Projektor ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.10.19

 

Projektor – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Obecnie projektory używane są nie tylko w szkołach, na uczelniach i salach konferencyjnych, ale także w domach. Mogą one zastąpić zwykłe telewizory i stają się tym samym dobrym uzupełnieniem kina domowego. W rankingu opisaliśmy kilka godnych uwagi projektorów. Jednym z popularniejszych jest model Epson EH-TW5650, który daje możliwość oglądania filmów w jakości Full HD. Sprzęt zapewnia odpowiednią jasność obrazu, dobre odwzorowanie barw i kontrast. Urządzenie wyposażono w lampę, której trwałość jest określana nawet na 7500 godzin. Osoby szukające cicho pracującego i niewielkiego projektora powinny zainteresować się modelem Kodak Pocket Portable. Jest on lekki i ma kompaktowe wymiary. Co więcej, sprzęt nie wymaga podłączenia do prądu, jest zasilany akumulatorowo.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze projektory w 2019 roku

 

Wybór odpowiedniego projektora może zająć sporo czasu. Jeżeli chcesz skrócić ten czas, to możesz przeczytać nasz ranking projektorów. Umieściliśmy w nim opisy jednych z najlepszych produktów tego typu, mamy nadzieję, że wśród nich znajdziesz coś dla siebie. 

 

Nasze zalecenia

 

Projektor multimedialny

 

Epson EH-TW5650 


Na naszej liście znajduje się projektor, dzięki któremu możesz oglądać swoje ulubione filmy na dużym ekranie. Epson EH-TW5650 wyróżnia bardzo długi czas eksploatacji, a wynosi on nawet 7500 godzin. W przeliczeniu jest to około 11 lat. Użytkownicy najbardziej chwalą dynamiczne obrazy, które są wyświetlane bardzo płynnie. Film lub prezentację ogląda się więc bardzo przyjemnie. Kupujący są też zachwyceni żywymi kolorami i szczegółowymi cieniami. 

Konfigurowanie sprzętu nie jest trudne. Ten projektor multimedialny można spersonalizować, ustawiając odpowiedni kąt nachylenia. Poza tym możesz łatwo zmienić zoom oraz poprawić geometrię obrazu. Głośnik o mocy 10W jest na tyle mocny, że nie musisz podłączać żadnego wzmacniacza. Odległość wyświetlania wynosi od 2,35 m do 3,82 m. Waga produktu to 3,5 kg. Z kolei stosunek kontrastu wynosi 60 000 : 1. 

Projektor jest znany z solidnego wykonania, które jest często chwalone przez konsumentów. Obudowa jest wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Warto wspomnieć, że sprzęt łączy się z innymi urządzeniami, wykorzystując funkcję Miracast. Kolejną docenianą cechą jest łatwa obsługa. Instrukcja obsługi jest dobrze napisana, a wszystkie przyciski są wyraźnie oznaczone. Projektor ma niewielkie wymiary, dzięki czemu można go postawić lub zamontować w najdogodniejszym dla użytkownika miejscu. 

 

 

 

 

Optoma HD27E 

 

Optoma HD27E to projektor multimedialny, który pozwala użytkownikom odtwarzać filmy oraz prezentacje przy zapalonym świetle. Kolory wyświetlane przez sprzęt są wystarczająco żywe, a Ty nie musisz już spuszczać rolet za każdym razem, kiedy chcesz coś obejrzeć na projektorze. Obsługę ułatwia możliwość bezprzewodowego podłączenia projektora do urządzeń. Dzięki temu nie musisz martwić się o zbyt krótkie lub niezbyt estetycznie wyglądające okablowanie. Rozdzielczość optyczna sprzętu wynosi 1920 x 1080 dpi. 

Wielu osobom podoba się funkcja automatycznego wyłączania. Sprzęt nie pobiera prądu, nawet jeśli przez przypadek zapomnisz go wyłączyć. Kiedy zmienisz zdanie i będziesz chciał coś jeszcze na nim obejrzeć, możesz skorzystać z funkcji szybkiego włączania. Urządzenie jest zasilane przez USB. Docenianą zaletą projektora jest łatwe odtwarzanie filmów nagrywanych z szybkością klatkowania 24 klatek na sekundę. Większość filmów jest nagrywanych właśnie z taką prędkością, więc możesz liczyć na realistyczne wrażenia. 

