Router WiFi ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.10.19

 

Router Wi-Fi – przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

TP-Link TL-MR6400 to jeden z najczęściej polecanych routerów Wi-Fi wśród wszystkich tego typu urządzeń na rynku. Wystarczy umieścić w nim kartę SIM i włączyć, aby móc go używać, nie ma potrzeby przeprowadzania skomplikowanej konfiguracji. Sprzęt zapewnia prędkość przesyłania danych do 300 Mb/s. Przydaje się on nie tylko w domu i biurze, ale także podczas podróży. Router ma kompaktowe wymiary, dlatego można go spakować do walizki. Kolejny godny uwagi model to Huawei E5573 LTE, który ma wbudowany akumulator. On także może być używany poza domem, co zwiększa jego praktyczność. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, ponieważ do sterowania służy jeden przycisk umieszczony na obudowie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze routery Wi-Fi w 2019 roku

 

Wybór odpowiedniego routera jest ważny, ponieważ to od niego zależy jakość sieci internetowej w Twoim domu. Jeżeli nie jesteś pewien, który produkt jest najlepszy, z pomocą przychodzi poniższy ranking routerów Wi-Fi. 

 

Nasze zalecenia

 

Router wifi na kartę sim

 

TP-Link TL-MR6400 


TP-Link TL-MR6400 to urządzenie, które nie wymaga żadnej konfiguracji. Dlatego podczas montowania zaoszczędzisz swój czas. Rozpoczęcie pracy routera polega na włożeniu do niego specjalnej karty SIM oraz włączenie sprzętu. W rezultacie sieć danego dostawcy będzie od razu udostępniona. Przypominamy, że router najlepiej ustawić w centralnej części domu. Wtedy sygnał jest rozsyłany najlepiej. Sprzęt ma wbudowany modem i jest wyposażony w dwie anteny. 

Warto zaznaczyć, że anteny można odczepić. Użytkownikom podoba się to, że prezentowany model można ze sobą wszędzie zabrać. Jest to zasługa bardzo łatwej konfiguracji oraz niewielkich wymiarów, które wynoszą 3 cm x 20 cm x 14 cm. Sprzęt działa, jeżeli tylko masz kartę SIM i gniazdko zasilające. Dane są przesyłane z szybkością 300 Mb/s. Oznacza to, że ten router Wi-Fi na kartę SIM pozwala Ci na oglądanie wideo HD oraz granie w gry online. 

Prędkość pobierania wynosi 150 mb/s. Wielu osobom podoba się to, że dzięki routerowi można dzielić sieć z wieloma urządzeniami. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie jeśli operujesz większą liczbą sprzętów. Router obsługuje sieci 4G i 3G. Jest on wyposażony w podstawowe zabezpieczenia, dlatego nie musisz się obawiać, że zostanie zhakowany. 

 

 

 

 

Router wifi LTE

 

Huawei E5573 LTE


Jeżeli szukasz urządzenia, które nie tylko dobrze pracuje, ale też atrakcyjnie wygląda, to polecamy LTE Huawei E5573 LTE. Jego nowoczesny wygląd sprawia, że będzie on dobrze komponował się w każdym pomieszczeniu, nie burząc przy tym jego stylistyki. Szybkość przesyłu danych to 150 Mb/s, co jest wystarczające, aby płynnie otwierać strony i oglądać filmy. Ten dobry router W-Fi ma wbudowany modem i jest wyposażony w jedną antenę. 

Na obudowie znajduje się kilka diod pokazujących, czy dane parametry routera są prawidłowe, w efekcie masz kontrolę nad działaniem sprzętu i w razie problemu wiesz, który parametr nie działa. Wiele osób chwali router Wi-Fi LTE, że połączenie z innymi urządzeniami jest możliwe za pośrednictwem Wi-Fi. Jeżeli chcesz, to możesz też podłączyć go do komputera z pomocą kabla USB, router ma też port USB. 

Użytkownikom podoba się łatwa obsługa, a jest to zasługa obecności wyłącznie jednego przycisku. Nie musisz więc za długo zastanawiać się, jak sterować routerem. Osoby korzystające z urządzenia uważają za zaletę aplikację, która pozwala zarządzać routerem. Z jej pomocą możesz sprawdzić stan naładowania baterii, jaka jest siła jego sygnału, a także, jaka jest prędkość transmisji danych. Sprzęt waży 75 g, a jego wymiary to: 1,3 cm x 9,8 cm x 5,8 cm. 

