Routery ranking

Ostatnio aktualizowane: 22.10.19

 

Router – Przewodnik zakupowy, ranking i test w 2019 roku

 

Szukasz przenośnego routera, który pozwoli podłączyć wiele sprzętów? W takim razie wybierz Huawei E5573, który pozwala na połączenie z Internetem bez zakłóceń nawet 16 urządzeń. Model jest niewielki oraz poręczny, a ze względu na wbudowany akumulator jest mobilny. Co ważne, obsługuje on karty SIM każdego operatora, bo nie ma sim-locka. Jeśli jednak chcesz kupić typowy sprzęt do użytku domowego, wybierz TP-Link Archer C7 zapewniający stabilne połączenie z Internetem. Ze względu na obecność 3 anten z routerem bez problemu połączymy się, gdy przebywamy w różnych pomieszczeniach w domu. Konfiguracja sprzętu jest bardzo łatwa. Ma on wejścia umożliwiające przewodowe połączenie komputera.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Najlepsze routery w 2019 roku

 

Dobry router umożliwia płynne połączenie z Internetem i można z niego korzystać w dość dużych odległościach. Dowiedzieliśmy się, które modele są najlepsze i, co kupujący o nich myślą. Polecamy nasz ranking routerów, zwłaszcza osobom planującym zakup urządzenia do domu lub firmy.

 

Nasze zalecenia

 

Router LTE

 

Huawei E5573

 

Router LTE Huawei E5573 idealnie sprawdzi się w każdym domu lub mieszkaniu, ponieważ działa stabilnie, bez zakłóceń. Model jest bardzo łatwy w obsłudze, dlatego można bez problemu ustawić go w odpowiednim miejscu, włączyć i podłączyć do niego urządzenia mobilne i komputery. Istnieje możliwość połączenia 16 sprzętów, więc cała rodzina może korzystać z Wi-Fi. Routerem steruje się przy użyciu pojedynczego przycisku. O podłączeniu do Internetu i jego stanie informuje nas dioda, świecąca na zielono, pomarańczowo lub czerwono. Na obudowie znajdują się jeszcze dwie lampki LED, które pokazują, jaki jest stan baterii i zasięg.

Model jest niewielki, dlatego nie zajmuje dużo miejsca, więc niektórzy decydują się na korzystanie z niego podczas podróży. Wymiary routera są równe: 9,68 cm x 5,8 cm x 1,28 cm. Obudowa sprzętu jest wykonana z tworzywa sztucznego, które jest lekkie i wykazuje dużą odporność na zniszczenie. Kupujący są zadowoleni, że urządzenie działa szybko i jest poręczne.

Maksymalna prędkość modelu jest równa 150 Mbps i obsługuje sieć 4G LTE. Sprzęt może działać bezprzewodowo, ponieważ ma wbudowaną baterię o pojemności 1500 mAh, co pozwala na dość długi czas użytkowania i przydaje się w podróży (6 godzin użytkowania lub 300 godzin czuwania). Urządzenie nie ma blokady sim-lock, dlatego można do niego włożyć kartę dowolnego, polskiego operatora, a także wielu zagranicznych.

 

 

 

 

FRITZ!Box 6820 LTE Edition International

 

Warto zainteresować się modelem FRITZ!Box 6820 LTE Edition International, który obsługuje Internet ze wszystkich sieci komórkowych i ma slot na karty SIM. Produkt może być używany w każdym kraju Europy. Sprzęt zajmuje niewiele miejsca, dlatego można go używać w różnych pomieszczeniach, a także w podróży. Wymiary urządzenia są równe: 6,4 cm x 9,9 cm x 13,4 cm. Router obsługuje Internet 2G, 3G i 4G, dlatego można mieć pewność, że uzyska się dużą prędkość działania.

Istnieje możliwość bezprzewodowego podłączenia różnych urządzeń do modelu, dlatego wiele osób może jednocześnie korzystać z Internetu w telefonie, telewizorze czy komputerze. Sprzęt ma funkcję kontroli rodzicielskiej, która umożliwia decydowanie o czasie użytkowania Internetu przez dziecko. Ten router LTE zaprojektowano tak, aby odbierał najlepszy sygnał.

Użytkownicy twierdzą, że model jest łatwy w obsłudze, a jego konfiguracja nie jest kłopotliwa. Wi-Fi jest obsługiwane w standardzie N, co pozwala na przesyłanie plików z prędkością 450 Mbit/s. Sprzęt ma wbudowane porty: LAN i Gigabit LAN. W urządzeniu zastosowano system ochrony przy użyciu szyfrowania WPA2 lub WPA z WPA2, skutecznie zabezpieczający dane przed zniszczeniem i wykradnięciem. Router ma tryb Eco WLAN, dzięki któremu podczas użytkowania zużywa małą ilość prądu (poniżej 6 W).