Projektor ma wbudowany głośnik, który zapewnia wysokiej jakości dźwięk. Jedną z najczęściej cenionych zalet jest obecność technologii Dynamic Black. Pozwala ona na dogodne ustawienie obrazu, a w rezultacie jasne, jak i ciemne sceny są doskonale widoczne. Warto wspomnieć, że wysoka rozdzielczość obrazu wynosząca 1080 pikseli sprawia, że oglądając film nagrywany w wysokiej rozdzielczości, wciąż możemy liczyć na przyjemne oglądanie. Warto wspomnieć, że sprzęt waży jedynie 2,5 kg, można go więc łatwo transportować. 

 

 

 

 

Mini projektor

 

Kodak Pocket Portable

 

Szukasz bardzo cichego projektora? Wybierz Kodak Pocket Portable, który generuje hałas max. 30 dB, więc masz pewność, że podczas przeglądania prezentacji albo oglądania filmu, nie będzie Ci on przeszkadzał. Ten mini projektor jest jednym z najlżejszych produktów tego typu na rynku. Waży on jedynie 140 g i z pewnością przyda się osobom, które szukają rozwiązania mobilnego. 

Wymiary sprzętu wynoszą 8 cm x 8 cm x 2 cm. Nie zajmie on zbyt wiele miejsca w torbie lub w walizce. Projektor posłuży Ci przez około 30 000 godzin. Po pełnym naładowaniu akumulator pozwala na 2 godziny pracy. Wielu osobom podoba się dobrze wykonana obudowa. Warstwa aluminium ma grubość aż 2 cm, więc nawet na skutek upadku nie dojdzie do awarii projektora. 

Model prezentuje się bardzo ładnie. Jest on dostępny w kolorze białym i złotym. Wielkość wyświetlanego ekranu wynosi od 5 do 80 cali. Sprzęt umożliwia regulowanie ostrości obiektywu, więc możesz dopasować go do swoich potrzeb. Wbudowana matryca LED sprawia, że obraz jest wyraźny i odpowiednio oświetlony. Użytkownikom podoba się również wbudowany mikrofon. 

 

 

 

 

Projektor LED

 

Overmax Multipic 2.3 

 

Overmax Multipic 2.3 to jeden z projektorów, który pozwala wybrać proporcję obrazu, czyli 16:9 i 4:3. Dzięki tej opcji możesz oglądać filmy tak, jak lubisz. Sprzęt ma wiele wejść, więc możesz do niego podłączyć dużą ilość różnych urządzeń. Użytkownikom bardzo podoba się menu w języku polskim. Dzięki niemu można łatwo zmienić ustawienia projektora, a warto dodać, że instrukcja jest dobrze przygotowana i wyjaśnia wszelkie skomplikowane kwestie. 

Dołączony do zestawu pilot sprawia, że sterowanie modelem jest łatwe. Użytkownicy pozytywnie wypowiadają się o głośnikach stereo. Gwarantują one dobrej jakości dźwięk, więc oglądanie filmu będzie przyjemne. Łączność Wi-Fi sprawia, że nie do wszystkich urządzeń potrzebujesz kabel. Konsumenci są zadowoleni z tego, że ten projektor LED współpracuje z wieloma formatami wideo. Odtwarzanie nie będzie sprawiało żadnego problemu. 

Sprzęt jest niewielki, można więc umieścić go w małych pomieszczeniach i łatwo zmieniać jego położenie. Według badań urządzenie działa nawet do 50 000 godzin. Oznacza to też, że możesz oglądać filmy przez około 6 lat. Warto wspomnieć, że projektor jest dobrze wykonany, więc z pewnością nie ulegnie łatwo zniszczeniu. Ten dobry i tani projektor odtwarza obraz Full HD, a jego przekątna wynosi 130 cali. Podczas oglądania możesz poczuć się prawie, jakbyś był w kinie. 

 

 

 

 

Projektor 4K

 

Sony VW500ES

 

Sony VW500ES to projektor, którego jasność wynosząca aż 1700 lumenów oraz współczynnik kontrastu 200 000:1 pozwalają cieszyć się dobrym obrazem. Odtwarzana akcja jest płynna i nie zacina się w krytycznych momentach. Specjalny system True Cinema sprawia, że obraz jest wyświetlany z szybkością 24 klatek na sekundę, w jakiej są nagrywane filmy. Poza tym obraz jest zbliżony do tego kinowego.

System Reality Creation sprawia, że filmy nagrywane w 4K wyglądają bardzo realistycznie, a szerszy zakres barw sprawia, że filmy ogląda się bardzo przyjemnie. Rozdzielczość optyczna urządzenia wynosi 4096 x 2160 dpi. Ten projektor 4K stosunkowo często wymaga aktualizacji. Aby zakończyła się ona sukcesem, wystarczy podłączyć go do Internetu poprzez kabel USB, który znajduje się w zestawie.