 

 

 

 

Router wifi TP Link

 

TP-Link Archer C7

 

TP-Link Archer C7 to router Wi-Fi bez modemu, wyposażony w 6 anten (3 zewnętrzne i 3 wewnętrzne), które dobrze wychwytują sygnał i go rozprzestrzeniają. Niezależnie, w jakim miejscu umieścisz router, będziesz mógł korzystać z Internetu. Dzięki antenom potencjalne zakłócenia są redukowane. Dlatego sieć działa niezawodnie i nie musisz się obawiać, że Internet nie będzie czasem działać. Warto wspomnieć, że 3 anteny zewnętrzne mogą być odłączane, a dzięki nim ten router Wi-Fi TP Link może służyć nawet w biurze oraz w dużym domu. 

Dane są przesyłane z prędkością 1300 Mb/s, więc nie musisz się martwić, że wideo będzie się zatrzymywać, a strony nie będą dostatecznie szybko ładować. Możesz również bez problemu grać w różne gry online. Prezentowany sprzęt tworzy dwie sieci bezprzewodowe. Jedną możesz wykorzystywać do codziennego przeglądania Internetu, a drugą do bardziej wymagających zadań. 

Inne urządzenia można podłączać do routera z pomocą Wi-Fi. Jeżeli nie ma takiej opcji, to możesz wykorzystać również 2 porty USB. Opinie o routerach Wi-Fi tej marki są pozytywne. Wielu osobom podobają się gigabitowe porty LAN i WLAN, to właśnie dzięki nim sieć działa szybko. Użytkownicy doceniają też łatwą konfigurację, która nie trwa więcej niż kilka sekund. Instalacja jest darmowa i dostępna na każdym komputerze. Wymiary urządzenia wynoszą 3 cm x 24 cm x 16 cm. 

 

 

 

 

Przenośny router wifi

 

Huawei E5577CS-321 

 

Huawei E5577CS-321 to przenośny router Wi-Fi z wbudowanym modemem, obsługujący sieci 3G i 4G. Szybkość przesyłu danych wynosi 150 Mb/s, więc odtwarzanie filmów, a także przeglądanie stron internetowych będzie płynne. Dzięki takiej szybkości możesz również bez problemu grać w gry online oraz pobierać różne pliki. Router jest odpowiednio zabezpieczony, dlatego ryzyko zaatakowania go jest bardzo niskie. Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo Twojej sieci.

Wiele osób docenia to, że z pomocą prezentowanego sprzętu można utworzyć Hot Spot dla 10 użytkowników. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Urządzenie można podłączyć do gniazdka. Jego zaletą jest to, że pracuje ono poprzez zasilanie bateryjne, a czas pracy wynosi około 6 godzin. Możesz korzystać z modelu nawet wtedy, kiedy aktualnie nie masz zasilania w domu.

Do routera mogą być podłączone wszystkie sprzęty z dostępem do Wi-Fi. Jego wymiary to: 9 cm x 5 cm x 1 cm. Obudowa jest czarna, a na jej środku znajduje się wyświetlacz LCD, który pokazuje siłę sygnału i inne informacje. Sprzęt jest wyposażony w jedną antenę, którą na czas przewozu można odczepić. Model ma jeden port WAN i obsługuje WPS. Urządzenie pobiera około 3,5 W.

 

 

 

 

Router wifi Huawei

 

Huawei E5785

 

Jednym z częściej wybieranych routerów jest Huawei E5785, a jest on popularny nie bez powodu. Docenianym elementem produktu jest jego wyświetlacz, który jest na tyle duży, że można bez problemu odczytać z niego wiele informacji, takich jak poziom naładowania, moc sygnału oraz rodzaj obsługiwanej sieci. Dzięki tym informacjom możesz zawsze kontrolować pracę routera. Sprzęt ma wbudowany akumulator, dlatego będzie działał, pomimo że zabierzesz go ze sobą na zewnątrz.

Obecność akumulatora oznacza też, że w przypadku awarii prądu wciąż będziesz mógł korzystać z Internetu. Kolejną zaletą urządzenia jest to, że gwarantuje bardzo szybkie połączenie z Internetem, prędkości 300 Mb/s. Wszystkie strony internetowe będą działać płynnie. Ten router Wi-Fi Huawei pozwala na połączenie się z aż 16 różnymi urządzeniami, więc sprawdzi się zarówno w domu, jak i w niewielkim biurze.

Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana. Na obudowie znajduje się duży przycisk on/off, z pomocą którego możesz włączyć i wyłączyć router. Instalacja modelu nie zajmuje dużo czasu i jest opisana w instrukcji obsługi. Sprzęt ma wejście USB, dzięki któremu możesz bezpośrednio połączyć go z danym urządzeniem.

 

 

 

 

Router wifi bezprzewodowy

 

ASUS RT-AC1200G+

 

Osoby, które często oglądają na komputerze filmy w wysokiej rozdzielczości i je pobierają, powinny zainteresować się ASUS RT-AC1200G+. Jest to bezprzewodowy router Wi-Fi o bardzo dużej mocy, z 4 antenami zewnętrznymi, a każda z nich umieszczona jest na jednym z boków sprzętu. Ich łączna moc wynosi aż 867 Mb/s. To daje pewność, że podczas oglądania filmu, nie będzie się on zacinał, a gra online będzie działała płynnie.

Mieszkając w dużym domu, najlepiej sięgnąć po mocne urządzenie, jakim jest przedstawiony router. Z pewnością sprawdzi się on również w biurach. Sprzęt ma wzmocnioną siłę sygnału, a test routerów Wi-Fi pokazuje, że dotrze on w każde miejsce. W rezultacie każde urządzenie w danym budynku może korzystać z sieci routera. Użytkownicy są zadowoleni z tego, że nawet w momencie, gdy jednocześnie do routera podłączonych jest wiele sprzętów, prędkość pobierania pozostaje stabilna.

Korzystanie z routera jest łatwe, co przyznaje wielu konsumentów. Urządzenie można traktować również jako access point, a przełączanie pomiędzy różnymi trybami nie jest skomplikowane. Ma ono 4 porty LAN i 1 port WAN. Router wykorzystuje różne zabezpieczenia, dzięki którym nikt poza użytkownikami nie może skorzystać z sieci. Warto dodać, że model ma ciekawy design, więc z pewnością będzie dobrze wyglądał w każdym pomieszczeniu.

 

 

 

 

Router wifi USB

 

TOTOLINK A3002RU

 

TOTOLINK A3002RU to router, którego konfiguracja nie zajmuje więcej niż kilka minut. Nawet jeżeli nie znasz się za bardzo na technologii, to instalacja sprzętu jest na tyle łatwa, że z pewnością dasz sobie radę. Użytkownikom podoba się zastosowanie wielu zabezpieczeń, które zapewniają, że sieć jest zupełnie bezpieczna. Ten router Wi-Fi USB przesyła informacje z prędkością około 300 MB. Przeglądanie stron internetowych będzie więc przebiegać płynnie.

Ten dobry i tani router Wi-Fi ma kilka przycisków, a wszystkie są odpowiednio oznaczone. Warto dodać, że w zestawie znajduje się dobrze opisana instrukcja obsługi, która tłumaczy wszystkie funkcje, jak skonfigurować router oraz przeznaczenie konkretnych przycisków. Za najciekawszą opcję użytkownicy uznają Multi SSID, która pozwala na utworzenie wielu identyfikatorów SSID.

Przycisk WPS ułatwia połączenie danego urządzenia z Wi-Fi, zajmuje to niewiele więcej niż sekundę. Router ma 4 porty LAN i 1 port WAN. 4 anteny zewnętrzne sprawiają, że moc sygnału jest bardzo duża. Kontrolki LED na obudowie pokazują, jaka jest siła sygnału, czy sprzęt jest naładowany oraz, czy działa. Wymiary routera wynoszą 18 cm x 13 cm x 2,5 cm. 

 

 

 

 

Router wifi mobilny

 

TP-Link M7350

 

Jesteś często poza domem, lecz nie chcesz rozstawać się z dostępem do Internetu? Możesz zainwestować w mobilny router Wi-Fi tak jak TP-Link M7350. To małe urządzenie może Ci towarzyszyć podczas wyjazdów biznesowych czy wakacyjnych. Sprzęt możesz używać nawet bez dostępu do gniazdka, ponieważ jego mocna bateria wystarcza na 10 godzin pracy. Jeżeli będziesz musiał w końcu naładować router, to wystarczy, że połączysz go przez USB z laptopem, możesz też wykorzystać ładowarkę do smartfona.

