Komputery stacjonarne ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.10.19

 

Komputer stacjonarny – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Na podstawie analizy opinii konsumentów przygotowaliśmy zestawienie popularnych komputerów stacjonarnych. Znalazło się w nim kilka godnych uwagi sprzętów, takich jak Dell Vostro 3670. Urządzenie nadaje się do użytku w domu, a także w biurze. Wyposażono je w wydajny proces i 8 GB pamięć RAM, którą w razie potrzeby można rozszerzyć nawet do 32 GB. Komputer ma wgrany system operacyjny Windows 10, ponadto przez 30 dni można za darmo korzystać m.in. z oprogramowania antywirusowego. W zestawieniu nie mogło zabraknąć modelu Lenovo V530S SFF, który jest odpowiedni zarówno do domu, jak i zastosowań profesjonalnych. Sprzęt ten ma cicho działający dysk SSD, który pomieści do 256 GB danych.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze komputery stacjonarne w 2019 roku

 

Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem komputerów, które przygotowaliśmy. Wybraliśmy modele polecane przez użytkowników, a ich opisy zawiera poniższy ranking komputerów stacjonarnych.

 

Nasze zalecenia

 

Komputer stacjonarny Dell

 

Dell Vostro 3670

 

Model Dell Vostro 3670 jest bardzo dobry do użytku domowego, a także do pracy biurowej w małych i średnich przedsiębiorstwach. Karta graficzna Intel HD Graphics oraz procesor Intel Core i5-8400 to bardzo wydajne elementy, które umożliwiają włączanie wymagających programów. W komputerze zastosowano dysk SSD o pojemności 256 GB oraz zainstalowano pamięć RAM o pojemności 8 GB, którą można rozszerzyć do 32 GB.

System operacyjny Windows 10 Pro 64-bit jest dołączony do sprzętu, a do tego przez 30 dni można za darmo korzystać z pakietu Microsoft Office oraz antywirusa McAfee. Komputer stacjonarny Dell ma 7 portów USB: 2.0 oraz 3.0, 1 złącze HDMI, 1 wejście VGA, 1 port RJ-45 oraz wejścia Audio. Wbudowany czytnik kart pamięci pozwala odczytywać zdjęcia np. z aparatu.

Interfejs sieciowy umożliwia podłączenie komputera do Wi-Fi. Sprzęt obsługuje także Bluetooth, dlatego można łatwo zgrać sobie zdjęcia z telefonu. Wymiary urządzenia są równe: wysokość – 37,36 cm, szerokość – 16 cm i głębokość – 28,9 cm i waży on 5,27 kg. Do zestawu dołączono: klawiaturę KB216, mysz optyczną MS116 oraz przewód zasilający. Kupujący doceniają ten produkt za szybkość działania, łatwość konfiguracji i wysoką wydajność.

 

 

 

 

Komputer stacjonarny Lenovo

 

Lenovo V530S SFF

 

Warto zainteresować się modelem Lenovo V530S SFF, który jest idealny do profesjonalnego biura. Sprzęt można użytkować także w domu do przeglądania stron internetowych i oglądania filmów. Komputer stacjonarny Lenovo umożliwia podłączenie różnych urządzeń peryferyjnych, ponieważ ma wiele złączy i portów. Kupujący są zadowoleni, że model szybko się włącza i cicho pracuje.

W urządzeniu zastosowano wytrzymały i szybki dysk SSD o pojemności 256 GB. Napęd optyczny pozwala odczytywać płyty, a także nagrywać DVD. Sprzęt ma wejście na karty pamięci, co umożliwia zgrywanie zdjęć i wideo z aparatów i kamer. Wymiary modelu są równe: szerokość – 10 cm, wysokość – 27,5 cm i głębokość – 30,4 cm, a waga to 4,20 kg. Do zestawu dołączono klawiaturę i myszkę.

Karta graficzna to Intel® UHD Graphics 630, a karta dźwiękowa to Realtek® ALC662. Zastosowane elementy umożliwiają oglądanie filmów w wysokiej jakości, a także włączanie najnowszych, wymagających gier. Wydajny procesor Intel® Core™ i5-8400 ma 6 rdzeni i może działać na częstotliwości od 2,8 GHz do 4 GHz. Pamięć RAM o pojemności 8 GB można rozszerzyć do 32 GB. W komputerze zainstalowano system operacyjny Windows 10 Pro.