Położenie obrazu można łatwo ustawiać. Użytkownicy są zadowoleni z funkcji, dzięki której ustawienia dla danego typu filmów są zapisywane. W rezultacie nie będziesz musiał zmieniać ich za każdym razem. Lampa UHP ma moc 265 W, więc obraz jest dobrze oświetlony. Rozmiar ekranu można regulować od 60 cali do 300 cali. Do wyboru jest 9 trybów obrazu oraz 11 trybów gamma. Obudowa projektora ma kolor czarny i jest dobrze wykonana. Waga całego zestawu to około 14 kg.

 

 

 

 

Projektor do smartfona

 

Epson EB-1780W

 

Twoja firma często urządza projekcje w domach klientów lub innych miejscach? W takim razie warto zaopatrzyć się w Epson EB-1780W, niewielki projektor, który jest mobilny. W zestawie znajduje się praktyczna torba, w którą możesz szybko zapakować cały komplet. Użytkownikom bardzo podoba się to, że ten projektor do smartfona łatwo umieścić w każdym miejscu.

Geometria w poziomie i w pionie jest automatyczna, więc dopasowanie się do każdego miejsca zajmuje zaledwie kilka sekund. Przedstawianie projektów w każdym miejscu jest możliwe dzięki bardzo krótkiemu rzutowi. Użytkownicy doceniają również wysokie natężenie światła białego, dlatego obraz jest wyraźny, wynosi ono 3000 lumenów. Doceniana jest też Technologia True Colours, która sprawia, że kolory są odpowiednio odwzorowane. Poziom hałasu generowany przez prezentowane urządzenie wynosi 30 dB. W rezultacie podczas prezentacji żaden hałas nie przeszkadza.

Pomimo że urządzenie jest stosunkowo małe, zapewnia ono doskonałą jakość obrazu. Jeżeli zaopatrzysz się w aplikację iProjection, możesz bezpłatnie odtwarzać prezentację ze swojego smartfona. Za zaletę wielu konsumentów uważa możliwość podziału ekranu. W rezultacie możesz bez problemu wyświetlać obraz z dwóch różnych źródeł. Wiele osób uważa, że sprzęt jest łatwy w obsłudze i można łatwo znaleźć ustawienia, które chce się zmienić.

 

 

 

 

Projektor Benq

 

BenQ MS506 

 

Używając projektora do odtwarzania prezentacji oraz oglądania filmu z napisami, to koniecznie zainwestuj w BenQ MS506. Prezentowane urządzenie ma wysoki współczynnik kontrastu, dzięki czemu dobrze widać nawet drobny tekst i jest on czytelny. Warto dodać, że technologia DPL sprawia, że ciemne obramowania pikseli są zniwelowane. Z pewnością zauważysz, że filmy mają więcej koloru, a prezentacje są bardziej wyraźne.

Projektor Benq jest wykonany w ekologiczny sposób. W rezultacie nie musisz się martwić, że niektóre elementy sprzętu są niebezpieczne dla ludzi, jak i dla środowiska. Wyświetlane kolory są zgodne z rzeczywistymi. Mikro lustra są zlokalizowane na chipie DMD.  Lampa z lusterkami przestaje działać dopiero po 2000 godzinach intensywnego użytkowania.

Użytkownicy chwalą ciche działanie produktu, hałas przez niego generowany nie przekracza 32 dB. Sprzęt jest wyposażony w kilka złączy, więc możesz podłączać go do innych urządzeń i w wielu miejscach. Przekątna wyświetlacza wynosi od 60 cali do 300 cali. Maksymalna rozdzielczość odtwarzanego obrazu wynosi 1600 x 1200 dpi, więc możesz cieszyć się krystalicznym obrazem. Długość projektora wynosi już 22 cm, a jego wysokość to 2 cm.

 

 

 

 

Projektor krótkoogniskowy

 

BenQ MX808ST 

 

BenQ MX808ST to urządzenie z kilkoma ciekawymi funkcjami, często docenianymi przez konsumentów. Na początku warto wspomnieć o specjalnych filtrach przeciwkurzowych. Zatrzymują one małe drobinki, w efekcie czego projektor krótkoogniskowy nie ulega łatwo zniszczeniu i nie spowalnia swojej pracy. Jasność sprzętu wynosi 3000 lumenów, więc masz pewność, że obraz będzie dostatecznie dobrze oświetlony. Oprócz odtwarzania prezentacji można również wyświetlać na projektorze filmy, także te nagrywane w 3D.