 

 

 

 

Router TP-Link

 

TP-Link Archer C7

 

Model TP-Link Archer C7 polecamy do użytku w domach, firmach, a także w restauracjach czy kawiarniach. Urządzenie jest łatwe w obsłudze: bez problemu można je skalibrować i sparować z nim różne sprzęty. Router wyróżnia bardzo płynna i szybka praca, co jest szczególnie ważne podczas częstych rozmów wideo prowadzonych przez Internet, a także gdy prowadzi się działalność.

Urządzenie pracuje na częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz, co jest jednoznaczne z tym, że może działać z różną prędkością, więc przydaje się w miastach, gdzie można uzyskać szybsze przesyłanie danych. Jednocześnie model można używać na wsi, gdzie często nie ma dobrze rozwiniętych systemów połączeń z Internetem. Sprzęt jest wyposażony w trzy anteny, pracujące na wspomnianych dwóch pasmach, które dają dobry zasięg, dlatego można go używać w większych domach. Konsumenci doceniają to urządzenie za szybkie łączenie oraz bardzo wysoką prędkość przesyłu danych.

Router TP-Link ma 4 gniazda LAN, czyli tzw. gniazda Ethernet, do których można podłączyć różne urządzenia, takie jak telewizor i laptop. Model zapewnia Internet podłączonym sprzętom i wymianę danych między nimi w obrębie stworzonej sieci. Produkt obsługuje sieć Wi-Fi, dlatego można łączyć z nim także bezprzewodowo telefon czy laptop i korzystać ze stron www i aplikacji. Wymiary routera są równe: 24,3 cm x 16 cm x 3,25 cm.

 

 

 

 

TP-Link Archer C6 

 

Wielu konsumentów chętnie korzysta z modelu TP-Link Archer C6, ponieważ umożliwia on dostęp do szybkiego Internetu, a także jest łatwy w obsłudze. Sieć można obsługiwać i konfigurować przy użyciu aplikacji TP-Link Tether, więc można nią łatwo zarządzać zdalnie. W trybie AP urządzenie automatycznie podłącza laptopy, tablety czy telefony komórkowe do sieci. Model szyfruje dane, co zwiększa bezpieczeństwo korzystania z sieci, chroniąc przed hakerami.

Router TP-Link działa na dwóch pasmach: 2,4 GHz oraz 5 GHz, co sprawia, że ma bardzo dobry zasięg i może być używany w dużych budynkach. Model ma łączną przepustowość na poziomie 1200 Mb/s. Sprzęt jest wyposażony w 4 anteny zewnętrzne i 1 wewnętrzną, co zapewnia duży zasięg sieci oraz stabilne połączenie dla wszystkich podłączonych urządzeń. Router ma port WAN, który umożliwia podłączenie Internetu i stworzenie punktu Wi-Fi (hotspot).

W sprzęcie zastosowano technologię MU-MIMO 2×2, czyli ma on  2 nadajniki, umożliwiające manipulowanie sygnałem i zwiększanie prędkości działania ponad 2-krotnie. Wymiary modelu są równe 23 cm x 14,4 cm x 3,5 cm. Urządzenie jest kompatybilne z systemami Windows, Mac, Unix i Linux. W routerze zastosowano kontrolę rodzicielską, umożliwiającą ograniczenie korzystania z niektórych stron internetowych oraz ustawienie czasu korzystania z nich.

 

 

 

 

Router Huawei

 

Huawei E5577CS-321

 

Urządzenie Huawei E5577CS-321 umożliwia otrzymanie dobrego i stabilnego Internetu, dlatego jest dobrą inwestycją. Model jest mobilny, ponieważ może działać zasilany akumlatorowo, więc można go zabierać ze sobą w podróż i korzystać w pociągu lub na wakacjach. Przy intensywnym użytkowaniu akumulator wystarcza na 6 godzin korzystania z Internetu, a w trybie stand-by nawet do 300 godzin.

Sprzęt obsługuje częstotliwość 2,4 GHz, która ma duży zasięg, dlatego jest odpowiednia do użytku w większych pomieszczeniach. Produkt obsługuje Internet w sieci 3G i 4G. Router łączy się z siecią przez USB, a na obudowie znajduje się wejście na kartę SIM. Anteny modelu pozwalają na skuteczne tworzenie zasięgu dla podłączonych bezprzewodowo urządzeń nawet na większą odległość. Wymiary obudowy to: szerokość – 9,65 cm, wysokość – 1,35 i głębokość – 5,8 cm, a całość waży 82 g.