 

 

 

 

Komputer stacjonarny Apple

 

Apple MAC PRO MD878PL/A

 

Komputer stacjonarny Apple MAC PRO MD878PL/A zajmuje niewiele miejsca, ponieważ wszystkie jego elementy znajdują się w monitorze. Do modelu można podłączyć do 3 ekranów w rozdzielczości Full HD. Konstrukcja jest oryginalna oraz umożliwia uzyskanie wysokiej wydajności, ponieważ wokół wentylatora umieszczono komponenty, które uzyskują skuteczne chłodzenie.

Wiele złączy i portów w tym HDMI, USB 3.0, Thunderbolt 2 czy Gigabit Ethernet sprawia, że praca z tym sprzętem jest bardzo wygodna. W urządzeniu zastosowano dysk SSD o pojemności 256 GB. Komputer stacjonarny Apple jest wyposażony w 6-rdzeniowy procesor Intel® Xeon® E5, który jest bardzo wytrzymały i pozwala włączać wymagające gry, w których znajduje się bardzo wiele szczegółów i intensywnych potyczek. Kupujący są zadowoleni, że sprzęt cicho działa, nie zajmuje wiele miejsca i wygodnie się z niego korzysta.

Bluetooth 4.0 pozwala wygodnie włączyć na komputerze filmy, zdjęcia czy muzykę z telefonu. Łączność Wi-Fi umożliwia bezproblemowe podłączenie do sieci domowej czy pracowniczej. Pojemność pamięci RAM wynosi 16 GB i istnieje możliwość rozszerzenia jej do 64 GB, dlatego jednocześnie można włączyć wiele programów, bez obawy o spowolnienie działania komputera. Dwie karty graficzne AMD FirePro D500 pozwalają uruchomić  wymagające graficznie programy czy filmy pełne detali i kolorów.

 

 

 

 

Komputer stacjonarny MSI

 

MSI Aegis 3 8RC-036EU

 

Wielu użytkowników jest zadowolonych z komputera MSI Aegis 3 8RC-036EU. Zastanawiasz się dlaczego? Kupujący twierdzą, że sprzęt może być używany przez największych miłośników gier, ponieważ ma bardzo dobre komponenty. Wielu użytkujących docenia model za szybkie uruchamianie i pracę.  

Komputer stacjonarny MSI prezentuje się bardzo atrakcyjnie, ponieważ ma czarną obudowę i światełka LED, które świecą na wiele kolorów. Dysk twardy SSD ma pojemność 256 GB, co umożliwia zainstalowanie na nim systemu operacyjnego oraz wielu programów. Drugi dysk ma pojemność 2 TB, więc może zmieścić bardzo dużo gier oraz programów, zdjęć i filmów, wymagających wiele miejsca. Model ma bardzo dobry system chłodzenia Silent Storm Cooling 2, który cicho pracuje i chroni przed przegrzaniem użytych podzespołów.

Model umożliwia podłączenie różnych urządzeń przy użyciu wielu dostępnych portów: HDMI, USB 2.0, USB 3.1 DisplayPort oraz DVI-D. Procesorem sześciordzeniowym jest Intel® Core™ i7-8700, pracuje on na częstotliwości 3,2 GHz. Z wydajnym procesorem włożono bardzo dobrą kartę graficzną nVidia GeForce GTX 1060, dzięki czemu oba komponenty niezawodnie pracują. Pamięć RAM ma pojemność 8 GB i można ją zwiększyć, więc szybko włącza się dużą ilość programów. Technologia Audio Boost umożliwia uzyskanie bardzo czystego i wyraźnego dźwięku.

 

 

 

 

Komputer stacjonarny Wi-Fi

 

Dell Vostro 3470 SFF

 

Urządzeniem, które jest bardzo dobre do domu, do codziennych czynności, jest Dell Vostro 3470 SFF. Model umożliwia wygodne przeglądanie stron internetowych, korzystanie z edytorów tekstu, a nawet włączenie większości gier, które są obecnie dostępne na rynku. Sprzęt jest uniwersalny, ponieważ pozwala pracować z wymagającymi programami. Użytkownicy są zadowoleni, że model jest niewielki i łatwy w obsłudze.

Dysk SSD o pojemności 256 GB, który nie ma mechanicznie przesuwających się części, jest wysoce bezawaryjny. Na dysku jest zainstalowany system Windows 10. Komputer stacjonarny Wi-Fi ma wbudowaną kartę sieciową, umożliwiającą podłączenie go do sieci i korzystanie z Internetu bez konieczności podłączenia kabli. Urządzenie ma także Bluetooth, co przydaje się do parowania go z telefonem. Wymiary jednostki centralnej wynoszą 29,3 cm x 9,26 cm x 29 cm i waży ona 4,8 kg.

