy klawiszy. Możemy także rozkręcić naszą klawiaturę i powyjmować wszystkie klawisze. Przyciski możemy wyczyścić wodą z detergentem, a pozostałą część dokładnie odkurzyć. Klawisze umieszczamy z powrotem dopiero wtedy, gdy będą całkowicie suche. Aby nie pomylić się z właściwym rozmieszczeniem klawiszy, przed czyszczeniem warto zrobić zdjęcie naszej klawiatury. 

 

P4: Jakie przełączniki do klawiatury mechanicznej?

Istnieje kilka rodzajów przełączników do klawiatur mechanicznych, z które jedne lepiej nadadzą się do pisania, a inne do gier. Liderem na rynku wśród producentów przełączników jest niemiecka firma Cherry, oferująca przełączniki Cherry MX występujące w różnych kolorach: czerwonym, czarnym, niebieskim i brązowym. Pierwsze dwa typy są chętnie wybierane przez graczy ze względu na szybką reakcję i dużą wytrzymałość. Niebieskie przełączniki dość głośno pracują, jednak są bardzo komfortowe przy długim i częstym pisaniu. Modele brązowe są uniwersalne i dobrze się sprawdzają zarówno podczas pisania, jak i grania. Każdy z wymienionych modeli ma także swój cichy odpowiednik.

 

 

P5: Gdzie kupić klawiaturę mechaniczną?

Klawiaturę mechaniczną możemy kupić zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. Niezależnie od tego, na jaki sklep się zdecydujemy, przed zakupem warto dokładnie sprawdzić wszystkie parametry, które wpłyną na komfort użytkowania. Zwróćmy uwagę na jej rozmiar, obecność podpórki na nadgarstki, rodzaj zastosowanych przełączników, dodatkowe przyciski multimedialne czy podświetlenie. Aby kupić model, który spełni nasze oczekiwania, należy dokładnie sprawdzić opis producenta dostępny w sklepie internetowym. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakupy w stacjonarnym sklepie ze sprzętem komputerowym, możemy doradzić się sprzedawcy, który z pewnością rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. 

 

 

Klawiatura mechaniczna czy membranowa?

 

Z naszego poradnika dowiedziałeś się, jaka klawiatura mechaniczna jest polecana. Na rynku dostępne są również modele membranowe, cieszące się dużą popularnością ze względu na niższą cenę i większą dostępność. W tej części postaramy się porównać obie wersje i odpowiedzieć na pytanie, który model wybrać. 

 

 

Jak działa klawiatura mechaniczna?

Pod każdym przyciskiem klawiatury mechanicznej znajduje się przełącznik, który rejestruje każde jego naciśnięcie. Dzięki temu przyciski są bardziej wytrzymałe (nawet 50 mln uderzeń), szybko wracają do pozycji początkowej oraz aktywują się już po wciśnięciu ich na 2 mm. Cechą charakterystyczną tego modelu jest również wyższa waga oraz możliwość naciskania kilku klawiszy jednocześnie. Z tego względu klawiatury mechaniczne największą popularnością cieszą się wśród graczy i osób piszących zawodowo. Z drugiej jednak strony, sprzęt jest drogi, a jego przyciski generują dość duży hałas. Klawiatura jest także większa od wersji membranowej. 

 

Jak działa klawiatura membranowa?

W klawiaturze membranowej pod wszystkimi przyciskami znajdują się 3 membrany. Pomiędzy membraną a klawiszami umieszczone są gumowe kulki, które wywołują nacisk oraz wysyłają sygnał do komputera. Przyciski aktywują się po wciśnięciu ich na 4 mm. Tego typu klawiatury są tanie i bardzo powszechne, dlatego kupimy je w każdym sklepie ze sprzętem komputerowym. Cechują się niewielką wagą i wymiarami, a także cichym działaniem. Z drugiej strony, nie są zbyt wytrzymałe (około 10 mln uderzeń), klawisze wolno wracają do pozycji początkowej, a sam komfort pisania jest mniejszy.  Tego typu sprzęt zaleca się osobom, które korzystają z komputera sporadycznie, na przykład do przeglądania stron internetowych. Produkt dobrze się sprawdzi także w wersji bezprzewodowej do połączenia z telewizorem. 

 

 

Którą klawiaturę wybrać?

Klawiatura mechaniczna charakteryzuje się dużo lepszą jakością i wytrzymałością. Jednak jeśli wiemy, że nie będziemy korzystać często ze sprzętu, nie trzeba wydawać dużej ilości pieniędzy na taki model. Do przeciętnego, domowego użytku wystarczy nam wersja membranowa. 

Zakup dobrej klawiatury mechanicznej polecamy pisarzom, tłumaczom czy protokolantom. Żywotność jest tak wysoka, że jeden model często wystarcza na całe życie. Zużycie jednego klawisza nie oznacza konieczności wymiany klawiatury, gdyż wystarczy kupić nowy przycisk. 

Jest to także dobre rozwiązanie dla graczy. Ich kontrolery z klawiszami bardzo często są narażone na dużą siłę nacisku, dlatego muszą się charakteryzować bezbłędny działaniem. Gracz nie musi się martwić o nagłe zakończenie rozgrywki tylko dlatego, że zaciął się któryś z klawiszy. 

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę parametry techniczne urządzeń. Najważniejsze z nich to sposób komunikowania się z komputerem (przewodowo lub bezprzewodowo), układ klawiszy, rodzaj membran lub przełączników, materiał, z jakiego są wykonane, a także ewentualne dodatki (na przykład podświetlenie czy porty USB).

 

Czy warto inwestować w klawiaturę mechaniczną?

Być może zadajesz sobie pytanie czy warto inwestować w klawiaturę mechaniczną, skoro jest droższa, większa i cięższa? Naszym zdaniem warto przede wszystkim ze względu na komfort użytkowania. Pisząc długie teksty, odczujemy minimalne zmęczenie palców, a podczas grania poprawi się nasz czas reakcji. Podsumowując, wysokiej jakości klawiatura mechaniczna przetrwa kilka membranowych, jednocześnie zapewniając większą wygodę. Dlatego kupując tańszą wersję membranową, oszczędzamy tylko pozornie. 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...