Wielu użytkownikom podoba się praktyczny wyświetlacz, który pokazuje wszystkie informacje dotyczące urządzenia. Wśród nich znajduje się limit pobierania. Obsługa routera jest łatwa. W centralnej jego części znajduje się przycisk menu, z którego pomocą możesz zmienić sieć oraz pasmo częstotliwości. Na sprzęcie znajduje się zapisane hasło oraz to, jak nazywa się sieć, więc możesz ją łatwo znaleźć.

Router działa od razu po umieszczeniu w nim karty SIM 4G. Warto dodać, że sieć może być udostępniana nawet 15 różnym urządzeniom bez obaw, że Internet będzie wolniejszy. Taka opcja bardzo podoba się konsumentom. Prędkość pobierania danych to 150 Mb/s. W rezultacie możesz płynnie oglądać filmy, a nawet korzystać z gier online. Zabezpieczenia WPA i WPA-2 sprawiają, że nie musisz się martwić o bezpieczeństwo utworzonej sieci. Router jest wyposażony w 1 antenę.

 

 

 

 

Mini router wifi

 

Netgear Nighthawk M1

 

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Netgear Nighthawk M1, mini routera Wi-Fi o wymiarach: 10 cm x 10 cm x 2 cm. Sprzęt jest niewielki i lekki, więc nie zabiera dużo miejsca w torbie i tym samym można go łatwo przenosić. Urządzenie ma 2 złącza antenowe. Ładuje się go z pomocą kabla USB, który podłącza się do ładowarki. Router odczytuje karty microSD.

Sprzęt jest przeznaczony do obsługiwania sieci 3G i 4G. Użytkownicy doceniają wyraźny wyświetlacz LCD. Można z niego łatwo odczytać wszystkie informacje. Pokazuje on, ile Internetu zostało już zużyte, a także ile dni zostało do ponownego doładowania gigabajtów. Router ma dwa pasma sieci, czyli 2,4 GHz i 5 GHz. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a dla konsumentów najważniejsze jest to, że jego konfiguracja zajmuje jedynie kilka sekund.

Instrukcji obsługi jest napisana po polsku, więc nie będziesz miał problemu, aby skonfigurować sprzęt. Urządzenie ma 1 port LAN i 1 WAN. Użytkownikom podoba się to, że router jest solidnie wykonany. Nie powstają na nim rysy ani pęknięcia. Poza tym model ładnie się prezentuje, jest cały czarny, a wyświetlacz zmienia kolor w zależności od tego, ile Internetu pozostało do wykorzystania. Na początku jest niebieski, a potem, gdy kończy się limit na karcie, staje się pomarańczowy.

 

 

 

 

Router wifi 5ghz

 

Tenda AC18 

 

Tenda AC18 to jeden z tych routerów, których konfiguracja zajmuje tylko kilka sekund. Nie martw się, jeżeli technologiczne sprawy Cię przerażają, poprawne zainstalowanie sprzętu to tylko kwestia wybrania odpowiednich opcji. Wygląd routera jest inspirowany słynnym bombowcem. Jest to więc idealny produkt dla osób, które interesują się takimi nowinkami. Router może być ciekawym prezentem. 

Oglądanie filmów, granie w gry oraz otwieranie stron odbywa się płynnie.  Użytkownikom podoba się to, że sygnał jest przesyłany bardzo szybko. Najbardziej cenioną funkcją jest możliwość ustawienia timera. Wi-Fi zostanie włączone i wyłączone dokładnie wtedy, kiedy chcesz. Dlatego możesz stworzyć swoim dzieciom bezpieczne środowisko do korzystania z Internetu. Chwalone są również 4 anteny, które utrzymują wysoką jakość sygnału przez cały czas.

Dodatkow technologia Beamforming poprawia zasięg Wi-Fi i sprawia, że urządzenia lepiej odbierają sygnał. Sprzęt ma 4 porty LAN i 1 port WAN. Warto wspomnieć o chipie procesora, który został wykonany wyjątkowo solidnie. Jest to najważniejszy element każdego routera, więc warto na to zwrócić uwagę. Poza tym obudowa modelu jest wytrzymała i wygląda estetycznie przez długi czas. Pomimo dość niespotykanego kształtu, router jest stabilny i można go umieścić w dowolnych punktach w domu. 