Model ma napęd optyczny na płyty i można go używać do nagrywania DVD. Zastosowany procesor Intel® Core™ i5-8400 zapewnia dużą wydajność i szybką pracę, szczególnie że do dyspozycji jest 8 GB RAM. Karta graficzna Intel® UHD Graphics 630 umożliwia realistyczne odtworzenie kolorów, płynne działanie filmów i gier. Istnieje możliwość połączenia komputera z ekranem telewizora przy użyciu portu HDMI. Model ma także złącza VGA i USB 3.0.

 

 

 

 

Komputer stacjonarny HP

 

HP G1840

 

Możliwe, że zainteresuje Cię komputer HP G1840, który jest bardzo praktyczny i przydatny na co dzień w domowym użytkowaniu. Sprzęt jest odpowiedni do firmy, ponieważ można go używać do edytorów tekstu i wielu programów biurowych. Komputer stacjonarny HP ma dysk twardy o pojemności 500 GB, który umożliwia zainstalowanie wielu programów i zapisanie zdjęć oraz filmów wideo. Na urządzeniu zainstalowano system operacyjny Windows 8.1, który jest przejrzysty w użyciu. Procesor Intel Celeron G1840 ma 2 rdzenie i pozwala na szybkie korzystanie z Internetu, włączanie filmów oraz codzienną pracę.

Może zainteresują Cię opinie o komputerach stacjonarnych producenta HP? Firma produkuje bardzo wygodne w użyciu modele, które są lubiane przez użytkowników za szybkość pracy. Kupujący są zadowoleni z HP G1840, ponieważ cicho działa, ma wydajny procesor i umożliwia uzyskanie dobrych kolorów.

2 złącza USB 3.0 umożliwiają szybkie przesyłanie danych np. z telefon lub podłączenie drukarki i dają pewność bezproblemowego reagowania na polecenia. Pamięć RAM ma pojemność 4 GB, więc jest stosunkowo pojemna, a programy działają płynnie. Pamięć można rozszerzyć. Zastosowano tu kartę graficzną to Intel® HD Graphics. Model ma porty DVI, VGA, USB 2.0 czy USB.

 

 

 

 

Mini komputer stacjonarny

 

MSI Cubi 3 Silent S-005BEU

 

Mini komputer stacjonarny MSI Cubi 3 Silent S-005BEU nie zajmuje dużo miejsca, więc można go zabrać w podróż i podłączyć np. do ekranu telewizora. Model może być używany w firmie do tworzenia dokumentów i korzystania z różnych programów. Obudowa urządzenia jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Kupujący są zadowoleni ze sprzętu, szczególnie w połączeniu z dobrym monitorem, ponieważ szybko działa, jest cichy i się nie zawiesza. Wymiary tego modelu są równe: 15,96 cm x 11,02 cm x 6,95 cm i waży on 1,18 kg.

Procesor Intel Core i3-7100U z dwoma rdzeniami umożliwia użytkowanie najważniejszych programów i dokumentów. Urządzenie ma wbudowaną kartę graficzną Intel® HD Graphics 620 (zintegrowaną), dzięki której filmy mają bardzo ładną jakość i działają bardzo płynnie. Na obudowie znajdują się porty: audio, HDMI, COM, RJ45, USB i USB 3.0.

Napęd optyczny umożliwia odczytywanie płyt np. oglądanie filmów, słuchanie muzyki czy wgrywanie programów. Urządzenie można podłączyć do sieci Wi-Fi bez konieczności korzystania z kabla, a podłączenie jest bardzo proste. Model ma  Bluetooth, co pozwala na bezprzewodowe połączenie z głośnikami czy telefonem. W zestawie można znaleźć klawiaturę oraz mysz. Komputer ma 2 dyski twarde, co umożliwia przechowywanie danych o bardzo dużej pojemności.

 

 

 

 

Komputer stacjonarny Asus

 

ASUS A41GAT-BD030R

 

Modelem All-in-one, który spodobał się wielu konsumentom, jest ASUS A41GAT-BD030R. Urządzenie jest doceniane za niewielkie rozmiary i łatwość konfiguracji. Poszczególne komponenty są umieszczone w monitorze, którego przekątna wynosi 15,6 cali. Rozdzielczość wyświetlacza to 1366 x 768 p, dlatego można oglądać filmy w dobrej ostrości, mające bardzo ładne kolory. Wymiary modelu są równe: wysokość – 24,7 cm, szerokość – 37,8 cm i głębokość – 2,9 cm i waży on 2 kg.

Komputer stacjonarny Asus ma dotykowy wyświetlacz, co jest bardzo wygodne, kiedy chcesz szybko włączyć konkretny plik lub masz awarię myszki. Ekran jest matowy, dlatego nie odbija światła, co daje duży komfort użytkowania w słoneczny dzień. Karta graficzna Intel HD Graphics umożliwia wydobycie na wyświetlaczu intensywnych barw, a obrazy płynnie się zmieniają, więc oglądanie filmów jest przyjemnością.