Ten router Huawei ma obudowę z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym i elegancko się prezentuje. Sprzęt ma wbudowany slot na kartę microSD o pojemności do 32 GB, co pozwala na udostępnianie sieci innym użytkownikom. Model umożliwia stworzenie hot spota, do którego można podłączyć do 10 urządzeń. Prędkość pobierania routera jest równa 150 Mbps. Opinie o routerach producenta Huawei są pozytywne i takie też można znaleźć na temat opisywanego urządzenia. Kupujący są zadowoleni, że sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze i konfiguracji, a także użytkownicy doceniają jego mobilność.

 

 

 

 

Huawei LTE Ultra B618S-22D 

 

Duże zainteresowanie wzbudza model Huawei LTE Ultra B618S-22D, ponieważ jest odpowiedni do dużych lokali i biur. Istnieje możliwość podłączenia do niego aż 64 urządzeń w tym telefonów, tabletów, komputerów czy telewizorów. Router działa na dwóch pasmach tj. 2,4 GHz i 5 GHz, gdzie do każdego podłącza się 32 sprzęty. Każda częstotliwość ma nieco inny zasięg i stabilność działania, więc można z nich korzystać w zależności od potrzeb. Wymiary modelu są równe: szerokość – 9,5 cm, wysokość – 20,8 cm i głębokość – 9,5 cm i waży on 700 g.

Akcesorium ma port USB, do którego można podłączyć np. drukarkę, aby móc drukować przez Wi-Fi. Sprzęt ma dwa złącza antenowe, których podłączenie umożliwia uzyskanie bardzo dużego zasięgu. W urządzeniu zastosowano złącze Ethernet, które pozwala na podłączenie np. dysku zewnętrznego. Kupujący są zadowoleni, że LTE Ultra B618S-22D ma bardzo dobry zasięg, nawet na obrzeżach miasta czy na wsi, a do tego można go łatwo skonfigurować.

Ten router Huawei nie ma blokady sim-lock, dlatego bez problemu obsługuje wszystkich operatorów polskich sieci. Model może korzystać z Internetu 2G, 3G i 4G LTE. Sprzętem można zarządzać przy użyciu aplikacji na telefon HiLink, co nie jest trudne. Dodatkowo urządzenie można łatwo obsługiwać, ponieważ ma polskie menu. Na obudowie znajduje się przycisk WPS, który umożliwia szybkie sparowanie telefonu z routerem.

 

 

 

 

Router na kartę SIM

 

TP-Link M7450 

 

Interesującym modelem, który przydaje się w dużych domach, a także biurach, jest TP-Link M7450. Wielu konsumentów używa sprzętu w podróży i na wakacjach, ponieważ działa bezprzewodowo. Bateria ma pojemność 3000 mAh, co pozwala na ok. 15 godzin działania oraz 900 godzin czuwania, dlatego wygodnie używa się ją w autobusie czy pociągu. Sprzęt dostarcza stabilny Internet, chociaż zasięg często zależy od operatora.

Ten router na kartę SIM może być używany w dowolnej sieci. Urządzenie ma wejście na kartę microSD, a pamięć można zwiększyć do 32 GB, udostępniając wszystkim użytkownikom sieci wybrane pliki. Na wyświetlaczu, o średnicy 1,44 cali, znajdują się informacje dotyczące pracy sprzętu, co ułatwia sterowanie, z czego są zadowoleni kupujący. Model obsługuje dwie częstotliwości tj. 2,4GHz i 5 GHz (pierwsza ma większy zasięg, a druga działa stabilniej).

Prędkość pobierania jest równa 300 Mb/s, a wysyłania to 50 Mb/s. Sprzęt obsługuje szybki Internet 3G i 4G LTE. Istnieje możliwość podłączenia do routera 32 różnych urządzeń bezprzewodowych, więc można go używać jako przenośny hotspot LTE. Wejście USB pozwala na podłączenie komputera lub drukarki przy pomocy kabla. Model można obsługiwać przy użyciu aplikacji tpMiFi, którą ściąga się na telefon.

 

 

 

 

Router ASUS

 

ASUS RT-AC1200G+ 

 

Sprzęt ASUS RT-AC1200G+ umożliwia uzyskanie dobrej łączności z Internetem, ponieważ jest wydajny i solidny. Urządzenie działa na częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz, co istotne można używać obie jednocześnie, co pozwala na korzystanie z płynnego Internetu. Model umożliwia płynne strumieniowanie filmów w wysokiej jakości 4K np. z YouTube czy HBO GO, ponieważ osiąga transfer 1167 Mbps. Istnieje możliwość korzystania z gier komputerowych nawet w wysokiej jakości z gwarancją ich płynnej pracy.

Router ASUS ma kilka wejść USB, które umożliwiają podłączenie drukarki, komputera oraz innych sprzętów. W urządzeniu zastosowano port Gigabit Ethernet, który pozwala na uzyskanie bardzo szybkiego przesyłu danych. W modelu zastosowano funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której można decydować, jak długo dziecko może korzystać z Internetu i jakie treści są dla niego odpowiednie. Wymiary routera są równe: wysokość – 3,5 cm, szerokość – 20,7 cm i głębokość – 14,8 cm.