 

 

 

 

Jaki router Wi-Fi kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Router Wi-Fi to urządzenie, które zapewnia zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe połączenie z Internetem w domu. Dzięki niemu smartfony, tablety, laptopy i inne sprzęty mogą łączyć się z wybraną siecią. Zanim kupisz router, zapoznaj się z informacjami umieszczonymi w poradniku. To ułatwi Ci dokonanie wyboru.

 

 

Typ łącza

Aby znaleźć najlepszy router Wi-Fi, musimy najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób Internet jest dostarczany do naszego domu. Jest kilka typów łącza:

operator telewizji kablowej – Internet jest dostarczany przez łącze światłowodowe lub kablowe, na końcu którego znajduje się modem wyposażony w port RJ-45. Router powinien obsługiwać technologię xDSL;

operator komórkowy – Internet jest dostarczany poprzez kabel telefoniczny, dlatego sprzęt powinien mieć gniazdo RJ-11 oraz wbudowany modem ADSL2+;

Internet mobilny – gdy Internet jest dostarczany przez operatora sieci komórkowej, router powinien obsługiwać technologię 3G lub 4G LTE. Do tego będzie nam też potrzeby modem, do którego podłączymy zakupione urządzenie. Innym wyjściem jest znalezienie routera działającego z wykorzystaniem karty SIM. Taki model może być używany w domu, a także poza nim, np. w podróży;

Internet radiowy – Internet jest dostarczany radiowo, to metoda znajdująca zastosowanie na terenach o niewielkiej gęstości zaludnienia, gdzie nie ma dostępu do kablówki. Router musi mieć gniazdo SMA i kabel z wtyczką RP-SMA, konieczne jest ponadto zamontowanie zewnętrznej anteny (na dachu lub elewacji budynku).

 

Obsługiwany standard Wi-Fi

To, jaki standard Wi-Fi obsługuje urządzenie, wpływa na szybkość połączenia. Najnowszym jest 802.11ac, który obsługuje częstotliwość 5 GHz i zapewnia prędkość do 2,6 Gb/s. Powszechnie stosowany jest też standard 802.11n obsługujący częstotliwość 2,4 GHz i 5 GHz. Jego maksymalna prędkość to 600 Mb/s. Nieco mniej popularny jest standard 802.11a, który obsługuje częstotliwość 5 GHz. Prędkość maksymalna to 54 Mb/s. Są też standardy 802.11b i 802.11g, które wykorzystuje się coraz rzadziej. Ich prędkość maksymalna to odpowiednio 11 Mb/s i 54 Mb/s.

Warto pamiętać, że standardy Wi-Fi pracujące na tej samej częstotliwości są wstecznie zgodne ze sobą. To oznacza, że nowoczesny sprzęt wykorzystujący połączenie 802.11ac może współpracować z urządzeniami bazującymi na standardzie 802.11a.

 

Obsługiwana częstotliwość

Niektóre sprzęty wykorzystują tylko jedną częstotliwość, a inne dwie, w efekcie czego można je swobodnie przełączać. Jaki jest najlepszy router Wi-Fi? Urządzenie powinno działać niezawodnie przez cały czas, dlatego wiele osób uważa, że lepszym wyborem jest model obsługujący dwie częstotliwości. Trzeba pamiętać, że w paśmie 2,4 GHz działa wiele różnych urządzeń, także RTV i AGD, co może zakłócać sygnał. To ryzyko wzrasta, jeśli mieszkamy w bloku i stosunkowo niedaleko od siebie znajduje się kilka routerów. Zwykle wystarczy zmienić częstotliwość z 2,4 GHz na 5 GHz, aby pozbyć się problemu zanikającego sygnału internetowego. Z drugiej strony nie wszystkie komputery, czy laptopy obsługują częstotliwość 5 GHz, dlatego przed przełączeniem jej trzeba się upewnić jakie wymagania ma nasz sprzęt.