W urządzeniu można znaleźć procesor Intel Celeron N4000, mający 2 rdzenie, który jest odpowiedni do intensywnego użytkowania. Ten dobry i tani komputer stacjonarny ma dysk SSD wykazujący dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ma on pojemność 256 GB. Na dysku zainstalowano system operacyjny Windows 10. Sprzęt ma pamięć RAM o pojemności 8 GB, więc bez problemu można włączyć wiele stron internetowych i szybko przełączać ekran między okienkami.

 

 

 

 

Komputer stacjonarny do biura

 

Lenovo Ideacentre 510-15

 

Lenovo Ideacentre 510-15 to dobry komputer stacjonarny, który atrakcyjnie się prezentuje i ma szarą, metalową obudowę. W zestawie znajduje się zasilacz, myszka oraz klawiatura. Model ma wiele wejść, do których można podłączyć urządzenia peryferyjne. Do dyspozycji są porty mikrofonowe, słuchawkowe, USB 3.1, HDMI, RJ-45, USB 2.0 oraz audio. Czytnik kart umożliwia łatwe i szybkie zgranie zdjęć z aparatu czy kamery.

Zastosowany procesor Intel® Core™ i3-7100 ma 2 rdzenie. Zintegrowana karta graficzna Intel HD 630 umożliwia uzyskanie ładnego i płynnego obrazu. Polecamy komputer stacjonarny do biura Lenovo Ideacentre 510-15, ponieważ wydajnie i cicho pracuje. Pamięć podręczna ma pojemność 4 RAM, co umożliwia komfortowe korzystanie z komputera i zapewnia jego szybkie działanie. Użytkownicy doceniają model za łatwość konfiguracji i możliwość bezproblemowego podłączenia do sieci Wi-Fi.

Dysk HDD ma pojemność 1 TB, więc jest bardzo pojemny i można na nim zapisać dużą ilość programów oraz przechowywać wiele zdjęć i wideo. Na dysku zainstalowano oprogramowanie Windows 10, do którego dostosowane są najnowsze programy i szybko na nim działają. Napęd optyczny umożliwia odczytywanie płyt DVD i instalowanie z nich różnych programów. Wymiary modelu są równe: wysokość – 36,6 cm, szerokość – 14,5 cm i głębokość – 28,5 cm i waży 5,8 kg.

 

 

 

 

Mały komputer stacjonarny

 

HP Mini PC 2MS62EA

 

Ciekawym modelem, który umożliwia przyjemną pracę oraz zabawę, jest HP Mini PC 2MS62EA. Komputer można sprezentować dziecku na urodziny, aby mogło korzystać z niego podczas nauki. Wiele osób używa tego urządzenia do domowego użytku, a także w firmie do pracy. W komplecie znajduje się monitor, umożliwiający uzyskanie rozdzielczości 1920 x 1080 p i oglądanie filmów w jakości Full HD. Średnica ekranu wynosi 20,7 cali.

Procesor Intel Core i3-6100U w połączeniu z kartą graficzną Intel HD Graphics 520 umożliwiają włączenie wymagających systemowo programów i uzyskać dobre ich działanie.

Wymiary modelu są równe 48,94 cm x 19,76 cm x 36,27 cm, więc jest to mały komputer stacjonarny. Użytkownicy twierdzą, że ekran jest bardzo dobry, a karta sieciowa umożliwia uzyskanie bardzo dobrej prędkości.

Test komputerów stacjonarnych potwierdza, że model HP Mini PC 2MS62EA bardzo szybko pracuje, ponieważ ma dużą pamięć RAM (32 GB). Ekran ma przekątną 20,7 cali, więc jest dość duży, dlatego przyjemnie się na nim pracuje i ogląda programy. Monitor umożliwia oglądanie filmów w rozdzielczości Full HD. Model ma wiele portów w tym: USB, HDMI, VGA. W urządzeniu zastosowano dysk SSD o pojemności 128 GB, na którym znajduje się system Windows 10 Pro. Dysk działa bardzo szybko, dlatego komputer szybko i bez problemu się włącza.

 

 

 

 

Akcesoria do PC

 

Stolik pod komputer stacjonarny

 

Signal B 07

 

Podczas korzystania z komputera stacjonarnego warto siedzieć przy dobrze dobranym biurku jakim z całą pewnością jest nim model Signal B 07. Umożliwia on ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości w stosunku do oczu. Mebel jest przeznaczony do samodzielnego montażu. Kupujący twierdzą, że model jest bardzo wygodny w użytkowaniu i ma wiele półek.