Urządzenie jest wyposażone w 4 anteny, dzięki którym zasięg Internetu jest bardzo duży.  Dodatkowo zastosowana technologia AiRadar zwiększa zasięg poprzez wzmacnianie siły oddziaływania między siecią a routerem. Sprzęt ma kilka złączy RJ-45, LAN i WAN. Użytkownicy twierdzą, że akcesorium można bez problemu skonfigurować, a połączenia są stałe. Test routerów potwierdził, że to urządzenie można zainstalować w ciągu 30 sekund.

 

 

 

 

Router mobilny

 

D-Link DWR-730

 

Router mobilny D-Link DWR-730 obsługuje Wi-Fi i pozwala na bezprzewodowe podłączenie do niego urządzeń mobilnych. Sprzęt obsługuje Internet 3G, który umożliwia uzyskanie dobrych prędkości. Obudowa modelu jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Wymiary akcesorium są równe: szerokość – 9 cm, wysokość – 1,2 cm i głębokość – 5 cm, a jego waga sięga 0,1 kg, więc jest bardzo lekki i można go bez problemu nosić przy sobie. Router ma antenę 3G oraz Wi-Fi, dzięki czemu ma dobry zasięg i zapewnia stabilne połączenie z siecią w podróży.

Prędkość pobierania wynosi 21,6 Mb/s, a szybkość wysyłania sięga 5,76 Mb/s. Urządzenie obsługuje częstotliwości GSM tj. 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz i 1900 MHz. Router ma wygodny przycisk WPS, który umożliwia szybkie parowanie ze sprzętami. Kontrolki LED pozwalają kontrolować pracą sprzętu: połączeniem z Internetem i zasięg.

Model ma wejście na kartę SIM i co ważne, obsługuje on większość operatorów. Dodatkowo sprzęt ma wejście na kartę microSD, która umożliwia udostępnienie wszystkim użytkownikom sieci wybrane pliki np. zdjęcia z wakacji. Dodatkowo złącze Micro-USB pozwala przesłać pliki na kartę, a także naładować baterię. Kupujący są zadowoleni, że model ma duży zasięg, szybko działa i doceniają jego niewielkie gabaryty.

 

 

 

 

Router ADSL

 

NETGEAR N300 D1500

 

Modelem odpowiednim do domu jest NETGEAR N300 D1500. Sprzęt można bardzo łatwo zamontować w pokoju, w miejscu, które zapewnia najlepszy zasięg w całym domu. Ten router ADSL działa na paśmie częstotliwości 2,4 GHz, które jest najczęściej używane i zapewnia dobry zasięg na duże odległości. Urządzenie umożliwia uzyskanie asymetrycznego, szerokopasmowego dostępu do sieci, co oznacza, że pobieranie danych jest szybsze niż wysyłanie. Model łączy się z Internetem przez analogowe linie telefoniczne.

Do sprzętu można bezprzewodowo podłączyć urządzenia mobilne oraz komputery. Istnieje także możliwość podłączenia jednostki centralnej do routera przez kabel, co dostarcza stabilniejsze połączenie. Router wymaga zainstalowania sterowników, które znajdują się na płycie CD, co można wykonać na komputerze. Model obsługuje VPN, czyli umożliwia stworzenie wirtualnej sieci prywatnej w domu dla wszystkich użytkowników.

Ten dobry i tani router ma dwie zewnętrzne anteny, które zwiększają zasięg. Urządzenie jest wyposażone w 4 MB pamięci. Waga sprzętu jest równa 141 g, a jego wymiary to: 16,6 cm x 10 cm x 2,8 cm. Kupujący uważają, że model ma dobre oprogramowanie i zasięg, a do tego wyróżnia go stabilna praca (nie rozłącza się i nie gubi zasięgu). Router jest wyposażony w dwa wejścia RJ-45 i jedno RJ-11.

 

 

 

 

Router Cisco

 

Cisco SMB RV110W 

 

Wygodnym modelem do mieszkania jest Cisco SMB RV110W, ponieważ jest niewielki, elegancki, zapewnia odpowiedni zasięg i łatwo się go konfiguruje. Urządzenie zostało wyposażone w dwie anteny, które zapewniają odpowiednią łączność dla telefonów i komputerów. Sprzęt ma kontrolki LED świecące się na zielono i czerwono, co umożliwia łatwe skontrolowanie stanu pracy Internetu.