 

 

Anteny

Urządzenia takie jak routery mają przynajmniej jedną antenę, która odpowiada za przesyłanie sygnału. To od niej zależy zasięg sprzętu, dlatego trzeba zwrócić na nią uwagę. Są modele wyposażone w anteny zewnętrzne, a także takie z antenami wewnętrznymi. Uważa się, że routery zaliczane do drugiej grupy są bardziej efektywne, ale kosztują nieco więcej. Bardzo często istnieje możliwość wymiany anten na mocniejsze, jeśli okaże się, że zasięg urządzenia jest za mały.

 

Złącza

Podstawowym złączem, jakie powinien mieć sprzęt, jest port USB. Można do niego podpiąć np. drukarkę, a czasami nawet pendrive’a, aby móc go wykorzystać jako serwer. Routery są ponadto wyposażone w złącze WAN i kilka LAN. Jak już zostało wspomniane, osoby korzystające z Internetu mobilnego powinny poszukać sprzętu z dodatkowym slotem na kartę SIM.

 

Bezpieczeństwo połączenia

Bezprzewodowe połączenia Wi-Fi są najbardziej narażone na ataki hakerów, dlatego router powinien mieć kilka ważnych zabezpieczeń. Do nich zalicza się:

WPA/WPA2 – szyfruje transmisję, wymaga podania zabezpieczającej frazy. Obecnie jest to najwyższy stopień ochrony domowej, bezprzewodowej sieci internetowej;

uwierzytelnianie MAC – w sieci mogą działać tylko wskazane urządzenia, o określonym adresie MAC;

WEP – szyfruje transmisję, wymaga podania zabezpieczającej frazy.

Większość routerów Wi-Fi wykorzystuje dodatkowo zaporę ogniową (Firewall). Żeby mieć pewność, że każdy z domowników korzysta z Internetu w bezpieczny sposób, możemy poszukać modelu dającego możliwość filtrowania stron internetowych, np. po słowach kluczowych czy kategoriach. W domu zamieszkiwanym przez małe dzieci dobrze sprawdzi się sprzęt z blokadą rodzicielską, utrudniający maluchom dostęp do niepożądanych, nieodpowiednich dla ich wieku treści.

 

Dodatkowe funkcje

Choć konfiguracja routera nie jest bardzo trudna, część osób może mieć z tym problem. Z tego względu coraz więcej urządzeń ma polski interfejs, a także przycisk WPS. Pozwala on na szybkie zabezpieczenie domowej sieci, bez potrzeby poszerzania swojej wiedzy technicznej i tracenia czasu na konfigurację. Jeśli w naszym domu często pojawiają się goście, a nie chcemy podawać hasła do domowej sieci, poszukajmy urządzenia dającego możliwość stworzenia dla nich osobnego połączenia. Dzięki temu osoby z zewnątrz nie będą miały dostępu do prywatnych danych. Dodatkową funkcją routerów jest też DLNA, czyli standard komunikacji, który pozwala na współdzielenie multimediów w wybranej sieci. To daje możliwość np. obejrzenia na ekranie telewizora zdjęć przechowywanych w pamięci smartfona czy tabletu.

 

 

Wymiary i design

Przeważnie router stoi na biurku lub półce. Nie powinien on zajmować zbyt dużo miejsca, dlatego sprawdźmy jego całkowite wymiary. Na szczęście tego typu urządzenia w większości są niewielkie i niemal niezauważalne, zwłaszcza te z wewnętrznymi antenami. Chociaż design jest nieco mniej ważny niż obsługiwany standard i częstotliwość czy ilość zabezpieczeń, także może pomóc w podjęciu decyzji, jaki router Wi-Fi wybrać. Urządzenie powinno elegancko się prezentować.

 

Routery Wi-Fi w dobrych cenach

Routery Wi-Fi nie są zbyt drogie, również te wykorzystujące nowoczesne technologie. Za taki sprzęt zapłacimy od 100 zł do 600 zł. Cena zależy m.in. od ilości i rodzaju anten, standardu sieci bezprzewodowej, zastosowanych zabezpieczeń oraz samej marki. Czasami lepiej jest zainwestować w nieco droższe urządzenie, które np. może działać na dwóch częstotliwościach. To znacząco zmniejsza ryzyko powstawania zakłóceń utrudniających komfortowe korzystanie z bezprzewodowego połączenia z Internetem.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć router Wi-Fi?