Stolik pod komputer stacjonarny ma metalową konstrukcję, a jego blat jest zrobiony z płyty MDF w kolorze brązowym. Mebel jest bardzo wytrzymały i stabilny i wykazuje dużą odporność na zarysowania.. Wymiary jego są równe: szerokość – 74 cm, wysokość – 95 cm i głębokość – 55 cm, więc nie zajmuje dużo miejsca, dlatego pasuje do niewielkich pokojów.

 

 

 

 

Podstawka pod komputer stacjonarny

 

Wózek na kółkach z hamulcami

 

Wózek na kółkach z hamulcami bardzo się przydaje przy komputerze stacjonarnym, ponieważ umożliwia szybkie wysunięcie jednostki centralnej spod biurka. Model umożliwia uzyskanie dużego dostępu do panelu z portami i złączami. Niektórzy decydują się na trzymanie głośników na stojaku, ponieważ można łatwo zmienić ich pozycję w stosunku do telewizora czy ekranu. Wózek wykonano z metalu oraz tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest wytrzymały.

Podstawka pod komputer stacjonarny ma hamulce, dlatego można ją postawić w wybranym miejscu i nie obawiać się, że się przesunie. Istnieje możliwość ustawienia szerokości modelu, dlatego może być używany do różnych jednostek centralnych. Użytkownicy są zadowoleni, że stojak ma antypoślizgową powierzchnię, co zabezpiecza komputer przed spadnięciem.

 

 

 

 

Jaki komputer stacjonarny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Nie zawsze laptop jest odpowiednim urządzeniem do pracy. Czasami znacznie lepiej sprawdza się komputer stacjonarny, wyróżniający się większą wydajnością i lepszym systemem chłodzenia. Jeśli potrzebujesz takiego sprzętu, zachęcamy do przeczytania poniższej części artykułu, czyli poradnika zakupowego. Doradzamy w nim, co trzeba sprawdzić, wybierając komputer stacjonarny.

 

 

Rodzaje

Jest kilka rodzajów komputerów stacjonarnych. Do wyboru mamy nie tylko klasyczne desktopy, czyli skrzynki stojące pod biurkiem, do których podłącza się monitor i inne potrzebne urządzenia, ale i modele: All-in-one, barebone oraz nettopy. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe zalety i wady poszczególnych sprzętów, aby podjąć decyzję, jaki jest najlepszy komputer stacjonarny. Urządzenia All-in-one to dobry wybór dla osób mających niewielkie biurka. Sprzęty te wyglądają jak zwykłe monitory, ale wewnątrz nich znajdują się wszystkie niezbędne podzespoły, takie jak procesor, pamięć RAM, dysk twardy, karta graficzna itp. Brak oddzielnej jednostki centralnej sprawia, że mamy więcej wolnej przestrzeni na stanowisku pracy. Ze względu na konieczność zastosowania zminiaturyzowanych komponentów, modele All-in-one nie dają możliwości dużej rozbudowy. Niemniej jednak część z nich obsługuje się dotykowo, co pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Komputery typu barebone są znacznie mniejsze niż zwykłe desktopy. Wykorzystuje się je m.in. do stworzenia centrum multimedialnego w domu. Mając tego typu sprzęt, możemy używać go jako odtwarzacza DVD. Nettopy przypominają swoim wyglądem małe skrzynki. Służą one przede wszystkim do pracy z mało wymagającymi programami biurowymi i przeglądania stron internetowych. Nettop wyróżnia się mobilnością, często mówi się o nim, że jest laptopem bez monitora. W razie potrzeby można go wziąć ze sobą, np. do pracy czy szkoły. Przygotowanie urządzenia typu nettop do pracy nie jest trudne, wystarczy podłączyć go do dowolnego ekranu.

 

Procesor – jaki komputer stacjonarny wybrać?

Aby mieć pewność, że komputer spełni wszystkie oczekiwania, trzeba przyjrzeć się jego podzespołom, a zwłaszcza procesorowi. Może on mieć dwa, cztery czy nawet osiem rdzeni, a jego taktowanie mieści się w przedziale od 1,6 do 3,5 GHz. Nie musimy inwestować w sprzęt z bardzo mocnym procesorem, jeśli ma służyć głównie do oglądania filmów. Jednak jest to konieczne, jeżeli ma to być komputer dla gracza czy grafika.