Router Cisco obsługuje Internet na częstotliwości 2,4 GHz, a jest to najpopularniejsze pasmo, które ma daleki zasięg i jest stosunkowo stabilne. Wymiary modelu są równe 15 cm x 15 cm x 3 cm. Prędkość transferu może sięgać 100 Mbps. Sprzęt został wyposażony w szyfrowanie WPS, WEP, WPA, które zabezpiecza przed włamaniem się do sieci obcych osób i wykradaniem informacji z podłączonych urządzeń. Dodatkowo zastosowano protokoły zabezpieczeń takie jak: SNMP v3, HTTP, HTTPS wymagające uwierzytelniania osób korzystających i zapewniające szyfrowanie danych oraz ochronę przed niebezpieczeństwami z sieci.

Sprzęt umożliwia stworzenie sieci prywatnej VPN, która pozwala na bezprzewodowe podłączenie się do Wi-Fi. Urządzenie ma 4 porty Gigabit Ethernet (LAN) i port RJ45 (WAN), które umożliwiają przesyłanie dużych plików. Konsumenci twierdzą, że model jest dobrze zbudowany, wykazuje odporność na uszkodzenia. 

 

 

 

 

Router ZTE

 

ZTE MF910

 

ZTE MF910 jest bardzo stabilnie działającym modelem, który można używać w domach, mieszkaniach, akademikach oraz różnego rodzaju lokalach i biurach. Router pozwala na podłączenie nawet do 32 urządzeń. Sprzęt umożliwia włożenie do środka karty SIM i korzystanie z Internetu dostarczanego przez operatora mobilnego i obsługuje wszystkie dostępne na polskim rynku sieci. Model można podłączyć do Internetu za pośrednictwem sieci LAN.

Router ZTE nie jest trudny w obsłudze, szczególnie że menu jest przygotowane w języku polskim. Sprzęt ma wyświetlacz LCD, na którym wyświetlają się informacje dotyczące działania sieci. Urządzenie obsługuje Internet 2G, 3G oraz LTE. Model ma 2 wejścia SMA na anteny zewnętrzne, których podłączenie umożliwia zwiększenie zasięgu sieci i przydaje się, gdy napotyka się problemy z działaniem Internetu.

Model jest wyposażony w 4 porty LAN mające prędkość transferu 100 Mb/s umożliwiający wysłanie większych plików. Szybkość sieci bezprzewodowej może osiągać nawet 300 Mb/s. Sprzęt można kontrolować, korzystając ze strony internetowej producenta. Wymiary modelu są równe: 19,5 cm x 15 cm x 5,5 cm, więc nie jest zbyt duży, ale ma wydłużony kształt, aby można było uzyskać dobre połączenie z Internetem.

 

 

 

 

Router bezprzewodowy

 

ASUS RT-AC1200G+

 

Router bezprzewodowy ASUS RT-AC1200G+ umożliwia bezproblemowe korzystanie z Internetu w każdych warunkach. Sprzęt może być używany w miejscach pracy, restauracjach, a także w domach. Wymiary modelu są równe: wysokość – 3,5 cm, szerokość – 20,7 cm i głębokość – 14,8 cm, więc nie zajmuje wiele miejsca. Konsumenci są zadowoleni, że urządzenie bardzo szybko działa, nie zrywa połączeń i jest bardzo stabilne.

W modelu zastosowano 4 stałe anteny, które zapewniają bardzo dobry zasięg   wszystkim użytkownikom. Router umożliwia korzystanie (na podłączonych urządzeniach np. komputerze)  z aplikacji takich YouTube oraz Netflix w rozdzielczości 4K. Sprzęt obsługuje częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz, co umożliwia uzyskanie bardzo stabilnego i mocnego połączenia z siecią. Łączna prędkość pobierania i wysyłania jest równa 1167 MB/s, W urządzeniu zastosowano technologię Asus AiRadar, dzięki której zasięg sieci jest bardzo wysoki.

W urządzeniu są wejścia USB, z których pomocą można podłączyć np. drukarkę. W sprzęcie znajdują się także 4 porty Gigabit Ethernet i 1 wejście WAN. Router został wyposażony w funkcję kontroli rodzicielskiej, dzięki której można ograniczyć czas użytkowania Internetu przez dzieci, a także ograniczenia dostępu wybranych stron. Instalacja urządzenia jest bardzo szybka, a przy tym umożliwia profesjonalną kontrolę pracy.

 

 

 

 

Jaki router kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Żeby mieć dostęp do bezprzewodowego Internetu w domu, koniecznością jest zakup routera. To niewielkie urządzenie dające możliwość podzielenia sygnału, aby mogły go odbierać tablety, smartfony, komputery i inne sprzęty domowników. Jeśli nie do końca wiesz, jaki router wybrać, nie martw się, nasz poradnik Ci pomoże.

 

 

Przewodowy czy bezprzewodowy?