Najbardziej docenianą funkcją jest BenQ SmartEco, co oznacza, że urządzenie automatycznie dobiera sobie jak najlepszą jakość wyświetlanego obrazu do najmniejszego poboru prądu. Z kolei Eco Blank Mode wygasza obraz w odpowiednich momentach (wybranych przez nas), dzięki czemu podczas prowadzenia prezentacji uwaga widzów będzie skupiona wyłącznie na prowadzącym. W tym czasie projektor jest w trybie Standby Mode, więc w każdej chwili możesz ponownie włączyć prezentację.

Po 20 minutach bezczynności sprzęt automatycznie się wyłącza. Nie musisz się martwić, że niepotrzebnie będzie pobierał energię. Opinie o projektorach tej marki są zazwyczaj pozytywne. Wiele osób jest zadowolonych z obrazu, który jest płynny i ostry. Warto również wspomnieć o dobrze wykonanej obudowie, która nie ulega zniszczeniu podczas transportowania i położenia go w różnych miejscach. Sprzęt ma wejście HDMI, USB i VGA, więc bez problemu podłączysz go do innych urządzeń. 

 

 

 

 

Projektor do telefonu

 

Acer C200 

 

Acer C200 to jeden z częściej komentowanych projektorów na rynku. Jest on dobrze wykonany i można go łatwo przenosić w torbie lub w plecaku. Konsumentom najbardziej podoba się wysoki współczynnik kontrastu, który wynosi 2000:1. W rezultacie kolory są żywe, a filmy oraz prezentacje ogląda się przyjemnie. Obraz jest odtwarzany w formacie 16:9.

Ten projektor do telefonu jest wyposażony w lampę RGB LED, dzięki której jakość obrazu zostaje automatycznie podwyższona. Zaletą tej lampy jest to, że działa ona bardzo długo (przez około 20 000 godzin), więc nie będziesz musiał jej wymieniać. Produkt nie zawiera żadnych delikatnych elementów, więc nie musisz się obawiać, że zostanie on uszkodzony podczas transportu lub użytkowania. Maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 1600 x 1200 pikseli. Jasność 200 ANSI Lumenów wpływa na wyrazistość obrazu. 

Użytkownicy doceniają to, że ten dobry projektor pracuje cicho, więc nie przeszkadza podczas prezentacji lub oglądania filmów. Złącze sprzętu to USB, dzięki któremu można łatwo podpiąć każdy telefon. Warto dodać, że projektor waży zaledwie 300 g, więc przenoszenie go nie sprawi Ci kłopotu. Odległość projekcji obrazu od sprzętu wynosi od 0,6 m do 2,4 m, w zależności od ustawień.

 

 

 

 

Projektor do domu

 

Epson EH-TW650

 

Nie musisz obawiać się, że obraz wyświetlany z projektora nie będzie zbyt wysokiej jakości, o ile zaopatrzysz się w Epson EH-TW650. Prezentowany model wyświetla wyraźny obraz, który nie różni się od tego, jaki wyświetla telewizor. Dzięki wyeliminowaniu „efektu tęczy” obraz jest wyraźniejszy, a na projektorze nie pojawia się oślepiające światło. 

Ten projektor do domu zapewnia równomierne natężenie światła wynoszące 3100 lumenów. Wiele osób uważa, że urządzenie łatwo się konfiguruje, proces ten zabiera kilka sekund. Poza tym obsługa projektora nie jest skomplikowana, nawet jeśli wcześniej nie miałeś sprzętu tego typu, to odpowiednie wybranie funkcji nie sprawi Ci problemu. Model ma wiele wejść oraz przyłączy, więc możesz go podłączyć do każdego urządzenia.

Warto zaznaczyć, że produkt jest zabezpieczony hasłem oraz ma otwór na linkę zabezpieczającą. Masz więc pewność, że nikt oprócz Ciebie nie będzie mógł skorzystać z projektora. Głośniki sprzętu mają moc 2 W i sprawiają, że dźwięk z filmu jest dobrze słyszalny. Odległość wyświetlania wynosi od 1,3 m do 1,6 m, w zależności od ustawień. Cicha praca sprzętu jest chwalona przez konsumentów.

 

 

 

 

Projektor Epson

 

Epson EH-TW6700

 

Epson EH-TW6700 pozwala poczuć się, jak w prawdziwym kinie. Duży i wyraźny obraz sprawia, że oglądanie filmów jest przyjemne, nawet bez wychodzenia z domu. Obraz jest bogaty w szczegóły, a klatki przesuwają się płynnie. Wielu konsumentom podoba się to, że można regulować kąt ustawienia projektora, dzięki czemu obraz jest wyświetlany w idealnym dla Ciebie miejscu.