 

Pamięć RAM

Pamięć RAM to inaczej pamięć operacyjna, jest używana w czasie pracy urządzenia. Jej pojemność powinna wynosić minimum 2 GB, aby uniknąć narzekania choćby na zbyt wolne reagowanie sprzętu czy ciągłe zacinanie się programów. Jest kilka rodzajów pamięci RAM, ale najczęściej polecane są te DDR3 i DDR4, które współpracują z najnowszymi procesorami.

 

Płyta główna

Płyta główna to element, do którego podłącza się wszystkie podzespoły. To od niej w dużej mierze zależy, jak duży procesor i pamięć RAM znajdzie się w obudowie. Osoby, które w przyszłości planują rozbudowę komputera, powinny wybrać sprzęt wyposażony w płytę główną mogącą współpracować z nowoczesnymi podzespołami. Istotna jest też liczba slotów na pamięć RAM czy gniazd PCI umożliwiających podłączenie komponentów. Przeważnie stacjonarne komputery mają płytę główną ze zintegrowaną kartą sieciową, graficzną i dźwiękową, ale możemy do niej podłączyć dodatkowe karty, jeśli nie wszystkie dostępne gniazda PCI są zajęte.

 

 

Dysk twardy

Dysk twardy musi mieć odpowiednio dużą pojemność. Za minimum uważa się 250 GB, a im więcej, tym lepiej. Obecnie coraz bardziej popularne są sprzęty mogące pomieścić do 1 TB danych. Dysk twardy o dużej pojemności z pewnością docenią osoby chcące bezpiecznie przechowywać ważne dokumenty, zdjęcia, filmy czy nawet pliki muzyczne, bez konieczności przenoszenia ich na pendrive’a lub inne nośniki danych.

Aby znaleźć najlepszy komputer stacjonarny, musimy sprawdzić nie tylko pojemność dysku twardego, ale i typ. Zwykłe modele HDD, czyli talerzowe (określane też mianem magnetycznych), mają ruchome części mechaniczne. Z tego względu są one bardziej podatne na uszkodzenia w wyniku upadku na twardą powierzchnię lub narażenia na działanie silnych wstrząsów. Niemniej jednak sprzęty z dyskami HDD są tanie. Modele SSD są droższe, ale jednocześnie bardziej odporne na awarie, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo przechowywanych danych. Wynika to z nieco innej budowy. Dyski SSD nie mają ruchomych części, a do tego szybciej i ciszej pracują, ale ich pojemność jest mniejsza. W sytuacji, gdy mamy wątpliwości, który model wybrać, dobrym rozwiązaniem może być zakup dysku hybrydowego, czyli SSHD. Na wolniej pracującej części można przechowywać multimedia, a na tej szybszej np. pliki systemowe.

 

System operacyjny

Podobnie jak laptopy, komputery stacjonarne także sprzedawane są z wgranym systemem operacyjnym i bez niego. Mimo że sprzęty bez oprogramowania są tańsze, to samodzielne dobieranie go i instalowanie nie dla wszystkich osób jest łatwe. Urządzenia z wgranym już systemem operacyjnym często mają kilka nie do końca potrzebnych programów producenta, ale większość z nich można szybko odinstalować. Obecnie większość komputerów ma oprogramowanie Windows 10, ale są też takie z systemem Mac OS, te drugie to sprzęty firmy Apple.

 

Napęd

Jeżeli często zdarza nam się używać płyt CD czy DVD w czasie pracy przy komputerze, potrzebujemy urządzenia z odpowiednim napędem. Nowoczesne sprzęty coraz rzadziej są w niego wyposażone, ale to nie oznacza, że w razie potrzeby nie będziemy mogli przeglądać plików zapisanych na nośnikach optycznych. Możemy dodatkowo dokupić zewnętrzny napęd, który z łatwością podłączymy nie tylko do komputera stacjonarnego, ale i laptopa.

 

Złącza

Złącza, jakie powinien mieć sprzęt, to głównie: porty USB, wyjścia HDMI, D-SUB, DVI oraz słuchawkowe. Potrzebne jest ponadto gniazdo Ethernet, gdyż nie wszystkie modele mogą łączyć się z Internetem bezprzewodowo. Czasami stacjonarny komputer ma też czytnik kart pamięci. Najważniejsze jest to, aby możliwe było podłączenie do niego wszystkich niezbędnych do pracy urządzeń, takich jak mysz, klawiatura czy głośniki.