Routery, które znajdziemy w sklepach, dzielimy na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze nie są już tak często wybierane, ponieważ według wielu osób są mało praktyczne. Modele przewodowe wymagają podłączenia do komputera czy innego urządzenia, które chcemy połączyć z Internetem, poprzez kabel. Nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie, ale daje możliwość uzyskania dużej prędkości transmisji danych, nie ma tu ryzyka zakłócenia łączności i nie trzeba się obawiać ataku hakerów. Niemniej jednak nie możemy chodzić z podłączonym sprzętem po domu czy wyjść na zewnątrz. To umożliwia router bezprzewodowy, inaczej Wi-Fi. Dobrze sprawdza się on w przypadku, gdy ze smartfonów i tabletów korzystamy znacznie częściej niż ze stacjonarnego komputera. Brak przewodu to jedna z podstawowych zalet modeli Wi-Fi, ale trzeba pamiętać, że mają też swoje wady. Do nich zalicza się mniejszą stabilność sygnału i większą podatność na zakłócenia, a także nieco wolniejszą transmisję danych.

 

Typ łącza

Nie jest łatwo jednoznacznie określić, jaki jest najlepszy router. To uzależnione jest choćby od typu łącza internetowego, czyli sposobu, w jaki Internet jest dostarczany do domu. Są cztery możliwości:

kablówka – jeśli dostawcą Internetu jest operator telewizji kablowej, ewentualnie osiedlowa sieć, potrzebny jest nam sprzęt z portem Ethernet RJ-45. Router ma obsługiwać technologię xDSL;

operator sieci komórkowej – jeżeli dostęp do Internetu w domu zapewnia nam operator sieci komórkowej, należy poszukać urządzenia obsługującego technologię 3G lub 4G LTE, mającego dodatkowo slot na kartę SIM lub port USB do podłączenia modemu;

operator telekomunikacyjny – osoby korzystające z Internetu dostarczanego przez operatora telekomunikacyjnego potrzebują routera z modemem ADSL2+ i gniazdem RJ-11;

sieć radiowa – Internet może być też dostarczany radiowo, zwłaszcza na terenach o niskiej gęstości zaludnienia, gdzie nie ma dostępu do kablówki. W takiej sytuacji router powinien mieć gniazdo SMA, trzeba też zamontować antenę na dachu lub elewacji budynku.

 

Standard Wi-Fi

Standard Wi-Fi ma wpływ na szybkość bezprzewodowego Internetu. Najstarszym i obecnie rzadko stosowanym jest 802.11b/g, który obsługuje częstotliwość 2,4 GHz, a maksymalna prędkość to 11 Mb/s (802.11b) lub 54 Mb/s (802.11g). Standard 802.11a obsługuje tylko częstotliwość 5 GHz, maksymalna prędkość to również 54 Mb/s. Znacznie częściej wykorzystywanym standardem jest 802.11n, który obsługuje obie częstotliwości (czyli 2,4 GHz oraz 5 GHz) i zapewnia prędkość transferu danych do 600 Mb/s. Z kolei najnowszy standard to 802.11ac, obsługujący częstotliwość 5GHz, jego maksymalna prędkość to 2,6 Gb/s.

 

 

Zasięg

O tym, jak duży zasięg będzie miało urządzenie, decyduje ilość anten. Może być ich od 2 do 6, w zależności od zaawansowania technologicznego sprzętu (a tym samym jego ceny). Anteny dzielimy na zewnętrzne, czyli mocowane na zewnątrz routera, a także wewnętrzne, które nie są widoczne. 

W kwestii zasięgu istotne jest też to, jaką częstotliwość połączenia ustawimy. Kanał 2,4 GHz z łatwością przenika przez drzwi, mury i podobne przeszkody, ale przy nawiązaniu łączności przez większą liczbę urządzeń może pojawić się problem z zakłócaniem sygnału. Pod tym względem lepiej sprawdza się częstotliwość 5 GHz. Pozwala ona osiągnąć wyższą prędkość transmisji danych, ale ma mniejszy zasięg.

 

Zabezpieczenia

Najlepszy router ma zabezpieczenia, które ochronią domową sieć przed atakami z zewnątrz. Standardem jest Firewall, a więc zapora ogniowa, która skutecznie powstrzymuje najbardziej popularne metody ataków hakerów (DDos i DoS). Dobre urządzenie powinno też wspierać protokół WPA i WPA2, może ponadto mieć funkcję filtrowania MAC, czyli dawać możliwość stworzenia listy adresów MAC sprzętów nawiązujących połączenie z Internetem.

 

Złącza

Urządzenia takie jak routery mają kilka portów LAN, za sprawą których mogą łączyć się ze sprzętami zewnętrznymi (przykładowo komputerem) poprzez kabel sieciowy. Obecnie większość routerów ma również minimum jeden port USB, do którego można podłączyć drukarkę czy pendrive’a pełniącego funkcję serwera.