Sposób podłączania routera może się różnić. Sporo zależy od tego, na jakiej marki sprzęt się zdecydowaliśmy. Wszystkie potrzebne informacje powinny znaleźć się w dołączonej do urządzenia instrukcji. Pierwszym krokiem do prawidłowego podłączenia routera jest umieszczenie wtyczki zasilacza w gniazdku. Gdy sprzęt się uruchomi, należy podłączyć kabel sieciowy do złącza podpisanego WAN, DSL/ADSL, ewentualnie Internet (zależnie od modelu oraz typu łącza). Zaleca się, aby pierwszą konfigurację routera przeprowadzić przy użyciu przewodu sieciowego, a nie Wi-Fi. Co ciekawe, w przypadku niektórych sprzętów jest to konieczność, opisuje to nawet instrukcja. Dzięki wykorzystaniu kabla podłączenie do sieci nastąpi automatycznie.

 

 

P2: Jak ustawić router Wi-Fi?

Wiele osób twierdzi, że dobór miejsca, w którym znajdzie się router Wi-Fi, jest znacznie trudniejszy niż sama konfiguracja. Od tego, gdzie umieścimy urządzenie, uzależniony jest zasięg bezprzewodowego Internetu. Starajmy się nie ustawiać sprzętu w kącie, gdzie będzie mocno przysłonięty meblami, elementami dekoracyjnymi czy innymi obiektami. Specjaliści radzą, aby umieścić router na środku mieszkania, bo wtedy emitowany przez niego sygnał będzie równomiernie rozprowadzany na wszystkie strony. Jednak często nie jest to możliwe i w dodatku okazuje się mało praktyczne. Pamiętajmy, że router powinien stać z dala od kuchenki mikrofalowej i innych urządzeń wykorzystujących wysokie częstotliwości fal. Niezalecane pomieszczenia to kuchnia, jak również łazienka.

 

P3: Jak zresetować router Wi-Fi?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje resetu routera Wi-Fi, czyli miękki i twardy. Ten pierwszy pozwala na szybkie zresetowanie urządzenia, bez ryzyka utraty ważnych danych. Aby przeprowadzić miękki reset, należy odłączyć sprzęt od zasilania na kilka lub kilkanaście sekund. Po ponownym podłączeniu routera do gniazdka stopniowo powinny zaświecać się kolejne diody, potem możemy spróbować nawiązać połączenie z siecią. Twardy reset to przywrócenie fabrycznych ustawień urządzenia, co wiąże się z utratą wszystkich danych. Aby go wykonać, należy wykorzystać przycisk RESET umieszczony na obudowie. Do tego przeważnie trzeba użyć szpilki, wykałaczki lub innego, cienkiego przedmiotu. Guzik należy wcisnąć na kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund, a potem zalogować się, używając w tym celu fabrycznego loginu i hasła.

 

P4: Przenośny router Wi-Fi – jak działa?

Zwykły router przeznaczony do używania w domu ma złącze, do którego należy podłączyć odpowiedni przewód. Z kolei model przenośny tego nie wymaga. Mobilne urządzenia mają slot, w którym umieszcza się kartę SIM. To ona pełni funkcję źródła sygnału. Routery przystosowane do użytku poza domem, np. w długiej podróży, są zasilane akumulatorowo. Mają one wbudowaną baterię, która po naładowaniu zapewnia kilka czy kilkanaście godzin pracy. Aby móc korzystać z mobilnego routera Wi-Fi, wystarczy umieścić w nim kartę SIM od wybranego operatora sieci komórkowej i naładować akumulator. Konfiguracja urządzenia nie jest trudna, zwykle zajmuje to kilka minut.

 

 

P5: Ile kosztuje router Wi-Fi?

W kwestii ceny routery Wi-Fi są zróżnicowane. W sklepach z łatwością znajdziemy sprzęty, które kosztują 300 zł złotych lub znacznie mniej (nawet ok. 100 zł), jak również znacznie droższe modele. Za sprzęt oferowany przez znanego producenta trzeba zapłacić średnio 500-800 zł. Co ciekawe, cena za niektóre routery przekracza kwotę 1000 zł. Są to urządzenia wyposażone w bardzo czułe anteny i nowoczesne technologie. Najczęściej mają one dodatkowo wbudowany modem. Pamiętajmy przy tym, że nie tylko producent czy ilość dostępnych funkcji ma wpływ na to, ile kosztuje router Wi-Fi. Znaczenie może mieć także liczba i rodzaj anten czy obsługiwany standard Wi-Fi.