Oprócz prezentacji model wyświetla filmy 2D i 3D. Ten projektor Epson ma kilka ciekawych funkcji, wśród można wymienić  regulację głębi 3D. Masz również możliwość korektować geometrię obrazu, możesz go dostosować tak, aby Ci się oglądało, jak najwygodniej. Sprzęt ma kilka trybów zmiany kolorów, na przykład tryb dynamiczny, jasny, kinowy i automatyczny. Test projektorów wykazał, że montaż produktu nie jest skomplikowany. W zestawie znajduje się komplet do mocowania na suficie, więc jeśli chcesz, aby projektor znajdował się w jednym miejscu, skorzystaj z niego.

Wielu osobom podoba się też łatwa konfiguracja sprzętu. Kilka przycisków na obudowie jest dobrze opisanych, nie będziesz się więc zastanawiać, do czego one służą. Warto również wspomnieć o solidnie wykonanej obudowie, która pod wpływem czasu nie niszczy się i wygląda tak samo dobrze, jak na początku. Konsumenci polecają prezentowany projektor również ze względu na dobre głośniki o dużej mocy (20 W). 

 

 

 

 

Jaki projektor kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Sprzęty takie jak projektory używane są m.in. podczas konferencji, spotkań biznesowych czy wykładów. Znajdują one również zastosowanie w domach, np. jako uzupełnienie zestawu kina domowego. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki jest najlepszy projektor i co trzeba sprawdzić, robiąc zakupy, zajrzyj do naszego poradnika.

 

 

Technologia przekazywania obrazu

Na podstawie wykorzystywanej technologii przekazywania obrazu można wyróżnić projektory:

LCD (LED) – obraz jest generowany przez jedną matrycę TFT, ewentualnie trzy ciekłokrystaliczne. To stosunkowo tanie urządzenia, które zapewniają głębię koloru i odpowiednią ostrość. Jednak są one podatne na uszkodzenia, a ponadto duże i ciężkie, dlatego używa się ich jako modeli stacjonarnych;

CRT – za generowanie obrazu odpowiadają trzy lampy CRT (Cathode Ray Tube), każda wyświetla go w jednym z kolorów RGB. To zapewnia głębię barw i dobre odwzorowanie czerni. Modele wykorzystujące technologię CRT także nie są przenośne. Poza dużymi gabarytami, do ich wad zalicza się zbyt niską jasność obrazu oraz konieczność precyzyjnego ustawienia i zsynchronizowania strumieni światła z lamp;

DLP – wykorzystują one jeden lub kilka procesorów DLP z wewnętrzną pamięcią RAM i wieloma mikroskopijnymi lustrami (każde z nich porusza się niezależnie i może odchylać się w dwóch kierunkach). Kolory na obrazie uzyskiwane są poprzez przepuszczanie światła przez pryzmat lub kołowy filtr RGB. Projektory DLP są małe i lekkie, a do tego gwarantują płynny obraz. Wymagają one wymiany lampy co kilka tysięcy godzin i nie należą do najtańszych urządzeń;

LCOS – to połączenie technologii LCD i DLP. Sprzęty te są wyposażone w matryce ciekłokrystaliczne, a obraz powstaje w wyniku światła odbijającego się od luster, które następnie trafia do obiektywu. Zapewnia to głębię barw, wysoki kontrast i bardzo dobre odwzorowanie szczegółów. Podstawową wadą urządzeń LCOS jest wysoka cena;

Light valve – to połączenie technologii LCD i CRT, co zapewnia bardzo dobrej jakości obraz w każdej rozdzielczości. Nie są to popularne sprzęty, głównie z uwagi na to, że nie są tanie.

 

Rozdzielczość obrazu – jaki projektor wybrać?

Szukając dobrego projektora, musimy sprawdzić, jaką rozdzielczość obrazu gwarantuje. Im jest ona wyższa, tym lepiej, gdyż to umożliwia odwzorowanie nawet najmniejszych szczegółów. Dostępne na rynku sprzęty zapewniają rozdzielczość: 1024 x 768 pikseli, 1280 x 800 pikseli, 1920 x 1080 pikseli lub 1920 x 1200 pikseli. Nowoczesne modele dają możliwość wyświetlania obrazu w jakości 4K, czyli 4096 x 3112 pikseli.

 

Maksymalna przekątna

To, jaką maksymalną przekątną obrazu może zapewnić urządzenie, w dużej mierze uzależnione jest od rozdzielczości. Średnio jest to 80, a nawet 100 cali. Na zakup tak dużego telewizora prawdopodobnie większość z nas nie może sobie pozwolić, a za sprawą projektora możemy zapewnić sobie bardzo duży obraz, prawie jak w kinie. W przypadku sprzętów oferujących jakość Full HD maksymalna przekątna to nawet 500 cali, czyli ponad 12 metrów.