 

 

Dodatkowe opcje

Osobom chcącym uniknąć samodzielnego konfigurowania połączenia internetowego polecamy router z funkcją WPS. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku konfiguracja zostanie przeprowadzona automatycznie, bez potrzeby wprowadzania hasła. To nie jedyna dodatkowa opcja, w jaką może być wyposażony router. Inne, równie przydatne funkcje to:

sieć dla gości – daje możliwość stworzenia osobnej sieci dla odwiedzających nasz dom gości. Dzięki temu osoby niepożądane nie mają dostępu choćby do domowej drukarki czy prywatnych danych przechowywanych na dyskach;

polski interfejs – router z polskim interfejsem znacząco ułatwia skonfigurowanie połączenia internetowego, zwłaszcza jeśli nie znamy języka angielskiego;

standard DLNA – pozwala na dzielenie się multimediami w domowej sieci, a więc między wszystkimi podłączonymi do niej urządzeniami;

inteligentny dom – daje możliwość zdalnego zarządzania routerem, aby mieć na żywo podgląd z domowego monitoringu, móc włączać wybrane urządzenia czy ograniczać domownikom dostęp do Internetu w określonych godzinach.

 

Routery w dobrych cenach

W większości routery kosztują od 100 zł do 500 zł, zależnie od obsługiwanego standardu Wi-Fi, liczby zabezpieczeń i anten, jak również od producenta. Jednak możemy napotkać także znacznie droższe sprzęty, za które trzeba zapłacić ponad 1000 zł. To zaawansowane technologicznie routery zapewniające dużą prędkość transferu danych, które obsługują nawet kilkadziesiąt urządzeń jednocześnie.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest router?

Router to pewnego rodzaju węzeł komunikacyjny, który sprawia, że sygnały sieci internetowych mogą się połączyć. Zwykle ma on kształt małego pudełka z antenką lub antenkami. Zazwyczaj router umieszcza się w widocznym miejscu, aby mógł on bez problemu łapać fale i przekształcać je na sygnały sieciowe. Urządzenie to jest wyposażone też w modem, dzięki któremu można swobodnie przesyłać sygnały pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Po podłączeniu router tworzy małą, lokalną sieć w domu i przesyła sygnały sieciowe do urządzeń, które mają do niego dostęp (znają hasło). Jest to możliwe, ponieważ po wpisaniu hasła wszystkie sprzęty są widoczne dla routera tak, jakby miały ten sam adres IP. 

 

 

P2: Jak podłączyć router?

Podłączenie routera do Internetu nie jest mozolnym zadaniem, z którym może poradzić sobie wyłącznie informatyk albo serwis danej sieci. W większości wypadków nowy odbiorca sieci internetowej może samodzielnie podłączyć router. Na początku warto znaleźć odpowiednie miejsce dla urządzenia. Router trzeba podłączyć do gniazdka, ale jego kabel nie jest zazwyczaj zbyt długi, więc wybierz miejsce niedaleko gniazdka. Następnie konieczne jest zrestartowanie routera. Jak ukończysz tę czynność, to możesz zabrać się do podpinania kabla internetowego. Na routerze znajduje się miejsce podpisane WAN lub ADSL i to właśnie tam należy podpiąć kabel. Dopiero wtedy można zacząć konfigurowanie routera. 

 

P3: Gdzie ustawić router?

Wiele osób zastanawia się, gdzie ustawić router, aby jak najlepiej odbierać sygnał. Odpowiednie umieszczenie sprzętu nie jest łatwe, ponieważ w domu znajduje się wiele przeszkód w postaci ścian albo też nie ma możliwości przeciągnięcia kabli do niektórych miejsc. Jednym z najgorszych miejsc, na które decyduje się wiele użytkowników, jest jeden z rogów pomieszczenia, w którym używa się komputera. Mimo że komputer będzie dobrze odbierał sygnał, to wystarczy przejść do kolejnego pomieszczenia, a komórka nie będzie mogła szybko aktualizować stron/aplikacji. Specjaliści potwierdzają, że optymalnym miejscem dla routera jest środek mieszkania. Wtedy sprzęt ma możliwość rozsyłania sygnału równomiernie do każdego pomieszczenia. 

 

P4: Jak zresetować router?

Jeżeli router przestaje pracować tak, jak to miało miejsce na początku, to możliwe, że powinieneś go zresetować. Proces resetowania urządzenia nie jest trudny, wystarczy zaopatrzyć się w spinacz. Większość routerów ma małą dziurkę, w której znajduje się przycisk resetowania do ustawień fabrycznych. Wystarczy włożyć do środka jedną z końcówek spinacza oraz przytrzymać przez około 10 sekund. W tym czasie router się wyłączy i prawdopodobnie ponownie włączy (zależy od modelu). Jeżeli uważasz, że problem nie jest tak poważny, wystarczy, że wyłączysz router przyciskiem “włącz/wyłącz”. 