 

 

Jak skonfigurować router Wi-Fi?

 

W odpowiedzi na pytanie: jaki router Wi-Fi jest polecany do zapewnienia dostępu do bezprzewodowego Internetu, zwykle usłyszymy, że jest to sprzęt łatwy w konfiguracji. Sam zakup urządzenia to nie wszystko. Aby móc używać routera, trzeba go we właściwy sposób podłączyć i zmienić ustawienia. Jak to zrobić?

 

 

Uruchomienie routera

Pierwszym krokiem do skonfigurowania routera jest uruchomienie go. Musimy podłączyć urządzenie do prądu, a następnie do komputera. Do tego będzie potrzebny przewód RJ-45. Złącze na obudowie routera, w którym trzeba umieścić jeden z jego końców, jest podpisane WAN, DSL/ADSL lub po prostu Internet. Ponieważ jest to urządzenie Wi-Fi, trzeba w odpowiedni sposób skonfigurować ustawienia, aby zapewnić w domu dostęp do sieci bezprzewodowej.

 

Jak skonfigurować router Wi-Fi?

Bardzo często konfigurację routera przeprowadza fachowiec, na zlecenie wybranego przez nas operatora Internetu. Jednak możemy też zrobić to samodzielnie, nawet jeśli nie mamy zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii. W tym pomoże nam instrukcja, która jest dołączona do sprzętu. Wykonując wszystkie umieszczone w niej polecenia, na pewno uda nam się prawidłowo ustawić router, aby działał bez zarzutu.

Sposób konfiguracji urządzenia może się różnić, bo to zależy od producenta i wykorzystywanych technologii. Niemniej jednak przeważnie trzeba włączyć komputer, uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać adres IP routera w sieci wewnętrznej. Najczęściej jest to: 192.168.01 lub 192.168.1.1. Po wciśnięciu przycisku Enter na ekranie monitora powinno pokazać się okienko logowania. Wówczas musimy podać login i hasło – może to być kombinacja: admin i admin, administrator i administrator lub samo hasło admin (pole login należy wtedy zostawić puste). Po wpisaniu danych możemy dowolnie zmieniać ustawienia routera, np. przekierowanie portów, zdefiniować nowe hasło lub zmodyfikować działanie firewalla. Możliwości mamy sporo, ale stopień zaawansowania konfiguracji sprzętu zależy od naszych potrzeb oraz umiejętności.

 

 

Jak zabezpieczyć router Wi-Fi?

Po pierwszym uruchomieniu routera i wpisaniu adresu IP prawdopodobnie na ekranie monitora pojawi się komunikat o połączeniu z niezabezpieczoną siecią. Wiele osób obawia się, że używana przez domowników sieć nie jest dobrze chroniona i osoby z zewnątrz mogą z łatwością zyskać do niej dostęp. Na szczęście nie musimy się o to martwić, bo możemy sami zabezpieczyć router, aby zapobiec ewentualnym atakom z zewnątrz. Jak to zrobić? W panelu konfiguracji należy znaleźć zakładkę Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej i wybrać tryb zabezpieczenia WPA2 Personal. Następnie należy wpisać hasło dostępu do sieci.

Bardziej zaawansowane osoby mogą dodatkowo włączyć blokadę wskazanych urządzeń, umożliwia to zakładka Filtr adresów MAC. Pamiętajmy, że każdy sprzęt podłączony do Internetu ma indywidualny adres MAC (Media Access Control). Kiedy smartfon, tablet, laptop czy inne urządzenie będzie próbowało połączyć się z domową siecią, router sprawdzi, czy nie jest na liście zablokowanych sprzętów. To zmniejsza ryzyko, że osoby niepożądane będą korzystać z naszej sieci.

 

Co zrobić, gdy pojawią się problemy z konfiguracją routera?

Choć konfiguracja routera Wi-Fi nie jest bardzo trudna, czasami pierwsza próba może zakończyć się niepowodzeniem. W takiej sytuacji należy ponownie przejrzeć instrukcję obsługi i upewnić się, że wszystkie czynności wykonaliśmy właściwie. W razie wątpliwości możemy też skontaktować się z dostawcą Internetu lub poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Niekiedy wystarczy zresetować sprzęt i skonfigurować ustawienia drugi raz, aby zaczął działać.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...