 

 

Obudowa

Obudowa komputera ma wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne i w ten sposób zabezpieczać wewnętrzne komponenty. Równie ważną rolę odgrywają jej całkowite wymiary, ponieważ od tego zależy miejsce ustawienia urządzenia. Jeśli jest to możliwe, zmierzmy przestrzeń, gdzie zamierzamy ustawić zakupiony sprzęt, żeby nie okazało się, że się nie mieści. Ważne jest też, w momencie zakupu, określenie czy będziemy w przyszłości sprzęt modernizować. W takim wypadku radzimy kupić obszerna obudowę, aby zmieścić nowe komponenty przy rozbudowie za np. dwa lata. Prawdopodobnie problem ten nie pojawi się, gdy wybierzemy nettopa, ale niektóre desktopy są stosunkowo duże i ciężkie.

 

Komputery stacjonarne w dobrych cenach

Czynniki, które mają wpływ na cenę komputera stacjonarnego, to m.in.: jego rodzaj, procesor, typ i pojemność dysku twardego, system operacyjny oraz marka. Za model nadający się do pracy biurowej czy korzystania z Internetu zapłacimy nie więcej niż 2000 zł. Urządzenia dla graczy czy osób używających na co dzień wymagających programów są znacznie droższe. Ich ceny zwykle przekraczają kwotę 5000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć komputer stacjonarny do telewizora?

Dzięki wydajnym procesorom współczesne komputery, mogą odtwarzać materiały w najwyższych rozdzielczościach. Warto skorzystać z opcji podłączania komputera do telewizora choćby po to, żeby móc odtwarzać filmy z różnego rodzaju serwisów czy zdjęcia z elektronicznych archiwów. Komputer do telewizora podłączymy np. za pomocą kabla HDMI. Bardzo popularne w ostatnim czasie staje się również łączenie urządzeń za pomocą technologii Bluetooth czy Wi-Fi. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy martwić się o długość przewodów ani o to, czy będą one bardzo przeszkadzać pozostałym domownikom, przechodzącym przez pokój w trakcie trwania seansu.

 

 

P2: Jak podłączyć komputer stacjonarny do Wi-Fi?

Warunkiem podłączenia komputera stacjonarnego do Wi-Fi jest odpowiednia karta, a także router z możliwością przesyłania danych. Gdy oba warunki zostają spełnione, musisz wgrać sterowniki dołączone do routera. Zwykle znajdują się one na płycie. Następnie przejdź do skonfigurowania sieci. Wprowadź hasło, które znajduje się zwykle w dolnej części routera lub na jego spodzie. Wybierz również ustawienia prywatności sieci oraz ustal, czy zezwolisz podłączanie do sieci urządzeń peryferyjnych komputera – coraz częściej na tej zasadzie działają drukarki i skanery – obsługują one wszystkie urządzenia, znajdujące się w zasięgu danej sieci Wi-Fi. Możesz nadać sieci nazwę, a także w razie potrzeby potem zmienić hasło.

 

P3: Ile prądu pobiera komputer stacjonarny?

Pobór prądu przez komputer stacjonarny może być różny w zależności od tego, jak wydajnej pracy wymagamy od naszego urządzenia. Przy uruchomionej dużej ilości różnego rodzaju programów, pobór mocy będzie znacznie większy niż wtedy, kiedy np. surfujemy w Internecie czy oglądamy filmy. Co prawda producent podaje orientacyjną wielkość poboru mocy, jednak nieco bardziej precyzyjnymi kalkulatorami są te zamieszczone na różnego rodzaju stronach internetowych, gdzie możemy dokładnie wyliczyć, ile prądu pobiera nasze urządzenie, biorąc pod uwagę intensywność eksploatacji oraz ilość godzin, którą spędzamy przed ekranem. Korzystając z kalkulatora, poznamy bardziej skonkretyzowane wielkości poboru mocy przez nasze urządzenie.

 

P4: Jak udostępnić Internet z telefonu na komputer stacjonarny?

Smartfona możemy używać jako routera Wi-Fi, jeśli komputer stacjonarny ma kartę służącą do łączenia się z siecią. Część smartfonów najnowszej generacji została wyposażona w specjalny przycisk znajdujący się w ustawieniach, który po włączeniu zmienia urządzenie w router. Aby oba sprzęty się połączyły, na komputerze wybierz z dostępnych urządzeń sieciowych nazwę telefonu, a następnie wpisz na komputerze kod, który pozwala na synchronizowanie urządzeń. Po chwili powinien pojawić się komunikat o połączeniu z Internetem. Uruchom przeglądarkę i sprawdź, jak szybko działa Internet – może on być nieco wolniejszy niż ten z tradycyjnego routera.

 

 

P5: Gdzie kupić komputer stacjonarny?