 

 

P5: Jak sprawdzić, czy router jest zainfekowany?

Jeżeli nabierasz podejrzeń, że Twój router jest zainfekowany, warto to od razu sprawdzić. Objawem infekcji mogą być wyskakujące okienka, które przekierowują do nieznanych stron. Wtedy trzeba działać jak najszybciej. Na początku należy zablokować dostęp Internetu do panelu. Po chwili zresetuj swój router i przejdź do głównej strony konfiguracji. Tam wprowadź nowe hasło, ponieważ ktoś inny może próbować się do niego właśnie dostać. Po zaakceptowaniu zmian w większości przypadków powinieneś pozbyć się infekcji w routerze. Aby temu zapobiec radzimy dobrze zabezpieczyć sprzęt, a także co pewien czas zmieniać hasło i sprawdzać jakie urządzenia mają dostęp do routera. 

 

 

Jak skonfigurować router?

 

Po zakupieniu routera i po jego podłączeniu z pewnością chciałbyś go poprawnie skonfigurować. Wbrew pozorom nie jest to zadanie wyłącznie dla informatyków. Każdy, po poświęceniu chwili uwagi, może się tym zająć. Podpowiemy Ci również, co należy zrobić, aby zabezpieczyć się przed złamaniem hasła oraz korzystaniem z sieci przez obce osoby. Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule, zapraszamy więc do lektury. 

 

 

Jak przygotować się do konfiguracji routera?

Po pierwsze, poprawnie ustaw router. Następnie zabierz się do dokładnego czytania instrukcji obsługi routera. Każda z firm produkujących sprzęt  może mieć swoje własne zasady. Dlatego dopiero po zapoznaniu się z instrukcją możesz przystąpić do konfiguracji routera. W naszym artykule przedstawiamy wyłącznie uniwersalne zasady, które mogą tyczyć się każdego sprzętu. We własnym zakresie zapoznaj się z instrukcją dołączoną do zakupionego przez siebie produktu. 

 

Konfiguracja routera zaczyna się od samego podłączenia

Po podłączeniu routera do sieci, jego nazwa jest widoczna w pasku Wi-Fi. Najczęściej jest to nazwa producenta routera albo jego sieci. Należy kliknąć na sieć, która się pojawiła, a ta przekieruje nas na stronę internetową. Tam zazwyczaj musimy wpisać swoje hasło oraz login. Najczęściej dane są podane w instrukcji obsługi albo na osobnym dokumencie, czasem nawet na samym urządzeniu. Pamiętaj, że cały ten czas działasz w niezabezpieczonej sieci, a dążysz do tego, aby ją zabezpieczyć, więc zalecamy zrobić to jak najszybciej. 

 

 

Rozpoczęcie podstawowych konfiguracji 

W tym momencie możesz zmienić ustawienia na takie, które uważasz za stosowne lub na takie, na które pozwala dostawca Internetu. Masz swój własny numer IP, możesz też ustawić maksymalną liczbę użytkowników (wystarczy, że zmienisz numer, który widnieje w widocznym miejscu). Możesz jeszcze zmienić swoją strefę czasową. W tym miejscu widnieją jeszcze inne ustawienia, lecz nie trzeba się nimi przejmować, dostawca wprowadza zmiany automatycznie. Nie zapomnij zapisać zmian, w przeciwnym razie będziesz musiał zmieniać ustawienia raz jeszcze. W większości przypadków na końcu strony z ustawieniami znajduje się wyraźny przycisk “zapisz”. W tym momencie Internet powinien już działać, wystarczy spróbować włączyć inną stronę, aby to sprawdzić. Jeżeli Internet nie działa, to możliwe, że trzeba odświeżyć przeglądarkę, wyłączając ją i włączając. 

 

Jak zabezpieczyć router?

Z pewnością zastanawiasz się, jaki router jest polecany. Po analizie wielu aspektów wiemy, że to taki, który pozwala na maksymalne zabezpieczenie sieci. Aby zapewnić sieci bezpieczeństwo, należy wejść w zakładkę “zabezpieczenia sieci bezprzewodowej”. Z dostępnych opcji należy wybrać WPA2 Personal. Opcja ta pozwala na wprowadzenie własnego hasła. Najlepiej, aby zawierało ono różnego rodzaju znaki, małe i wielkie litery oraz trudną do odgadnięcia nazwę. Tym samym sprawiasz, że dostanie się do Twojej sieci jest mało prawdopodobne. Nie zapominaj też o dostępie do routera, ten sprzęt też może mieć swoje hasło, do którego tylko Ty masz dostęp i tylko osoby, które znają hasło, mogą wprowadzać zmiany. Aby zmienić początkowe hasło i login wystarczy przejść do opcji “administracja”.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...