 

Format obrazu

Na podstawie formatu obrazu można się dowiedzieć, jakie są jego proporcje, czyli stosunek szerokości do wysokości. Przeważnie jest to 4:3, ewentualnie 16:9 lub 16:10. Dwa ostatnie formaty określa się mianem panoramicznych.

 

 

Jasność

Jasność dotyczy lampy, w którą jest wyposażony projektor. Wyraża się ją w lumenach, a jej wartość najczęściej mieści się w zakresie od 1000 do 2000 lm. Są też urządzenia o znacznie mniejszej jasności (poniżej 500 lm) i większej, przekraczającej 3000 lm. Sprzęty świecące z bardzo dużą siłą są przeznaczone do sal koncertowych i kinowych, a także centrów konferencyjnych.

 

Kontrast

Kontrast określa różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym na ekranie. Przyjmuje się, że powinien być on jak najwyższy, bo wtedy znacząco zmniejsza się ryzyko uzyskania niewyraźnego obrazu oraz zlewania się ze sobą poszczególnych barw. Za standard przyjmuje się kontrast 2000:1.

 

Trwałość lampy

Lampa ma istotny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu, dlatego powinna być trwała. Konieczność jej częstej wymiany może mieć negatywny wpływ na komfort używania projektora. Trwałość lampy najczęściej jest określana na 750, maksymalnie 4000 godzin. Im częściej korzystamy z urządzenia, tym szybciej trzeba będzie pomyśleć o zmianie żarówki. Ponieważ oryginalne lampy do projektorów nie są zbyt tanie, wiele osób szuka zamienników. Nie będziemy musieli pamiętać o regularnej wymianie żarówki i martwić się o duże koszty, jeśli kupimy sprzęt z diodami LED, które są energooszczędne (choć jednocześnie emitują nieco słabsze światło).

 

Złącza

Projektor musi mieć kilka złącz, a w szczególności HDMI. Zwykle tego typu sprzęty wyposażone są też w gniazdo D-Sub, w efekcie czego można do nich podłączyć starszy komputer czy inne urządzenie. Zazwyczaj projektory są wykorzystywane do wyświetlania multimediów z dźwiękiem. Mimo że mają one wbudowany głośnik, nie zawsze zapewniają odpowiedniej jakości brzmienie. Upewnijmy się więc, że obok podstawowych złączy znajduje się również wyjście audio minijack, pozwalające na podłączenie zewnętrznych głośników. Dodatkowe gniazda to port USB do podłączania komputera oraz Cinch (RCA-Video) do przesyłu sygnału wideo. 

Nie zawsze musimy używać przewodu, aby podłączyć do projektora wybrane urządzenie. Niektóre modele mają moduł Bluetooth umożliwiający nawiązanie bezprzewodowego połączenia.

 

Poziom generowanego hałasu

Jeśli sprzęt ma być częścią kina domowego lub wyposażenia w niewielkiej sali konferencyjnej, musimy się upewnić, że podczas pracy nie generuje zbyt dużego hałasu. Emitowane przez urządzenie głośne dźwięki mogą szybko stać się irytujące, dlatego nie powinny one przekraczać 30 dB.

 

Wymiary i waga

Wielkość urządzenia powinna być uzależniona od sposobu jego wykorzystania. Jeżeli ma to być projektor używany tylko w jednym miejscu, możemy sobie pozwolić na zakup cięższego modelu, o większych gabarytach. Jednak sprzęt do kina domowego czy smartfona nie może być za duży. Wielkość modeli przenośnych zwykle odpowiada kartce w formacie A4, a ich waga to maksymalnie kilka kilogramów. Dostępne są też specjalne mini projektory, które mieszczą się w jednej dłoni. Mają one wbudowaną baterię zapewniającą do kilku godzin pracy bez potrzeby podłączania do prądu. Duże, stacjonarne sprzęty ważą ponad 10 kg.

 

 

Dodatkowe funkcje

Za sprawą dodatkowych funkcji używanie projektora i oglądanie wyświetlanych multimediów może okazać się przyjemniejsze. Jedną z takich opcji jest korekta trapezowa, pozwalająca na odpowiednie dostrojenie obrazu, aby uniknąć zniekształcenia go przy wyświetlaniu pod kątem. Najlepszy projektor ma też autofocus, który sam reguluje ostrość oraz system dostosowywania kolorów do tła. Pamiętajmy, że nie do każdego urządzenia dołączony jest pilot sterowania. Bez niego nie można obsługiwać sprzętu bez potrzeby podchodzenia do niego.