Zakupu komputera stacjonarnego możesz dokonać przez Internet lub w sklepie stacjonarnym. Niektórzy decydują się również na zakup używanego sprzętu, dokonując zakupów za pośrednictwem portali z lokalnymi ogłoszeniami. Każda z tych opcji jest dobra, jeśli zaspokaja preferencje i potrzeby. Jeśli np. obawiasz się o to, że komputer zostanie uszkodzony w trakcie dostawy, zdecyduj się na zakup sprzętu w sklepie stacjonarnym. Jeśli z kolei ceny w obu miejscach znacznie przekraczają aktualne możliwości finansowe, zdecyduj się na zakup używanego sprzętu. Czasem udaje się trafić na urządzenia naprawdę dobrej jakości.

 

 

Komputer stacjonarny czy laptop?

 

Zwolenników komputerów stacjonarnych jest prawie tyle samo, co miłośników laptopów. Obie grupy twierdzą, że to ich rozwiązanie jest najodpowiedniejsze. Z poprzedniej części naszego poradnika dowiedziałeś się, jaki komputer stacjonarny jest polecany. Teraz postaramy się wyjaśnić Ci stanowisko zwolenników komputerów stacjonarnych oraz osób, które uważają laptop za znacznie lepsze rozwiązanie.

 

 

Ceny laptopów i komputerów stacjonarnych

Niegdyś laptopy stanowiły taki ewenement na rynku, że ludzie byli gotowi zapłacić niemal każde pieniądze, byle tylko móc się cieszyć mobilnością sprzętu. Dziś nie jest to już takie oczywiste, bo od urządzeń w naszym otoczeniu wymagamy jeszcze więcej niż kiedyś. W tej chwili idealny laptop ma być lekki, pracować bardzo szybko i cieszyć oczy wspaniałą rozdzielczością. Za takie sprzęty kupujący są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. 

Komputery stacjonarne znacznie straciły na popularności w ostatnich latach, na rzecz znacznie mniejszych urządzeń. Jednak zwolennicy gier, graficy i architekci nadal pozostają wierni sprzętom stacjonarnym i również są w stanie zapłacić za PC dobrej jakości nawet 10000 zł.

 

Mobilność

Wcześniej wspomniana mobilność sprzętu wskazuje na przewagę laptopów, jednak czy takiego urządzenia potrzebuje osoba, która raczej nie zabiera swojej pracy ze sobą, a np. projektuje domy tylko zza firmowego biurka? Dla takich ludzi komputer stacjonarny to bardzo dobre rozwiązanie.

 

Szybkość wykonywanych operacji

Obecnie, system zamontowany w smartfonie działa zapewne znacznie szybciej niż ten, w wysokiej klasy komputerze stacjonarnym sprzed kilkunastu lat. Technologia rozwija się w zastraszającym tempie, toteż zarówno zwolennicy laptopów, jak i komputerów stacjonarnych liczą się z tym, że z czasem wielkość urządzenia nie będzie do końca przesądzała o jego przydatności. Sprzęt sprzętowi nierówny, toteż trzeba rozglądać się za komputerem maksymalnie spełniającym nasze oczekiwania w zakresie zadań, które mamy zamiar na nim wykonywać.

 

 

Który sprzęt dla pracujących w domu?

Coraz popularniejszą formą zatrudnienia staje się telepraca. Osoby wykonujące wolne zawody, takie jak copywriterzy, graficy czy programiści, wolą korzystać z laptopów, ponieważ umożliwiają im one pracę w każdym miejscu, a to z kolei stanowi dużą oszczędność czasu – mogą pracować podczas długich podróży, itp. Ale wcześniej wspomniane osoby, które stosunkowo rzadko wychodzą ze swoją pracą poza dom, nie widzą nic nadzwyczajnego w laptopach, chyba, że mają one dostarczać rozrywki lub umożliwiać rozmowy z bliskimi osobami przez różnego rodzaju komunikatory, z różnych miejsc – nie tylko zza biurka.

Bardzo istotny jest również komfort pracy – laptop ma ekran o maksymalnej przekątnej 17”,  a monitory komputerów stacjonarnych mogą być znacznie większe. To zapewnia komfort pracy zwłaszcza tym, którzy spędzają przed ekranem nawet kilka godzin dziennie.

W zależności od tego, jak mocnej karty graficznej potrzebujesz, jak często podróżujesz oraz ogólnie od tego, jaki styl życia prowadzisz, wybierz taki sprzęt, który będzie spełniał maksimum oczekiwań. Nie kieruj się przy zakupie modą, bo ona szybko się dezaktualizuje. Postaraj się raczej, by było to maksymalnie funkcjonalne rozwiązanie, na miarę Twoich możliwości – również lokalowych. Wiele osób jako ostateczny argument w dyskusjach na temat laptopów i komputerów stacjonarnych, podaje ich gabaryt.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...