 

Projektory w dobrych cenach

Na zakup niewielkiego, przenośnego projektora, nie wydamy więcej niż 800 zł. Jednak nie zawsze taki sprzęt ma odpowiednie parametry do tego, aby móc go używać np. na konferencjach czy spotkaniach biznesowych. Urządzenie zapewniające lepszej jakości obraz kosztuje od 1000 zł do nawet 50 000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć projektor do laptopa?

Aby podłączyć projektor do laptopa, możemy wykorzystać odpowiedni przewód. Jedną z możliwości jest użycie kabla pasującego do złącza VGA, w który jest wyposażony każdy starszy laptop. Jednak nie jest to najlepszy sposób, głównie z uwagi na stosunkowo słabą jakość obrazu. Poza tym nie ma tu możliwości przesyłania dźwięku, co jest utrudnieniem przy wyświetlaniu np. plików wideo. Jeżeli chcemy, aby projektor odbierał nie tylko obraz, ale i dźwięk, podłączmy przewód do gniazda HDMI, czyli złącza cyfrowego. Nie zawsze użycie kabla jest konieczne. Nowoczesne projektory mają moduł Bluetooth lub Wi-Fi, co oznacza, że z innymi sprzętami, w tym także laptopami, mogą nawiązywać łączność bezprzewodową.

 

 

P2: Jak działa projektor?

Projektor to sprzęt, który wyświetla obraz na ekranie, opierając się na dostarczonym mu sygnale. Jego źródłem może być laptop, komputer stacjonarny, zestaw kina domowego, odtwarzacz DVD itp. Sposób działania urządzenia zależy od wykorzystywanej technologii przekazywania obrazu, choć jednocześnie pamiętajmy, że każde z nich musi mieć źródło światła. Jedną z najpopularniejszych technologii jest LCD, inaczej LED. Za generowanie obrazu odpowiada matryca TFT (lub trzy matryce ciekłokrystaliczne). Chętnie kupowane są także projektory z technologią DLP oraz CRT. Te pierwsze mają jeden albo kilka procesorów DLP, które są wyposażone w pamięć RAM i lustra odbijające światło. Z kolei modele CRT mają trzy lampy, każda z nich generuje obraz w innym kolorze RGB.

 

P3: Jak podłączyć projektor do laptopa z systemem Windows 10?

Mając laptopa z systemem operacyjnym Windows 10, możemy do niego podłączyć projektor, wykorzystując do tego przewód pasujący do złącza HDMI. Jednak samo umieszczenie końcówek kabla w odpowiednich gniazdach nie wystarcza, żeby projektor prawidłowo działał. Musimy dodatkowo skonfigurować ustawienia. Jak to zrobić? Większość osób korzysta w tym celu ze skrótu klawiszowego FN + F4 lub F5. Wówczas na ekranie laptopa pojawi się okno z opcjami dotyczącymi przesyłania obrazu. To pozwala na wybór, gdzie będzie wyświetlana prezentacja – może być pokazywana na obu urządzeniach jednocześnie lub tylko na jednym. Jeżeli skrót klawiszowy nie działa, należy kliknąć w symbol lupy umieszczony przy logo Windows w lewym dolnym rogu ekranu i wpisać hasło: „użyj drugiego ekranu”.

 

P4: Projektor – ile lumenów?

Jasność to jedna z ważniejszych kwestii, którą trzeba sprawdzić, szukając odpowiedniego projektora. Jest ona mierzona w ANSI lumenach. Im większa jest wartość tego parametru, tym jaśniejszy będzie obraz z projektora. Pod tym względem dostępne na rynku sprzęty są bardzo zróżnicowane. Modele o jasności poniżej 1000 lumenów są przeznaczone głównie do uzupełnienia kina domowego. Pozwalają one na uzyskanie wysokiego kontrastu barw, pod warunkiem, że w pomieszczeniu jest ciemno. Urządzenia z przedziału od 1000 do 2000 lumenów nie wymagają zaciemnienia pokoju, aby uzyskać dobrej jakości obraz. Sprzęty te mogą być używane w dzień, cieszą się popularnością m.in. w szkołach. Projektory wyróżniające się jasnością od 2000 do 3000 lumenów są uniwersalne, dobrze sprawdzają się w bardziej, jak i mniej zaciemnionych pomieszczeniach.

 

 

P5: Jak podłączyć projektor do telewizora?

Aby podłączenie projektora do telewizora było możliwe, najpierw trzeba się upewnić, że oba urządzenia zostały wyposażone w odpowiednie złącza. Mogą to być gniazda HDMI, VGA lub RCA. W sytuacji, gdy sprzęty ich nie mają, koniecznością jest zakup specjalnego adaptera (zazwyczaj jest to wydatek rzędu kilkunastu złotych). Po umieszczeniu przewodu w odpowiednich złączach należy skonfigurować transmisję sygnału wideo. Wymaga to otwarcia menu systemowego w telewizorze i wyboru właściwego formatu przesyłania danych, zależnie od użytych gniazd. Czasami możliwe jest połączenie telewizora i projektora w sposób bezprzewodowy, ale to wymaga użycia specjalnych nadajników HDMI. Trzeba je podłączyć do sprzętów, a później ustawić parametry transmisji.

 

 

Co to jest projektor?

 

Projektor, często określany mianem rzutnika, jest opto-elektronicznym urządzeniem służącym do wyświetlania obrazów na wybranej płaszczyźnie. Może to być ściana lub specjalnie przygotowany ekran. Nie każdy posiadacz takiego sprzętu potrafi wyjaśnić, czym on dokładnie jest. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

 

 

Czym jest projektor?

Projektor to sprzęt dający możliwość wyświetlania obrazu na dużej powierzchni, zapewniając przy tym bardzo dobrą jakość. Znajduje on zastosowanie m.in. w szkołach i na uczelniach, salach konferencyjnych, a także w domach. Projektor może być uzupełnieniem zestawu kina domowego i z powodzeniem zastąpić telewizor. Pozwala on na podłączenie do wielu różnych urządzeń, takich jak odtwarzacz DVD, komputer stacjonarny czy laptop.

 

Zalety projektora

Mimo że z łatwością możemy zdobyć informacje o tym, jaki projektor jest polecany do konkretnych zastosowań, to nie każdy z nas potrafi wskazać zalety posiadania takiego sprzętu. Okazuje się, że jest ich kilka. Projektor podłączony do zestawu kina domowego sprawia, że oglądanie filmów czy seriali dostarcza więcej wrażeń. Warto podkreślić, że możemy przy tym regulować wielkość obrazu, zależnie od własnych upodobań i jakości sygnału. Telewizory nie dają nam takiej możliwości. Poza tym urządzenia przystosowane do użytku w domu zwykle mają kompaktowe wymiary, co ułatwia znalezienie właściwego miejsca montażu. W razie potrzeby projektor można bez trudu odłączyć i wziąć ze sobą np. na imprezę do znajomych, aby tam go włączyć. Trzeba wspomnieć także o tym, że samo podłączanie sprzętu zwykle nie jest zbyt kłopotliwe, niektóre modele nawiązują łączność w sposób bezprzewodowy. Jak twierdzą eksperci, nierzadko projektory pobierają mniej prądu niż telewizory plazmowe.

 

 

Wady projektora

Projektor nie jest pozbawiony wad. Jeśli nie chcemy wyświetlać obrazu na ścianie, bo przykładowo nie jest do tego dobrze przygotowana, koniecznością jest zakup ekranu. To dodatkowy wydatek, ponadto może pojawić się problem z zamocowaniem go. Jeśli źle dobierzemy projektor, nie będziemy mogli go używać o dowolnej porze, choćby z powodu niedostatecznego zaciemnienia pomieszczenia. Tego typu sprzęty wykorzystują różne technologie przekazywania obrazu. Nierzadko do prawidłowego działania urządzenia konieczne jest regularna wymiana źródła światła, co bywa kłopotliwe.

 

Projektor czy telewizor?

Coraz częściej słyszy się, że projektor może zastąpić telewizor. Czy to prawda? Okazuje się, że dużo zależy od indywidualnych preferencji, budżetu, który możemy przeznaczyć na zakup sprzętu oraz samego pomieszczenia, gdzie ma być używany. Telewizor lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które na oglądaniu telewizji spędzają wiele godzin dziennie. Projektor o zbyt małej jasności może nie do końca być przystosowany do użytkowania w dzień, gdy pomieszczenie nie jest dostatecznie zaciemnione. W telewizorze znacznie łatwiejsze może okazać się dobranie odpowiedniego kontrastu barw. 

Projektor jest polecany osobom, które niemal cały dzień spędzają poza domem, a filmy oglądają głównie wieczorami. Siedzenie przed bardzo dużym ekranem pozwala się odprężyć i poczuć niemal tak samo, jak w kinie. Generowany przez sprzęt obraz to światło odbijane od ściany, co nierzadko wiąże się ze zmniejszonym zmęczeniem oczu w czasie seansu. Przed zakupem projektora należy sprawdzić, czy będziemy mogli umieścić go w zalecanym przez producenta miejscu, czyli w określonej odległości od ściany. Czasami może być to niemożliwe z uwagi na mały metraż pokoju. Niemniej jednak, w niewielkim salonie czy sypialni również trudno jest ustawić telewizor z bardzo dużym ekranem, aby zapewnić sobie komfort oglądania telewizji.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...